Nowe technologie

Dlaczego wybór odpowiedniej domeny jest tak ważny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Dlaczego wybór odpowiedniej domeny jest tak ważny?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wybór odpowiedniej domeny dla strony internetowej ma ogromny wpływ na wizerunek oraz pozycjonowanie danej firmy w sieci. Dobrze dobrana domena pozwala pozyskiwać nowych klientów, a także – uniknąć problemów prawnych. Czym kierować się przy wyborze domeny, aby nie popełnić błędów?

Czy w domenie umieścić markę firmy?

Osoby zakładające strony internetowe bardzo często popełniają błąd polegający na nie umieszczaniu nazwy marki w domenie. Jest to postępowanie, które zmniejsza rozpoznawalność danej firmy w internecie oraz utrudnia kojarzenie produktu z marką.

Warto pamiętać także o tym, że idealna domena internetowa nie powinna być zbyt długa i skomplikowana. Nazwa łatwa w wymowie na pewno szybciej zapadnie w pamięci potencjalnego użytkownika. Podstawowym pytaniem, jakie należy zadać sobie przy wyborze domeny jest – czy mogę podać przez telefon jej nazwę bez konieczności literowania? Jeśli tak, jest to dobry wybór. 

Co z rozszerzeniem domeny?

Warto mieć świadomość tego, że użytkownik internetu może wybierać obecnie spośród nawet 1000 dostępnych rozszerzeń domeny. Wszystkie z nich można znaleźć w sklepie Hostido.pl

Prawda jest taka, że niewiele z rozszerzeń dostępnych na rynku budzi zaufanie wśród użytkowników internetu. Na rynku polskim najpopularniejsze, a zarazem najczęściej polecane przez specjalistów, są domeny z końcówką “pl.”. Przedsiębiorstwa, które mogą pochwalić się ogólnoświatowym zasięgiem bądź też chcą rozpocząć ekspansję na zagraniczne rynki, mogą zarejestrować domenę z końcówką “.com”. 

Działaniem polecanym przez specjalistów jest zarezerwowanie kilku rozszerzeń dla tej samej domeny. Pozwala to zabezpieczyć się na przyszłość – zarówno przed działaniem oszustów, jak i konkurencji. 

A jeśli mowa o zabezpieczeniach, koniecznie trzeba upewnić się, że poziom zabezpieczeń witryny jest wystarczający. Jak to zrobić? Można sprawdzić na stronie internetowej https://hostido.pl/certyfikaty-ssl.

O czym jeszcze pamiętać przy zakładaniu domeny?

Przedsiębiorca początkujący w internecie powinien zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo niebezpieczną sytuacją jest umieszczenie plagiatu w nazwie domeny. Dlatego przy wymyślaniu nazwy strony trzeba upewnić się, że nie zawiera ona znaku towarowego lub nazwy innej marki. 

Co zrobić, gdy dana domena jest zajęta? Taka sytuacja zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest zmiana rozszerzenia – w sytuacji kiedy zamierzone rozszerzenie jest już zajęte, można spróbować umieścić w domenie inne. Jeśli właściciel witryny chce za wszelką cenę utrzymać obecne rozszerzenie, musi lekko zmodyfikować nazwę domeny.

Jeśli chodzi o nazwy domen, to niedawno w internecie nastąpiła spora zmiana. Można bowiem umieszczać w nich znaki diakrytyczne, charakterystyczne dla danego języka. Jeszcze do niedawna było to niemożliwe. Warto jednak uważać na polskie znaki w adresach stron internetowych, a to dlatego, że użytkownicy internetu bardzo przyzwyczaili się do wpisywania nazw bez polskich znaków, co może być sporym problemem.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*