Nowe technologie

Jak ustawić antenę DVB-T?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak ustawić antenę DVB-T?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chciałbyś samodzielnie ustawić Twoją antenę DVB-T, ale martwisz się, czy dasz radę? Spokojnie – nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać! W naszym krótkim poradniku znajdziesz kilka ważnych kwestii, które musisz wziąć pod uwagę, aby montaż poszedł szybko i sprawnie. Zobacz poniżej, jak ominąć dodatkowe koszty fachowców od montażu anten cyfrowej telewizji naziemnej i zyskać obraz w jakości Ultra HD!

Od czego zacząć montaż anteny DVB-T?

Naziemna telewizja cyfrowa zyskuje na popularności. Nic dziwnego – w końcu dzięki niej mamy dostęp do kilkudziesięciu kanałów bez dodatkowych opłat za abonament czy kolejną subskrypcję na portalu streamingowym.

Czasami sama antena nie wystarczy, abyśmy zyskali dostęp do darmowych zasobów telewizji. Jeżeli Twój telewizor został zakupiony przed 2011 rokiem, potrzebny Ci będzie także dekoder DVB-T. O ile nowsze modele telewizorów często mają już wbudowane odbiorniki sygnału, o tyle starsze egzemplarze będą wymagały osobnego urządzenia, aby zapewnić uzyskanie obrazu przez nasz telewizor.

Zanim przystąpisz do montażu Twojej anteny, zaopatrz się także w miernik sygnału. Możliwe, że trzymasz go w tej chwili w swojej dłoni. Dokładnie tak – rolę takiego urządzenia pełnić może Twój smartfon. W internecie bez trudu znajdziesz proste w obsłudze aplikacje, które wskażą Ci najbliższy nadajnik telewizyjny.

Nie zapomnij również, że jeżeli będziesz montował przekaźnik sygnału na zewnątrz, potrzebna Ci będzie dodatkowa para oczu, która sprawdzi efekty Twoich działań. Nie chciałbyś przecież wchodzić na dach z telewizorem, prawda?

Najlepsze miejsce montażu anteny – zajrzyj do sąsiada!

Najprostszym sposobem znalezienia dobrego miejsca umieszczenia swojej anteny DVB-T jest… rozejrzenie się, jak zrobili to Twoi sąsiedzi! Dzięki temu będziesz mógł mniej więcej określić położenie najbliższego nadajnika telewizyjnego.

Jeżeli korzystasz z anteny pokojowej, postaraj się postawić ją przy oknie, w suchym miejscu. Zadbaj także o jej stabilizację. W przeciwnym wypadku będzie bardzo łatwo gubić sygnał. Dobrym pomysłem może być solidne przymocowanie jej do ściany lub parapetu.

W przypadku montowania anteny zewnętrznej skup się na ustawieniu jej w możliwie najwyższym punkcie. W tym wypadku przyda Ci się pomoc drugiej osoby, która będzie kontrolować jakość sygnału, w trakcie gdy Ty będziesz korygował położenie odbiornika. Aby ustawić najlepszy sygnał, powoli poruszaj anteną w lewo i prawo, aż do uzyskania możliwie najlepszego odbioru obrazu.

Aby znaleźć najlepszy sygnał telewizji naziemnej, kierować się możesz także powszechnie dostępnymi w Internecie mapami odbiorników, albo – tak jak wspomnieliśmy w poprzedniej sekcji – skorzystać z darmowych aplikacji mobilnych. Są one dostępne na systemach Android i iOS. Pozwalają one nie tylko określić konkretne położenie Twojej anteny DVB-T, lecz także podpowiedzą Ci, jakie kanały będziesz mógł odbierać na swoim telewizorze.

Telewizja naziemna w 4K

28 marca 2022 r. sygnał telewizyjny będzie przełączany na DVB-T2. Co to oznacza? Przede wszystkim – więcej dostępnych kanałów w znacznie lepszej jakości. Przepustowość sygnału w wersji DVB-T2 HEVC pozwala na powszechne udostępnianie treści w jakości 4K. To świetna wiadomość – dzięki temu rozwiązaniu nie będziemy musieli dodatkowo dopłacać za abonament telewizyjny u operatorów, aby otrzymać świetną jakość obrazu.

Czego potrzebujesz? Z pewnością przyda Ci się dobry dekoder DVB-T2. Na szczęście już od kilku lat są one powszechnie dostępne w bardzo przystępnych cenach. Oprócz tego warto sprawdzić, czy Twój telewizor posiada wsparcie dla nowej technologii sygnału. Taką informację znajdziesz w dokumentacji technicznej bądź wpisując nazwę modelu Twojego telewizora w sieci. Jeżeli tak nie jest – nie martw się! Nie musisz inwestować w nowe urządzenie. Wystarczy dobrać odpowiedni zewnętrzny dekoder DVB-T2.  

Mamy nadzieję, że teraz rozumiesz już tajniki montowania i ustawiania anteny DVB-T oraz wiesz, jaki sprzęt wybrać, aby jakość sygnału była najlepsza. A teraz do dzieła – darmowa telewizja czeka!

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*