Nowe technologie

Armatura przemysłowa – czego używać do pomiarów?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Armatura przemysłowa – czego używać do pomiarów?

Artykuł sponsorowany

Armaturą przemysłową określa się grupę elementów, które służą do kontroli przepływu różnych substancji w systemach przemysłowych. Mogą to być, na przykład: rurociągi, zbiorniki, komory i urządzenia przemysłowe. Za armaturę przemysłową uważa się też między innymi: zawory, pompy, filtry, manometry, termometry, wężownice czy wymienniki ciepła. W jakie sposób jest mierzona armatura przemysłowa? Jakie ma znaczenie i po co w ogóle wykonuje się pomiary armatury przemysłowej?

Armatura przemysłowa. Czego używa się do wykonywania pomiarów?

Do pomiarów w systemach z armaturą przemysłową stosuje się różnego rodzaju przyrządy pomiarowe. Ich odmiana zależy przede wszystkim od rodzaju substancji, jej właściwości fizycznych i parametrów technologicznych samego procesu przemysłowego.

Wśród urządzeń, dzięki którym można dokonywać pomiarów w armaturze przemysłowej, znajdują się:

  • Manometry: służą do pomiaru ciśnienia w systemie,
  • Termometru: nadają się do pomiaru temperatury substancji w systemie,
  • Wskaźniki poziomu: za ich sprawą określa się poziom substancji w zbiornikach i urządzeniach przemysłowych,
  • Przepływomierze: używa się je do pomiaru ilości przepływających substancji w rurociągach i kanałach,
  • Analizatory gazów: umożliwiają pomiar składu gazów w procesie przemysłowym,
  • Spektrometry: dzięki nim można dokonać pomiaru składu chemicznego substancji,
  • Waga przemysłowa: jest wykorzystywana do pomiaru masy substancji w zbiornikach, cysternach i pojazdach transportowych.

Dlaczego armatura przemysłowa jest ważna?

Armatura przemysłowa jest ważnym elementem infrastruktury przemysłowej. Umożliwia kontrolę przepływu substancji, co jest kluczowe we wszelkich procesach przemysłowych, takich jak: produkcja, transport czy przechowywanie rozmaitych substancji. 

Warto też wiedzieć, że armatura przemysłowa może być wykonana z różnych materiałów. Wykorzystuje się do tego takie surowce jak: stal nierdzewna, miedź, aluminium czy tworzywa sztuczne. Dobiera się je w zależności od wymagań technologicznych i eksploatacyjnych przedsiębiorstwa przemysłowego. Chcąc korzystać z armatury przemysłowej najwyższej jakości, warto zapoznać się z ofertą GTM Process Valves.

Po co wykonuje się pomiary armatury przemysłowej?

Za sprawą pomiarów można kontrolować parametry technologiczne w systemach przemysłowych. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczne i skuteczne funkcjonowanie wszelkich procesów przemysłowych. 

Za sprawą pomiarów armatury przemysłowej można kontrolować ciśnienie w systemach, co zapobiega usterkom i pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo funkcjonowania armatury. Dokonuje się też pomiarów temperatury, a także kontrolowania poziomu substancji w zbiornikach, reguluje przepływ owych substancji w rurociągach oraz wykonuje pomiar ich składu. 

Dobierając armaturę we właściwy sposób i stosując odpowiednie przyrządy pomiarowe, można kontrolować procesy technologiczne w przedsiębiorstwie przemysłowym. Umożliwia to również optymalizację pracy, minimalizację kosztów, a także podniesienie bezpieczeństwa pracowników. 

Fot.: Jerry Zhang/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*