Nowe technologie

Czy outsourcing IT jest najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć dla swojej firmy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy outsourcing IT jest najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć dla swojej firmy?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Posiadanie nowoczesnej infrastruktury IT jest niezwykle istotne dla współczesnych, dynamicznie rozwijających się firm. Dzięki niej poprawia się nie tylko rentowność firmy, ale również obsługa klienta. Warto jednak wiedzieć o tym, że utrzymywanie w firmie działu IT jest niezwykle kosztowne. Z tego powodu wielu przedsiębiorców podejmuje decyzję o przekazaniu kompetencji w tym zakresie zewnętrznym podmiotom. Nazywamy to outsourcingiem IT. Na czym dokładnie on polega oraz jakie korzyści może przynieść? Odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Na czym polega outsourcing?

Outsourcing (z angielskiego outside-resource-using, czyli wykorzystanie zewnętrznych zasobów) to usługa, która jest stosowana w wielu branżach na całym świecie. W wielu firmach coraz większą popularnością cieszy się outsourcing IT. Utrzymywanie infrastruktury IT, zwłaszcza w niewielkich firmach, może być bardzo kosztowne. Właśnie dlatego tak wielu przedsiębiorców podejmuje decyzję o skorzystaniu z tego rozwiązania.

Zobacz też: Freelancing w IT – czy opłaca się praca na własny rachunek? Dlaczego popularny jest Freelancing w IT?

Co to jest outsourcing IT? 

Outsourcing IT (zamiennie outsourcing informatyczny) polega na tym, że firma przekazuje kompetencje w zakresie obsługi działań i oprogramowania informatycznego zewnętrznym podmiotom. Podstawową korzyścią wynikającą z zastosowania outsourcingu IT jest obniżenie wydatków oraz podniesienie poziomu obsługi IT oraz poprawa relacji z klientami.

Firma, która korzysta z usług w zakresie outsourcingu IT, dysponuje najnowocześniejszymi narzędziami technologicznymi. Zgromadzone przez nią dane są w pełni bezpieczne, dzięki czemu ryzyko ich wycieku jest ograniczone wręcz do zera. 

Rodzaje outsourcingu IT 

Specjaliści wyróżniają dwa podstawowe rodzaje outsourcingu IT. Są one następujące:

  • Outsourcing pełny. Jego istotą jest przekazanie całości kompetencji zewnętrznemu podmiotowi w zakresie obsługi IT. Wówczas usługodawca bierze odpowiedzialność za utrzymanie, nadzór i bezpieczeństwo danych firmy przez 24 godziny na dobę. Outsourcing pełny musi oferować możliwość konsultowania się z różnymi doświadczonymi specjalistami. Dzięki temu właściciel firmy może o każdej porze skonsultować się z informatykami, a wszelkie usterki są na bieżąco usuwane. 
  • Outsourcing częściowy. Jest to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Outsourcing częściowy IT polega na tym, że zewnętrznemu podmiotowi przekazuje się wyłącznie wybrane kompetencje. Atutem tego rodzaju outsourcingu jest możliwość ograniczenia kosztów oraz dostosowanie usługi do aktualnych potrzeb firmy. 

Zalety outsourcingu IT 

Podstawową zaletą outsourcingu IT jest fakt, iż dzięki tej usłudze firma może zaoszczędzić naprawdę ogromne środki finansowe. Warto wiedzieć, że zbudowanie działu informatycznego w firmie od zera może kosztować dziesiątki tysięcy złotych. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszy się outsourcing informatyczny. 

Decydując się na outsourcing IT mamy dostęp do profesjonalnego wsparcia ze strony doświadczonych ekspertów, którzy doskonale znają się na wszystkich meandrach działania najnowocześniejszego oprogramowania informatycznego. Najlepsze firmy outsourcingowe są w stanie zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo danych zgromadzonych przez firmę, dzięki czemu ryzyko wystąpienia ataku hakerskiego jest ograniczone prawie do zera. 

Oszczędność czasu 

Outsourcing IT to także ogromna oszczędność czasu. Firma nie musi prowadzić procesów rekrutacyjnych, ponieważ zatrudnianie pracowników odpowiedzialnych za działania w zakresie IT należy do kompetencji usługodawcy. Takie rozwiązanie jest też bardzo dobre wtedy, gdy dana firma potrzebuje konkretnej usługi tylko przez określony czas, na przykład podczas realizowania jednego projektu. 

Jeśli skorzystamy z outsourcingu IT, możemy w pełni poświęcić się podstawowym zadaniom przedsiębiorstwa, a pieczę nad systemami informatycznymi sprawują wówczas specjaliści z zewnątrz. Outsourcing IT jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie w przypadku tych firm, które działają w innych branżach niż informatyczna.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*