Człowiek

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu – skuteczne tipy

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu – skuteczne tipy

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Język angielski, aktualnie jest bardzo przydatny, można by wręcz rzecz, że zaraz po języku ojczystym, stanowi podstawę w kontaktach międzyludzkich – czy to w Polsce, czy na całym świecie. Szczególnie jeżeli dotyczy to dzieci i młodzież, którym tym bardziej ów język może się przydać w przyszłości — bariera językowa nie będzie dla nich problemem.

Jak uczyć dziecko języka angielskiego w domu

W domowym zaciszu uczyć można się w zasadzie każdego języka obcego, zatem dlaczego nie spróbować z angielskim? Najlepiej przygodę z nauką dla dziecka rozpocząć od podstaw angielskiego, wykorzystując elementy najbliższego otoczenia, czy pozytywne skojarzenia. W ten sposób praktycznie za darmo można skuteczne wspierać edukację językową pociechy przez wiele lat, jak i wprowadzić dodatkowe wspólne spędzanie czasu!

Kiedy przychodzi czas, aby przejść do zaawansowanego stopnia nauki języka, dopiero wtedy przydać się może pomoc wykwalifikowanej osoby dobrze znającej dany język obcy.

Świetnym rozwiązaniem może być np. zapisanie pociechy na dodatkowe zajęcia, gdzie prowadzi się angielski dla dzieci. W takich placówkach przeważnie można uczyć się od najmłodszych lat, jak i wybranego, konkretnego poziomu. Ponadto zawsze nauczyciele wykażą się indywidualnym podejściem wobec ucznia. Co więcej! Jeżeli rodzić, również chce się podszkolić z języka angielskiego, nie stanowi to problemu, gdyż szkoły języków obcych często prowadzą zajęcia nie tylko dla młodszych dzieci, ale i dorosłych.

Dziecko uczące się przy biurku

Tipy nauki angielskiego w domu

Czas przejść do skutecznych sposobów, aby móc nauczyć, lub chociaż skutecznie zaznajomić dziecko z podstawami danego języka obcego. Zatem jak nauczyć dziecko angielskiego w domu? Dowiesz się w dalszej części tekstu!

Naucz dziecko angielskiego z pomocą filmików z sieci

Niektóre portale internetowe — szczególnie te ukierunkowane na video, aż roją się od wszelakich tutoriali związanych z językami obcymi. Bez trudu zatem znaleźć można filmiki dotyczące nauki języka angielskiego od wielu poziomów — nawet od podstaw. Co więcej, wiele filmów jest stworzona właśnie pod najmłodszych odbiorców, zatem są tam zastosowane bodźce, które poruszą wyobraźnię dziecka i zachęcą go do obejrzenia pierwszego i kolejnych odcinków. Jest to niezwykle istotne, gdyż jeżeli zabrakłoby odpowiedniej oprawy graficznej, czy muzycznej, pociecha mogłaby się zwyczajnie znudzić i nie chcieć uczyć języka obcego.

Bardzo często można zauważyć, że osoby występujące w danych filmach często gestykulują, używają rozmaitych gadżetów, jak np. zabawki, czy występują w przebraniach. Inne typy filmów to typowo graficzne, nawiązujące do kreskówek. Wybierając jakiekolwiek z elementami wymienionymi, dziecko na pewno będzie zainteresowane!

Gry i fiszki, aby uczyć dziecko angielskiego

Nauka angielskiego może odbywać się na wiele sposobów — np. podczas grania. Do tego celu wystarczą np. fiszki, gry typu Memory, czy inne proste odmiany gier polegające na przyswajaniu słówek i prostych zasad językowych. Wymienione gry i wiele innych bez trudu znaleźć można w wielu sklepach — nawet z zabawkami. Jednak, szczególnie poleca szukać się w sieci, gdyż wybór jest zdecydowanie największy.

Wykorzystać można też książeczki do samodzielnego uzupełniania, jak i książki do nauki angielskiego z tłumaczeniami, czy dodatkową płytą do wysłuchania. Dla małych dzieci znaleźć można też książeczki ze specjalnymi przyciskami, gdzie po wduszeniu zachodzi interakcja i z książki np. wydobywa się muzyka, czy słowa w języku angielskim.

Pozwalaj dziecku słuchać piosenek po angielsku

Oczywiście dotyczy to utworów skomponowanych dla dzieci! Takie rozwiązanie pozwala niemal na niezauważalną naukę. Kiedy dziecku spodoba się piosenka, zapamięta zapewne jej słowa, a co za tym idzie, być może poprosi o ich tłumaczenie. W ten oto prosty sposób angielskie piosenki mogą pomóc nauczyć dziecko angielskiego w domu!

Nauka języka angielskiego — postaw na bajki!

Jednym z bardziej polecanych sposobów na naukę języka angielskiego jest oglądanie bajek. Chodzi raczej o specjalne bajki, stworzone po to, aby dziecko mogło przyswajać np. słówka, czy zwroty w języku angielskim. Dla nieco starszych dzieci można wykorzystać filmy z napisami, a po jakimś czasie bez napisów, czy lektora języka polskiego.

Ponownie, jak w przypadku piosenek, kluczowym elementem będzie przyswajanie znaczenia słów, a następnie chęć ich ewentualnego przetłumaczenia.

Dziecko przegląda książkę z obrazkami

Wykorzystaj książki, aby móc uczyć dziecko angielskiego w domu

W nauce języka niezastąpione są książki! Najlepszym rozwiązaniem będzie dobór ich względem wieku dziecka. Często książki do języka angielskiego posiadają wiele obrazków, co skutecznie zachęci małe dziecko do pracy z nimi. Inne, bardziej zaawansowane egzemplarze posiadają łamigłówki, które bardzo kreatywnie wpływają na dzieci — nie tylko uczą, ale i rozwijają wiele innych cech u dziecka, jak np. proces zapamiętywania.

Specjalnych książek do języka angielskiego znaleźć można mnóstwo, od najprostszych z klasycznymi obrazkami, poprzez bardziej zaawansowane, aż po już wspomniane, książeczki interaktywne, które często są dodatkowo świetną zabawą. Zatem każdy rodzić, wybierze odpowiednią książkę dla swojej pociechy!

Nauka angielskiego, a zabawki

Stosując domową naukę angielskiego, wyposażyć się można w zabawki. Istnieją bardzo zaawansowane modele ze wbudowanymi głośnikami, dyktafonem, wyświetlaczem, czy wieloma innymi gadżetami. Taka interaktywne, dwujęzyczne zabawki z pewnością zachęcą dziecko do zabawy, a dodatkowo szlifowania podstaw języka. Głównie np. poprzez powtarzanie angielskich i polskich słówek, które wypowiada zabawka, nauki słownictwa itp.

Pomimo iż gadżety tego typu nie należą do najtańszych, warto rozważyć ich zakup. Szczególnie jeżeli dziecku opornie przychodzi nauka, woli się bawić, a wcześniejsze wymienione sposoby nie do końca przynoszą zamierzone efekty. Oczywiście zabawki przeznaczone są dla najmłodszych dzieci, np. w wieku przedszkolnym, lub podobnym.

Wpajaj dziecku znajomość języka angielskiego w różnych sytuacjach

Staraj uczyć się swoje dziecko angielskiego po prostu poprzez rozmowę z nim w obcym języku. Kiedy ono nie chce słuchać — wprowadź do nauki jakiś gadżet, np. maskotkę. Taki prosty tip może odczarować niechęć dziecka do nauki!

Kiedy jedziecie razem samochodem, bez zapowiedzi zapytaj dziecko np., jak nazywa się dany przedmiot znajdujący się na zewnątrz. Bawiąc się wieczorem, poproś dziecko o powtórzenie kilku słówek, czy zwrotów, które nauczyłeś go jakiś czas temu. Zapytaj pociechę, czy potrafi zwrócić się do ciebie po angielsku — np. o coś poprosić itp. Oczywiście każda sytuacja powinna odbywać się w formie zabawy i bez jakiegokolwiek udziału nerwów — kiedy dziecko czegoś nie wie, nie wolno go za to karcić, tylko starać się nauczyć od początku!

W taki sposób wpajamy podstawową wiedzę. Dzieci uczą się bardzo szybko i wiele zapamiętują, więc jeżeli odpowiednio podejdziemy do tematu, odniesiemy sukces!

Rodzic pokazuje dziecku coś na komputerze

Dzieci i zalety nauki języków obcych w domu

Jedną z największych zalet jest zindywidualizowanie podejścia do swojego dziecka. Możemy nie tylko wybierać materiały do nauki, które sami chcemy, ale także pozwolić dziecku na samodzielny wybór sposobu nauki, który się mu spodoba, lub jest dopasowany do jego możliwości itp.

Inną istotną zaletą jest to, że dziecko będzie mieć łatwiejszy start w szkole, kiedy zacznie uczyć się języka obcego. Nawet proste podstawy będą dużym krokiem w przód.

Można jeszcze wspomnieć, że uczenie się przez dziecko języka obcego i kolejno posługiwanie się nim, będzie kojarzyło się z dobrym doświadczeniem, zabawą, ciekawostkami, które znacząco przełożyć się mogą na późniejsze funkcjonowanie, czy wspieranie w poznawaniu świata.

Podsumowanie

Odpowiednie podejście i wybór nauki pozwoli skutecznie i tanio uczyć dziecko angielskiego w domu. Jeżeli zajdzie potrzeba bardziej zaawansowanej nauki, rozważyć można szkoły języka angielskiego. Pamiętajmy, że w ten sposób robimy wiele dobrego dla naszych pociech i zapewniamy im łatwiejszy start w przyszłość!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*