Zdrowie i medycyna

Podstawowe informacje dotyczące e-recepty

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Podstawowe informacje dotyczące e-recepty

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Od 2020 roku w Polsce funkcjonuje e-recepta. Jej wprowadzenie zbiegło się z czasem pandemii. Ten elektroniczny dokument na dobre rozwiązał problem z nieczytelnymi receptami bądź zgubionymi kartkami z wypisem od lekarza. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie? Wyjaśnimy to w tym artykule.

Kluczowe informacje o e-recepcie

Receptę elektroniczną lekarz wystawia w systemie Ministerstwa Zdrowia. Dokument jest zapisany w formie cyfrowej, dzięki czemu zarówno pacjent, lekarz, jak i farmaceuta mogą mieć do niego łatwy dostęp. 

Jeśli chodzi o pacjenta, to otrzymuje on 4-cyfrowy kod, który wraz ze swoim numerem PESEL musi podać podczas zakupu leku w aptece. W ten sposób farmaceuta od razu widzi w systemie, jaki preparat ma wydać klientowi. Tym samym e-recepta kończy problem związany z nieczytelnym lekarskim pismem bądź też zgubionym papierowym dokumentem. 

Zaleca się, aby pacjent zarejestrował się w Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki niemu możemy otrzymywać wspomniane już 4-cyfrowe kody poprzez wiadomość SMS lub maila. Konto będzie również przechowywać informacje o dotychczasowych e-receptach, a także ułatwi sprawdzenie, w jaki sposób powinniśmy dawkować dany lek. Sprawdzimy także, jakie lekarstwa pozostały nam jeszcze do wykupienia w ramach danej e-recepty.

Recepta elektroniczna znakomitym uzupełnieniem teleporady

W dzisiejszych czasach na coraz większym znaczeniu zyskuje teleporada. Jeśli mieszkamy daleko od przychodni lub nasz stan zdrowia uniemożliwia nam stacjonarne wizyty, to możliwość konsultacji z lekarzem za pomocą telefonu lub komputera jest cenna. Dzięki niej specjalista może przeprowadzić z nami wywiad medyczny, nawet jeżeli w rzeczywistości znajduje się setki kilometrów od nas. 

Istotne jest również to, że w razie takiej konieczności, medyk wystawi nam e-receptę. Po jej otrzymaniu będziemy mogli udać się do apteki, aby kupić potrzebne leki. Pamiętajmy natomiast, że lekarz nie ma obowiązku wystawienia nam recepty elektronicznej, nawet jeżeli zapłaciliśmy za teleporadę. To samo tyczy się formularzy medycznych online. To specjalista ocenia, czy będzie potrzebny nam lek dostępny jedynie za okazaniem e-recepty.

Czy portale online wystawiające e-recepty są bezpieczne?

Dla wielu osób teleporada lub recepta online może być sporą nowością. To z kolei rodzi pytania o nasze bezpieczeństwo. Na szczęście nie musimy się martwić. Uzyskanie e recepty w serwisie medspan.pl jest w pełni bezpieczne. Nasz stan zdrowia oceniają prawdziwi lekarze, a my nie musimy opuszczać własnego domu. W dodatku specjaliści mogą zapoznać się z historią naszej choroby, a także na bazie wywiadu medycznego ustalić, w jaki sposób zostanie zaplanowany proces leczenia. Możemy również otrzymać skierowanie na szczegółowe badania lub dostać e-receptę. Portale tego typu umożliwiają także wzięcie L4 drogą online, co jest szczególnie przydatne, gdy nie mamy sił, aby udać się do przychodni.

Pamiętajmy jednak o tym, aby w przypadku długotrwałych problemów zdrowotnych udać się na wizytę stacjonarną. W niektórych sytuacjach lekarz musi bowiem dokonać dokładnego oglądu naszego ciała, aby ustalić, co takiego może nam dolegać. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*