Geografia

Niezwykłe gejzery na świecie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Niezwykłe gejzery na świecie

Gejzery to naturalne źródła, z których wystrzeliwują słupy wody i pary wodnej o temperaturze wrzenia. Na świecie niewiele jest aktywnych gejzerów o pokaźnych rozmiarach, ale każdy z nich fascynuje i hipnotyzuje swym pięknem. Polecamy Twojej uwadze najbardziej niezwykłe spośród nich!

Beehive, USA

Jeden z najbardziej malowniczych gejzerów, jakimi upstrzony jest najstarszy park narodowy na świecie – Yellowstone. Gejzer potrafi przez około 5 minut wyrzucać w powietrze strumienie gorącej wody, by następnie ucichnąć na 10, a nawet 20 godzin. Woda wydostająca się z krateru może wznieść się na wysokość 60 metrów. Interwały między kolejnymi wybuchami są ściśle związane z porą roku – zimą są bardzo nieregularne.

Lady Knox, Nowa Zelandia

Gejzer znajduje się niedaleko wejścia do malowniczego rezerwatu w Nowej Zelandii i eksploduje codziennie o godzinie 10:15 czasu lokalnego. Ta godna pozazdroszczenia punktualność nie ma jednak związku z jego unikatowym składem chemicznym, lecz z banalną (a może należałoby powiedzieć – niewybaczalną) ingerencją człowieka. Do początku XIX stulecia Lady Knox był po prostu gorącym źródłem. Wszystko zmieniło się w 1901 roku, gdy grupa więźniów z pobliskiej miejscowości Rotorua przypadkowo wywołała jego erupcję. W zetknięciu z mydlaną pianą źródło wystrzeliło kilkanaście metrów w górę… Współczesne erupcje wywoływane są dodaniem do krateru surfaktantu.

Dolina Gejzerów, Rosja

Dolina Gejzerów na Półwyspie Kamczatka skupia na swojej powierzchni aż 90 gejzerów. To jedyne takie miejsce w Azji i jedno z największych skupisk gejzerów na świecie. Na szczególną uwagę zasługuje gejzer Bolszoj, który wystrzeliwuje całą kaskadą, a nie równym strumieniem wody, jak wiele innych gorących źródeł. Dolina Gejzerów jest częścią narodowego rezerwatu biosfery Kronotsky i można się do niej dostać jedynie helikopterem.

El Tatio, Chile

Gejzery El Tatio to największa atrakcja pustyni Atacama w Chile. Leżą na wysokości 4300 m n.p.m. i są uznawane za najwyżej położone gejzery na świecie. Gorące źródła El Tatio zawierają też ołów i są głównym źródłem zanieczyszczenia okolicznych rzek. Zapaleni turyści wyruszają z San Pedro już o trzeciej w nocy, by zobaczyć słynne pole gejzerów muskane pierwszymi promieniami słońca.

Sol de Manana Geysers, Boliwia

Sol de Manana Geysers to całe pole gorących źródeł, w których bulgocze gęsta szara masa. Znajduje się owo pole w Boliwii, na wysokości 4,8 km n.p.m. Możesz się tu poczuć jak bohater jakiegoś fantastycznego filmu, którego akcja toczy się na Marsie. Poza kraterami z kotłującą się gliną są tu też baseny rozżarzonej lawy.

Old Faithful, USA

Kolejny gejzer znajdujący się na terytorium parku Yellowstone, wyrzucający strumienie wody z godną podziwu regularnością (tym razem bez ingerencji człowieka). W czasie jednej erupcji gejzer wyrzuca nawet 32 tys. litrów wody! Wysokość powstającej w czasie 1,5–5-minutowej erupcji fontanny sięga 56 metrów. Old Faithful cieszy turystów wielobarwnym spektaklem z odstępem od 35 minut do 2 godzin. Właśnie tu, na specjalnie przygotowanej widowni, zbierają się największe grupy turystów w oczekiwaniu na nowe wybuchy.

Zdj. główne: Emily Campbell/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*