Zdrowie i medycyna

Jakie zabiegi oferuje współczesna chirurgia plastyczna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie zabiegi oferuje współczesna chirurgia plastyczna?

Artykuł sponsorowany

Możliwość wprowadzenia zmian w swoim wyglądzie czasami znajduje się poza naszym zasięgiem. Nie jesteśmy w stanie wpłynąć na pewne aspekty za pomocą jedynie treningu i diety. Wtedy z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna Warszawa.

Czy chirurgia plastyczna to tylko estetyka?

W ramach chirurgii plastycznej rozróżniamy dwa rodzaje: chirurgię estetyczną i chirurgię korekcyjną. Ta pierwsza obejmuje zabiegi i operacje wykonywane dla dopasowania ciała pacjenta do jego poczucia estetyki, często by wyleczyć kompleksy lub z chęci dostosowania się do danych kanonów piękna. Skupia się jedynie na wyglądzie danej części ciała.

Chirurgia korekcyjna, zwana też rekonstrukcyjną polega na zwiększaniu jakości życia, poprzez leczenie wrodzonych wad, uszkodzeń ciała, czy zmian spowodowanych przebytymi chorobami. W tym przypadku nie chodzi jedynie o wygląd, ale głównie o funkcjonalność operowanego narządu, np. drożność nosa. Tego rodzaju zabiegu wykonuje m.in. klinika Timeless.

Medycyna estetyczna jest dziedziną interdyscyplinarną. W zależności od rodzaju zabiegu, czy operacji, potrzebna jest wiedza z zakresu chirurgii ogólnej, neurochirurgii, ortopedii, okulistyki, czy laryngologii. Dodatkowo ważną rolę odgrywa psychiatria i psychologia, a także znajomość rehabilitacji.

Najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej

Jedne z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej dotyczą okolic twarzy. Pacjenci często decydują się na takie zabiegi, jak:

  • korekta powiek (blefaroplastyka) – jeśli powieki są opadające, zabieg ten może poprawić pole widzenia;
  • korekta nosa (rynoplastyka) – nieprawidłowości funkcjonalne takie jak słaba drożność, chrapanie, czy bezdech senny, a także estetyczne w rodzaju skrzywienia przegrody,  garba są niwelowane podczas tego zabiegu;
  • korekta uszu (otoplastyka) – wskazaniem są tutaj odstające uszy, interwencja chirurgiczna to jedyny sprawdzony i trwały sposób na poradzenie sobie z tym problemem;
  • lifting twarzy – zabieg odmładzający, zwalcza głębokie zmarszczki i usuwa zwiotczałą, obwisłą skórę. W zależności od metody trwałość efektu to około 2 lata lub od 5 do 10.

Jeśli chodzi o inne części ciała, popularne są operacje biustu, takie jak powiększenie za pomocą implantów, podniesienie piersi (mastopeksja), redukcja piersi, czy w przypadku mężczyzn usunięcie ginekomastii. Nie rzadziej wybierana jest liposukcja, czyli usunięcie tkanki tłuszczowej, najczęściej z okolic brzucha, ud, bioder, pośladków czy ramion. Plastyka brzucha, czy warg sromowych to również popularne zabiegi.

Kwestia bezpieczeństwa chirurgii plastycznej

Każda poważna ingerencja w organizm niesie ze sobą ryzyko. Dlatego, jeśli nie jest konieczna, jak w przypadku chirurgii korekcyjnej, nadmierna ilość zabiegów nie jest zalecana. Od operacji plastycznych można się uzależnić, co pokazują przykłady z całego świata.

Jednak czy powinniśmy się bać pojedynczych zabiegów? Czy wszystkie sprowadzają się do użycia skalpela? Oczywiście, że nie. Stereotyp na ten temat jest błędny, a zdecydowana większość zabiegów jest mało inwazyjna. Skalpela używa się jedynie w przypadku poważnych operacji, kiedy konieczna jest ogólna sedacja. Zazwyczaj w ruch idą lasery, ultradźwięki, czy preparaty podskórne.

Jeśli interesuje Cię chirurgia plastyczna Warszawa to miasto, w którym znajduje się klinika Timeless, zapewniająca najwyższy poziom bezpieczeństwa, wykwalifikowanych lekarzy i najlepsze narzędzia i maszyny.

Fot.: Olga Guryanova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*