Człowiek

Jak dopasować zabawkę do wieku dziecka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dopasować zabawkę do wieku dziecka?

Artykuł sponsorowany

Zabawki to ważna część w życiu każdego dziecka. Już od najmłodszych lat możesz obdarowywać swoją pociechę maskotkami czy klockami, jedna musisz pamiętać, aby dobierać je odpowiednio do wieku. Zobacz, jak dopasować zabawkę do wieku dziecka. 

Zabawki dobrane do wieku dziecka

Zabawki i gry edukacyjne dla dzieci będą dla nich najlepsze, gdy dobierzesz je odpowiednio do wieku. Wtedy właśnie będą one stymulować pozytywnie jego zmysły. W każdym wieku rozwijają się inne, rozmaite umiejętności, dlatego ważne jest, aby każda zabawka, książka czy gra były dostosowane do poziomu rozwoju dziecka. 

Zabawki dla niemowląt i dwulatków

Dzieci do drugiego roku życia świat poznają poprzez wzrok, słuch, smak oraz dotyk. Pamiętaj zatem, aby zabawki dla niemowlaków miał wyrazistą fakturę i kontrastowe kolory, wydawały rozmaite dźwięki, a przede wszystkim, aby dzieci mogły wkładać je do buzi. Wybieram dla takiego malucha zabawki takie jak: 

  • pluszaki; 
  • układanki;
  • klocki;
  • puzzle z dużymi elementami;
  • kolorowanki. 

Dla nieco starszych maluchów doskonale sprawdzą się pluszaki z różnymi minami jak misi smutne i wesołe, zawstydzone i zdziwione. Sprawdzą się idealnie, ponieważ takie dzieci poznają już różne emocje zarówno swoje, jak i innych. Innym pomysłem będzie zakup masek, strojów, mini serwisów, konstruktorów, klocków czy odkurzaczy. 

Zabawki dla dzieci w wieku szkolnym

Nie możesz zapomnieć o tym, że dziecko idąc do szkoły, także potrzebuje zabawek. Nie powinno ono skupiać się tylko i wyłącznie na nauce, chwile na relaks i zabawę są równie potrzebne. Tutaj jednak będzie wyglądać to nieco inaczej niż w przypadku niemowlaków. Zabawa w tym wieku będzie pełnić funkcję odskoczni, dzięki której twoja pociecha będzie mogła wyładować stres związany z nowym otoczeniem, ale także będzie mogła po prostu zapomnieć o szkolnych problemach. Pierwsze pasje i zainteresowania dziecko zaczyna w sobie odkrywać, już począwszy od siódmego roku życia. Należy je wzmacniać. Zrobisz to, kupując mu składane modele na przykład samochodów, gry dla dzieci planszowe, zestawy edukacyjne, jak zestaw małego chemika lub bardziej zaawansowane zestawy do malowania i rysowania. Wybierając prezent dla dziecka, warto na tym etapie dopytać go, czego potrzebuje i jaka rzecz sprawi mu radość. Warto tutaj pamiętać, że dzieci w wieku szkolnym chcą już w pewnej części decydować same. 

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro studio

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*