Człowiek

Jak się szybciej uczyć? Oto najlepsze sposoby

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak się szybciej uczyć? Oto najlepsze sposoby

Zdobywanie nowej wiedzy i samodoskonalenie jest kluczowym elementem rozwoju osobistego i sukcesu zawodowego. Jednak uczenie się jakichkolwiek umiejętności i przyswajanie nowych informacji nie zawsze odbywa się z szybkością, która nam odpowiada. Istnieje jednak wiele sposobów, które przyspieszą proces uczenia się. Jak się szybciej uczyć? Podpowiadamy. 

Techniki szybkiego zapamiętywania

Jeśli chcesz szybciej się uczyć, możesz skorzystać z różnych technik szybkiego zapamiętywania. Jedną z nich jest słuchanie muzyki podczas nauki. Według naukowców dzięki cichej muzyce szybciej zapamiętujemy. Jeśli się uczysz, puść coś subtelnego, może to być Twój ulubiony utwór. Kiedy odtworzysz go w umyśle, łatwiej będzie Ci przypomnieć sobie informacje, które wtedy przerabiałeś. 

Przyswajanie informacji ułatwiają również tabele, dzięki którym dane są filtrowane. Z reguły zawierają one tylko najważniejsze rzeczy. Dzięki powolnemu czytaniu uwaga skupiona jest na najważniejszych rzeczach, co również ułatwia zapamiętywanie.

Zasada wizualizacji

Możesz narysować to, co musisz zapamiętać. Wyznaczając konkretny cel, pomożesz swojemu mózgowi poradzić sobie z zadaniem. Jeśli potrzebujesz jakiegoś planu, możesz także stworzyć mapę myśli, która pozwoli Ci przyjrzeć się zadaniu lub projektowi, a także uwzględnić w nim nowe zadania.

Użyj technik kinestetycznych

Lepiej zapamiętasz informacje, jeśli sam napiszesz je własnoręcznie, a nie tylko przeczytasz z wydrukowanej kartki. W trakcie pisania na kartce aktywowana zostaje pamięć ruchowa, dzięki której łatwiej przyswoisz informacje. Mówiąc o pisaniu, nie można nie wspomnieć o prowadzeniu osobistego dziennika. Zapisuj w nim swoje zadania i plany, dodając do nich elementy graficzne, na przykład mapy myśli, tabele i diagramy.

Aby lepiej zorganizować informacje zawarte w notatniku, możesz użyć kolorowych notatek, które uproszczą nawigację. Kolorowe karteczki samoprzylepne z ważnymi wpisami także mogą być pomocne. Można je zawiesić na komputerze, lustrze, drzwiach itp. Informacje znajdą się wtedy w Twoim polu widzenia i zostaną automatycznie zapamiętane.

Fot. Artem Podrez/Pexels

Zadbaj o swoją motywację

Skupiaj się na pożądanym wyniku. Dzięki temu szybko zrozumiesz, co Cię motywuje, a co po prostu marnuje Twoją energię. Ponadto skupienie się na wyniku pozwoli Ci lepiej zrozumieć, dlaczego się uczysz.

Ważne jest nie tylko skupienie się na celach, ale także zachowanie pozytywnego nastawienia. Tylko wtedy jesteśmy w stanie szybko przyswajać nowe rzeczy.  

Odpowiednie zarządzanie czasem pomoże Ci zachować motywację i wykonać wszystkie zadania bez opóźnień. Dzięki temu będziesz wiedział jak organizować swoje aktywności, unikać zwlekania i znajdować czas na naukę i spotkania towarzyskie z przyjaciółmi itp. A porządek we wszystkich sprawach to świetny sposób na utrzymanie pozytywnego i dobrego nastroju.

Aby szybciej osiągnąć sukces, spróbuj zidentyfikować przeszkody na swojej drodze i zacznij poświęcać co najmniej godzinę lub dwie dziennie na ich eliminację. Być może są nawet ludzie, którzy negatywnie wpływają na Twój rozwój. Staraj się spędzać mniej czasu z tymi, którzy Cię przygnębiają i spędzaj więcej czasu z ludźmi sukcesu, którzy Cię motywują. 

Stale poszerzaj swoją wiedzę

Nauka jest skuteczna, gdy musisz pokonywać trudności. Jeśli masz pytania, poszukaj na nie odpowiedzi. Jeśli czujesz, że czegoś nie rozumiesz, sięgnij po wszelkie możliwe źródła.

W dobie internetu możesz rozmawiać na forach, znaleźć odpowiedź na Wikipedii lub uzyskać odpowiedź od pasjonaty, który prowadzi bloga na dany temat. Poznanie punktu widzenia innych ludzi zawsze przynosi wiele korzyści. 

Zadbaj o swoje zdrowie

Ucząc się, co godzinę rób 5-10 minut przerwy, aby mózg mógł odpocząć. Pamiętaj też, aby zrobić jedną lub dwie dłuższe przerwy na posiłek czy spacer w ciągu dnia.

Oprócz regularnego odpoczynku stosuj techniki relaksacyjne i ćwiczenia, aby złagodzić stres fizyczny. Poświęć trochę czasu na medytację rano i wieczorem. Ta praktyka normalizuje stan psychiczny i przywraca energię. Ponadto w stanie medytacji wyzwala się kreatywność i pojawiają się ciekawe pomysły. 

Zadbaj także o porządek w miejscu nauki i pracy. Zwróć uwagę na oświetlenie i zadbaj o dostęp do świeżego powietrza – to bardzo wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli chcesz złagodzić stres lub się rozweselić, weź gorącą kąpiel lub zimny prysznic.

Monitoruj swoje zdrowie

Oprócz kilkuminutowych przerw co godzinę istnieje inna metoda – 20-minutowe przerwy co półtorej godziny. Jeśli chcesz, możesz w tym czasie zaczerpnąć świeżego powietrza lub się zdrzemnąć.

Dbaj o swoją dietę

Naukowcy twierdzą, że śniadanie jest pokarmem dla umysłu, ponieważ rano mózg jest najbardziej aktywny. Aby uniknąć senności i obniżonej produktywności, nie jedz za dużo na obiad. 

Jedz dużo owoców i pij wodę, aby wzmocnić pracę mózgu. Równie korzystne jest przyjmowanie witamin i spożywanie naturalnych produktów wzmacniających mózg, takich jak orzechy, czekolada, korzeń żeń-szenia itp. Staraj się nie narażać na stres, ponieważ wpływa on negatywnie na stan naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Aby zachować czujność i radość życia, uprawiaj sport, oglądaj dobre filmy i utrzymuj kontakt ze znajomymi. Zadbaj także o to, aby mieć co najmniej jeden pełny dzień wolny w tygodniu. 

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*