Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
W 2022 roku mija 13 lat od śmierci wybitnego chirurga, Zbigniewa Religi. Tego nazwiska nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zbigniew Religa to pionier kardiochirurgi, który wykonał pierwszy w Polsce przeszczep płuc i serca.
Choć ciężko to sobie wyobrazić, Religa nie zawsze marzył o zostaniu lekarzem. Bliżej było mu do swawoli z rówieśnikami niż do nauki, a faktyczną miłością do medycyny zapałał dopiero w trakcie studiów. Z zamiłowania filozof, ale w praktyce zdecydował się doskonalić w zakresie chirurgii, z naciskiem na chirurgię naczyniową i kardiochirurgię. Ciekawy artykuł na temat życia Zbigniewa Religi znajdziecie tutaj.
Zbigniew Religa ukończył studia na kierunku medycznym w 1963 roku. Kilkanaście lat spędził w Szpitalu Wolskim w Warszawie gdzie zdobywał kolejne specjalizacje, podróżując w międzyczasie po świecie, w tym do USA. To właśnie te wyjazdy spowodowały, że szybko prześcignął w hierarchii kolegów po fachu, ucząc się tego, co w Polsce było wówczas niedostępne. Zarówno we wczesnych latach swojej działalności zawodowej, jak i w latach późniejszych miał szczęście współpracować i uczyć się od najwybitniejszych. Szybko stał się jednym z nich. Choć otrzymał propozycję stałej posady w szpitalu w Detroit, nie zdecydował się na nią.
Po powrocie ze Stanów Religa doświadczył brutalnego zetknięcia z polską rzeczywistością. Rodzime szpitale nie były wyposażone w takie sprzęty, jakie oferował zachód. Kiedy po kilku latach od powrotu, Religa otrzymał propozycję objęcia Kliniki Kardiologii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu, nie wahał się. Zbudował swój zespół od podstaw, angażując wielu młodych i zdolnych ludzi. To właśnie w Zabrzu Religa przeprowadził pierwszy zakończony sukcesem przeszczep serca. Warto dodać, że w latach 80-tych w Polsce szanse na powodzenie tego typu zabiegu równały się 50%, również dlatego, że brakowało specjalistów w zakresie kardiochirurgii.
Początki, jak zawsze, nie były łatwe. Wymagały ambicji, samozaparcia, częstego podejmowania ryzyka i ogromnego zaufania ze strony rodzin osób operowanych. Ale opłaciło się. Po pierwszych sukcesach związanych z przeszczepami serca, będących wówczas w Polsce tematem zupełnie nowym, przyszedł czas na sukcesywny rozwój. W 1991 roku powstała Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, założona przez Zbigniewa Religę, która działa do dziś. Dziedzictwo kontynuowane jest przez syna wybitnego lekarza, dr. Grzegorza Religę.
Fot.: materiał prasowy Klienta.