NaturaŚwiat zwierząt

Spirula po raz pierwszy nagrana w naturalnym środowisku!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Spirula po raz pierwszy nagrana w naturalnym środowisku!

Nieuchwytna do tej pory kałamarnica pojawiła się w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej. Spirula jest jedynym żyjącym przedstawicielem swojego rodzaju i nigdy wcześniej nie obserwowano jej w naturalnym środowisku.

Kałamarnice nagrano za pomocą zdalnie sterowanej maszyny podwodnej, na głębokości 842 metrów. Badacze z Schmidt Ocean Institute zauważyli zwierzę podczas mapowania północnej Wielkie Rafy Koralowej u wybrzeży Cape York w Australii. Spirula to szeroko rozprzestrzeniony gatunek dziesięciornicy, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rzędu Spirulida i rodziny spirulowatych. Ma krępe ciało, fasolowatego kształtu, o długości 5 cm.

Niezwykłe nagranie

Badaczom z Schmidt Ocean Institute po raz pierwszy w historii udało się zarejestrować spirulę płynącą w charakterystycznych dla swojego gatunku wodach. „Wszyscy badacze byli zaskoczeni widokiem tej kałamarnicy, ponieważ nie przypomniała niczego, co ktokolwiek z nas widywał wcześniej” – relacjonowała Valerie Cornet, studentka James Cook Univeristy w Australii, która prowadzi badania dla Instytutu. Kałamarnica uwieczniona na nagraniu pływa w nietypowej pozycji – pionowo, z ramionami i maskami skierowanymi do góry. Zwierzę ma dwie płetwy w kształcie uszu, które falując na wodzie pomagają jej utrzymać się na odpowiednim poziomie. Nagrania pokazuje również jak kałamarnica porusza się w dół zachowując idealnie pionową pozycję.

https://www.youtube.com/watch?v=VwHhC1xKDao&feature=emb_title

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*