Zdrowie i medycyna

Dlaczego odpowiedni płyn do soczewek jest tak istotny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Dlaczego odpowiedni płyn do soczewek jest tak istotny?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybierając soczewki dwutygodniowe czy miesięczne, należy zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości produkty do pielęgnacji. Kluczową rolę odgrywa płyn do soczewek, pozwalający zachować właściwy poziom higieny. Dlaczego wybór wysokiej jakości płynu jest tak istotny?

W jakim celu stosuje się płyn do soczewek?

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek – można podzielić je na przykład pod kątem terminu przydatności. Soczewki jednodniowe, jak sama nazwa wskazuje, służą tylko przez jeden dzień, a następnie wymagają utylizacji. Inaczej jest w przypadku soczewek dwutygodniowych czy miesięcznych, które można nosić dłużej, lecz jednocześnie trzeba je w odpowiedni sposób pielęgnować. W tym celu należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości płyn do soczewek, pozwalający utrzymać higienę. W ciągu dnia do szkieł przylegają osady białkowe, które trzeba usunąć – w przeciwnym razie mogą one stać się źródłem podrażnienia, alergii czy stanu zapalnego. Płyn do soczewek likwiduje również bakterie, wirusy oraz grzyby. 

Jak używać płynu do soczewek?

Soczewki kontaktowe należy każdego dnia ściągać i zanurzać w specjalnym płynie – zasada ta nie dotyczy wyłącznie szkieł jednodniowych. Użytkowanie płynu jest więc niezwykle proste, nawet dla osób początkujących. Skład wysokiej jakości produktu pozwala nie tylko oczyścić soczewkę, lecz również ją zdezynfekować, dzięki czemu nie jest konieczne wykonywanie innych zabiegów, takich jak mycie czy moczenie w wodzie. 

Rodzaje płynów do soczewek

Podobnie jak rodzaje soczewek, na rynku dostępne są różnego typu płyny do szkieł:

  • czyszczące,
  • dezynfekujące,
  • wielofunkcyjne.

Płyny czyszczące służą do usuwania z powierzchni soczewki zanieczyszczeń, jednak nie poradzą sobie z osadami białkowymi. Należy więc dodatkowo stosować tabletki odbiałczające. Płyny dezynfekujące zawierają nadtlenek wodoru, dlatego muszą być przechowywane w specjalnym pojemniku z dyskiem kanalizacyjnym, rozkładającym wodę utlenioną na wodę oraz tlen. Produkty tego rodzaju nie zawierają konserwantów, przez co polecane są alergikom oraz osobom z chorobami oczu. Tymczasem płyn do soczewek wielofunkcyjny poradzi sobie z zabrudzeniami, a jednocześnie dobrze dezynfekują szkła. Obecnie osoby noszące soczewki do oczu najchętniej sięgają właśnie po nie, gdyż są niezwykle proste w użytkowaniu.

Dlaczego warto wybrać wysokiej jakości płyn do soczewek?

Soczewki, które można nosić kilka tygodni, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. W przeciwnym razie pozostają na nich naloty, które wpływają na jakość widzenia, a także chorobotwórcze drobnoustroje, mogące wywoływać stany zapalne oczu. Niewłaściwe przechowywanie soczewek powoduje, że nie nadają się one do ponownego użytku – ich noszenie będzie niekomfortowe, a jednocześnie mogą one stać się źródłem zmian chorobowych. Wybór konkretnego płynu do soczewek nie powinien być kwestią przypadku. Należy mieć na uwadze przede wszystkim rodzaj soczewek – przykładowo, płyny czyszczące nie nadają się do higienizacji soczewek miękkich, oraz własne potrzeby. 

Obraz autorstwa Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*