GeografiaNatura

Największe wodospady na świecie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Największe wodospady na świecie

Jednym z najwspanialszych widowisk podarowanych nam przez naturę są bez wątpienia wodospady z otaczającą je wyjątkową roślinnością. Wybierz się z nami w podróż i odkryj pięć największych wodospadów na świecie!

Salto Angel, Wenezuela

Salto Angel to najwyższy i najbardziej imponujący wodospad na świecie. Jego wysokość wynosi 979 metrów, z czego 807 metrów liczy najdłuższy swobodny spadek. Najwyższy wodospad świata znajduje się w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli. Jego piękno wywiera tak duże wrażenie, że w 1994 roku wodospad został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wodospad zawdzięcza swą nazwę amerykańskiemu lotnikowi Jamesowi Angelowi, który jako pierwszy dostrzegł go z lotu ptaka i potwierdził jego dokładne współrzędne. Indianie Pemon zamieszkujący te tereny nazywają wodospad Kerepakupai-Meru.

Tugela, RPA

To drugi pod względem wysokości wodospad na świecie, liczy 948 metrów. Wodospad znajduje się w Parku Narodowym Royal Natal, w podniebnym „amfiteatrze”, i spada pięcioma kaskadami ze skalnej ściany na koronę klifu Drakensberg. Wodospad bierze swój początek w rzece Tugela o długości niespełna jednego kilometra. Najdłuższy spadek ma wysokość 411 metrów i prezentuje się niesamowicie pośród bujnej roślinności. Kąpieli w rzece lepiej nie zażywać – w jej wodach czają się groźne krokodyle!

Cataratas las Tres Hermanas, Peru

Na trzecim miejscu listy największych wodospadów świata znajduje się peruwiański Cataratas las Tres Hermanas o długości 914 metrów. Usytuowany na terenie Parku Narodowego Otishi wodospad składa się z trzech poziomów, którym zawdzięcza swą nazwę. Jeden ze spadków wody formujących wodospad niezupełnie pokrywa się z korytem rzeki, a to dlatego, że woda gromadzi się w podziemnych szczelinach, które nie zostały jeszcze do końca zbadane. Wokół Trzech Sióstr roztacza się gęsty las obfitujący w niezwykłe gatunki roślin i zwierząt. Warto wiedzieć, że Trzy Siostry razem z innym peruwiańskim wodospadem (o nim poniżej) zostały odkryte całkiem niedawno.

Olo’upena, Hawaje

Wodospad Olo’upena ma 900 metrów wysokości, a usytuowany jest w Stanach Zjednoczonych, na hawajskiej wyspie Moloka’i. W północnej części wyspy znajduje się też największy na świecie klif z licznymi i bardzo wąskimi wodospadami zasilanymi przez ciągłe, obfite opady deszczu. Co więcej, za sprawą silnego wiatru woda nie spada pionowo w dół, lecz omywa skalne urwisko, począwszy od jego szczytu, a skończywszy na podnóżu. Utrudnia to też dostęp do wodospadu Olo’upena, który można podziwiać tylko z morza albo z powietrza.

Catarata Yumbilla, Peru

Ten wodospad ma co najmniej 895 metrów wysokości, a mieści się w dystrykcie Cuispes. Strumień tworzący wodospad bierze swój początek na tym samym płaskowyżu, co spektakularna, a jednak niższa Gocta. O istnieniu wodospadu przez długi czas wiedzieli tylko miejscowi, a popularność zyskał w latach 2000 za sprawą niemieckiego badacza. Yumbilla dzieli się na cztery kaskady i jest otoczona dziesiątkami innych wodospadów spadających z progów skalnych. Narodowy Instytut Geograficzny Peru określił wysokość Yumbilli za pomocą lasera.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*