Ludzie nauki

Dzieci i wnukowie słynnych naukowców – czy poszli śladami przodków?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Dzieci i wnukowie słynnych naukowców – czy poszli śladami przodków?

O wielkich odkryciach Einsteina, Darwina czy Hawkinga każdy ma jakieś pojęcie, ale czy potrafisz coś powiedzieć o dzieciach wybitnych postaci świata nauki? Dla tych najbardziej dociekliwych zebraliśmy fakty o potomkach czworga słynnych naukowców!  

Albert Einstein

Albert Einstein miał dwóch synów: Hansa Alberta i Eduarda. Córki, która zmarła w wieku dwóch lat na szkarlatynę, wielki uczony nawet nie widział. Starszy syn Einsteina Hans Albert także został wybitnym uczonym i dokonał niemało odkryć w sferze geoinżynierii. W 1938 roku przeprowadził się do Ameryki, gdzie wykładał i prowadził badania naukowe. Hans Albert miał troje dzieci, ale dorosłości dożył tylko syn Bernhard Caesar, który także został uczonym fizykiem. 

Młodszy syn Eduard od dzieciństwa wykazywał wiele talentów, interesowała go psychiatria i muzyka. Niestety stwierdzono u niego schizofrenię i umieszczono w szpitalu psychiatrycznym. Eduarda „leczono” elektrowstrząsami, ale bez rezultatu. Młodszy syn Einsteina zmarł w wieku 57 lat.

Maria Skłodowska-Curie

O ile postać Marii Skłodowskiej-Curie znana jest dziś wszystkim, o tyle jej córka Irena jest postacią bliżej światu nieznaną. Jej życiorys okazuje się jednak niemniej ciekawy. Po wojnie Irena pracowała jako asystentka w laboratorium swojej matki w Instytucie Radowym, a od 1921 zaczęła prowadzić samodzielne badania, skupiając uwagę na polonie – pierwiastku, który w 1898 roku odkryli jej rodzice. 

W 1925 roku Irena Curie obroniła doktorat poświęcony cząstkom α wysyłanym przez polon. Niedługo później poślubiła jednego z pracowników Instytutu, Fryderyka Joliot, z którym – podobnie jak Maria i jej mąż Pierre Curie – prowadziła wspólne badania. I dokładnie tak samo ich praca została zwieńczona wielkim sukcesem: w 1935 roku przyznano im Nagrodę Nobla z chemii za odkrycie sztucznej radioaktywności.

Karol Darwin

12 lutego 1809 roku na świat przyszedł Karol Darwin – słynny przyrodnik angielski, który stworzył koncepcję doboru naturalnego. Choć na podstawie wielu eksperymentów uczony wyprowadził wniosek, że krzyżowanie się osobników blisko spokrewnionych może spowodować nieprawidłowy rozwój ich latorośli, sam jak na ironię poślubił córkę swojego wuja. Z tego małżeństwa urodziło się aż dziesięcioro dzieci, z czego trójka nie dożyła dorosłości. 

Aż czterech synów poświęciło się nauce. Drugi w kolejności syn George Howard był najbardziej znanym uczonym ze wszystkich dzieci słynnego przyrodnika – badał pływy morskie i był profesorem Cambridge. Trzeci syn, Francis Darwin, został utalentowanym botanikiem i renomowanym profesorem fizjologii roślin. Na uwagę zasługuje też czwarty syn Leonard Darwin, który był jednym z głównych działaczy ruchu eugenicznego.

Ogromne zasługi w rozwoju przedsiębiorczości położył z kolei ostatni, piąty syn Karola Darwina – Horace. Ten z kolei był inżynierem i powołał do istnienia firmę Cambridge Instrument, która wytwarzała aparaturę dla uczelni, szkolnictwa i przemysłu.

Stephen Hawking

Miał 21 lat, gdy zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne. Lekarze dawali mu zaledwie dwa lata, a on przechytrzył los i dożył 76 lat. Przez ten czas dwa razy się ożenił i dał życie trójce dzieci. O samym Stephenie wiemy dużo, a co wiadomo o jego dzieciach? Najstarszy syn Robert marzył o tym, by pójść śladami swojego ojca, ale w jakimś momencie zapałał miłością do programowania. Dziś pracuje dla Microsoft jako inżynier oprogramowania. Druga latorośl genialnego fizyka, córka Lucy, jest pisarką i autorką książek dla dzieci. Najmłodszy syn, Tim, pracuje w siedzibie firmy LEGO, w którym kieruje Działem Rozwoju.

Zdj. główne: Marisa Howenstine/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*