Nowe technologie

Jaki aparat wybrać na początek przygody z profesjonalną fotografią?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki aparat wybrać na początek przygody z profesjonalną fotografią?

Fotografowanie to hobby, które cieszy się ogromną popularnością. Niestety nie wystarczą nam dobre chęci- aby robić wysokiej jakości zdjęcia, nie obędzie się bez odpowiedniego aparatu. Jego wybór może być nieco problematyczny, ze względu na dużą liczbę dostępnych modeli. Który aparat okaże się lepszym rozwiązaniem- klasyczny czy cyfrowy? Czy dla profesjonalisty bezlusterkowiec to optymalny wybór? Czy lustrzanka może okazać się strzałem w dziesiątkę? Co powinniśmy wiedzieć na temat aparatów kompaktowych? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Aparat klasyczny czy cyfrowy – który okaże się lepszym rozwiązaniem?

Aparaty fotograficzne możemy podzielić na klasyczne i cyfrowe. Cechą charakterystyczną tych pierwszych jest wykorzystywanie światłoczułej błony, czyli popularnych kliszy. Jest to podstawowy materiał naświetlania. Nieco inaczej wygląda to w przypadku modeli cyfrowych- te bowiem wykorzystują matrycę światłoczułą. Osoby, które chciałyby zacząć swoją przygodę z profesjonalną fotografią, powinny zdecydować się na nowocześniejsze aparaty cyfrowe, wśród których wyróżnić możemy modele kompaktowe, hybrydowe, lustrzanki cyfrowe i bezlusterkowce. Profesjonalny aparat do 7000 zł z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Bezlusterkowiec – czy dla profesjonalisty jest to dobry wybór?

Bezlusterkowce na rynku fotograficznym pojawiły się stosunkowo niedawno. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo dynamicznie się rozwijają, w konsekwencji ich parametry są coraz bardziej satysfakcjonujące. Działanie urządzenia opiera się na tym, że światło dociera do wnętrza naszego aparatu przez obiektyw. Rejestrowany obraz możemy zauważyć na monitorze LCD. Bezlusterkowce wyróżniają się stosunkowo niewielkimi rozmiarami, a także mniejszą wagą. Dzięki temu przenoszenie poszczególnych aparatów jest znacznie bardziej komfortowe. Za ich pośrednictwem możliwe jest tworzenie zdjęć niemalże każdego typu- zaczynając od lifestyle, poprzez krajobrazy, kończąc na zdjęciach portretowych. Bez większych problemów możemy zakupić aparat do 5000 zł i cieszyć się z fotografii wysokiej jakości. 

Czy lustrzanka okaże się strzałem w dziesiątkę?

Lustrzanka to doskonały wybór dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z profesjonalną fotografią. Warto jednak w pierwszej kolejności zakupić podstawowy model- dzięki temu w krótkim czasie nauczymy się stosunkowo najwięcej. Mamy możliwość korzystania z wielu zaawansowanych funkcji, jednocześnie lepiej zrozumiemy, w jaki sposób one działają. Prowadzi to do tego, że w krótkim czasie opanujemy absolutne podstawy fotografii. Lustrzanka sprawdzi się do robienia zdjęć nawet w trudnych warunkach, czyli przy niewielkiej ilości światła. Z powodzeniem sfotografuje dynamiczne sceny. Wybór co do dostosowania parametrów jest stosunkowo szeroki, dlatego każdy fotograf znajdzie właśnie to, czego szuka. Co ciekawe, lustrzanki możemy podzielić na profesjonalne, półprofesjonalne i te przeznaczone dla amatorów. 

Co powinniśmy wiedzieć na temat aparatów kompaktowych?

Aparaty kompaktowe łączą ze sobą niewielkie rozmiary z poręcznością. Są to dość proste cyfrówki, które mogą się sprawdzić, pod warunkiem, że nasza częstotliwość robienia zdjęć nie jest zbyt wysoka. Wiąże się to jednak z nieco gorszą jakością fotografii. Kompakty zmieszczą się do plecaka i torebki, co jest praktyczne na wakacjach. Możliwe jest skorzystanie z gotowych trybów tematycznych, co w dużym stopniu ułatwia zrozumienia zasad związanych z fotografią. Warto jednak pamiętać, że kompakty często mogą zapisywać pliki jedynie w rozszerzeniu JPEG, co z pewnością jest problematyczne dla osób, które w wolnym czasie zajmują się obróbką zdjęć w profesjonalnych programach komputerowych. Nie wszystkie aparaty kompaktowe zadowolą fotografa, który chciałby rozpocząć swoją profesjonalną przygodę w tym zawodzie. 

Fot.: materiały prasowe Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*