Zdrowie i medycyna

Co to są implanty zębowe?

Potrzebujesz ok. 9 min. aby przeczytać ten wpis
Co to są implanty zębowe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Uśmiech jest wizytówką każdego z nas. Braki w uzębieniu lub uszkodzone zęby mają wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale na ogólne samopoczucie i pewność siebie. Implanty zębowe są w tym przypadku lekiem na całe zło. Czym właściwie są implanty zębowe i jak działają? 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj ten poradnik!

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Stomatologii – Klinika Kwiatek z Poznania

Dowiedz się więcej na temat implantów zębowych

Za implanty zębowe uważa się niezwykle trwałe zamienniki korzeni zwykłych zębów. Ich zadaniem jest odtworzenie naturalnych funkcji korzeni zębów, których np. brakuje w jamie ustnej pacjenta.

Początki implantologii, jaką znamy, sięgają lat pięćdziesiątych, jak i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Związane są one ze szwedzkim ortopedą Per-Ingvar Brenmarkiem. Jego zainteresowania dotyczyły mikrokrążenia w kościach, jak też procesu dotyczącego gojenia się ran. Ortopeda badał opisane zjawiska za pomocą urządzenia optycznego, które było umieszczone chirurgicznie w kości królika. Należy zaznaczyć, że zawsze kiedy w kości umieszczało się narzędzie wykonane z tytanu, można było zaobserwować jej silne przywieranie do urządzenia, a konkretnie jego powierzchni. Takiego zjawiska nie można było zaobserwować w przypadku innych metali. Po tym odkryciu ortopeda doszedł do wniosku, że mechanizm ten może być wykorzystany do stworzenia nie tylko implantów ortopedycznych, ale także stomatologicznych. Pierwszy tego typu zabieg przeprowadzono w 1965 roku. Od tego czasu implantologia stale się rozwija.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się implanty takie jak:

 • wszczepy ceramiczne – są to implanty najnowszej generacji, które wykonane są z tlenku cyrkonu. Są wysoce biozgodne, stabilne, odporne na korozję, czy działanie kwaśnych substancji i nie tylko.
 • Wszczepy cylindryczne – są to implanty tytanowe o kształcie walca. Cechuje je bardzo wysoka trwałość.
 • Wszczepy śródkostne – wprowadza się je chirurgicznie do kości szczęki.
 • Wszczepy endodontyczne – wprowadza się je w zdrowe zęby i stosuje w przypadku konieczności stabilizacji, jak też wydłużenia korzenia zębowego, wtedy kiedy jest on poluzowany.
 • Wszczepy podokostnowe – umieszcza się je pod okostną, pomiędzy kością, a dziąsłem. Tworzą one coś w rodzaju sieci. Mogą stanowić odpowiednią podporę dla protez, lub wzmacniać rozchwiane zęby.
wstawianie implantów stomatologicznych

Implanty zębów idealne na odbudowywanie braków zębowych

Braki w uzębieniu mogą powstawać przez wiele czynników. Do głównych należą nieleczone choroby twardych tkanek zębów, do których zalicza się przede wszystkich próchnica. Warto wiedzieć, że choroby takie mają swoje następstwa. Otóż choroby miazgi zębów, czy tkanek, które otaczają ich korzenie, potrafią doprowadzić do stanów zapalnych, które mogą być nieodwracalne. W takim przypadku jedynym wyjściem jest doprowadzenie do ekstrakcji zęba, czyli usunięcia go. 

Powstały ubytek wpływa niekorzystnie na pozostałe zęby. To z kolei doprowadza z czasem do przemieszczeń i ogólnego pogorszenia się stanu uzębienia. To nie wszystko, gdyż dodatkowo istnieje ryzyko powstawania dość poważnych problemów, które związane są z odpowiednim funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych.

Wszczepienie implantu – jak wygląda

Implanty stosuje się po to, aby przeciążenia powstające podczas spożywania pokarmów zostawały przenoszone na kość – dokładnę tę, w którą dany implant został wkręcony. Powierzchnia jest gwintowana i może nieco przypominać walcowaty kształt w formie małych wkrętów wykonanych z tytanu.

Chirurg stomatolog umieszcza implant w kości szczęki pacjenta, dokładnie w miejscu ubytku. W taki sposób zostaje odbudowany korzeń zęba. Jednak to nie koniec, gdyż następnym krokiem jest umieszczenie całego zęba. W tym celu do wszczepionego implantu dokręca się koronę protetyczną. 

implanty stomatologiczne

Zabieg wszczepiania implantów zębowych

Zabieg wstawienia implantu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu, nie ma się co bać bólu. Jeżeli chodzi o czas zabiegu, jest on cięższy do określenia, gdyż uwarunkowany jest odnośnie tego, jaka sytuacja panuje w jamie ustnej pacjenta. Głównie chodzi o to, jaka ilość implantów zostanie wszczepiona, czy przed wykonaniem zabiegu wymagane będzie przygotowanie specjalnego miejsca w kości itd. Jeżeli jednak chodzi o pojedyncze wszczepienie implantu, czas wizyty jest porównywalny z klasyczną wizytą u stomatologa.

Implant zębowy – kiedy warto się nim zainteresować

Implanty zębowe najczęściej zostają wykorzystywane w sytuacjach takich jak:

 • Większe ubytki w uzębieniu, oraz korzystanie przez pacjenta z protez ruchomych. Dzięki zastosowaniu implantów istnieje możliwość stabilniejszego zamocowania protezy w jamie ustnej.
 • Jeżeli istnieje pojedynczy ubytek, wstawienie implantu wiąże się z umieszczeniem na nim korony zębowej.
 • Implanty często wykorzystywane są przy bezzębiu. Dla przykładu jeżeli pacjent nie posiada w ogóle zębów, w jego jamie ustnej umieszczone zostaje kilka implantów, co stanowi bardzo dobry i stabilny fundament dla zakotwiczenia łuków z zębami sztucznymi.

Dla kogo implanty zębów

Jednym z ograniczeń może być wiek pacjenta. Jeżeli chodzi o osoby młode, warunkiem  wszczepienia implantu jest zakończenie wzrostu kości. Jeżeli chodzi o starsze osoby, przeszkodą może być osteoporoza i nie tylko. Inne przeciwskazania do wykonania zabiegu to:

 • urazy w jamie ustnej,
 • AIDS,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby układu krzepnięcia,
 • alkoholizm,
 • alergia na materiały zastosowane w implantach,
 • ciąża,
 • narkomania,
 • cukrzyca,
 • uzależnienie od palenia tytoniu.

Przed wykonaniem zabiegu, chirurg stomatolog przeprowadza konsultacje, podczas której ustalany jest dokładny stan uzębienia oraz możliwości, jakie można podjąć. 

Implanty zębowe – jak wygląda cały proces od A do Z

Kolejnym krokiem po wstępnej konsultacji jest wykonanie przez pacjenta badania RTG pantomograficznego, dzięki któremu lekarz będzie mógł ocenić stan szczęki, oraz żuchwy. Zdarzają się przypadki, że lekarz zaleci wykonanie tomografii komputerowej.

Najpopularniejszym leczeniem jest leczenie kilkuetapowe. Jego przebieg sprawdzisz poniżej:

 1. Wkręcenie implantu zębowego w kość w taki sposób, aby znalazł się on w odpowiedniej, zaplanowanej pozycji – Lekarz podaje znieczulenie miejscowe, następnie wykonuje niewielkie nacięcie w dziąśle pacjenta. Kolejno specjalnym wiertłem, które jest dostosowane do wybranego implantu, robi w kości tzw. lożę, czyli otwór. W ten zaś wprowadza się implant. Zostaje on schowany pod dziąsłem. Po zazwyczaj kilku dniach implant zrasta się z kością i staje się stabilny. Do tego czasu, w jamie ustnej pacjenta zostaje zamocowana specjalna korona tymczasowa, dzięki której braki w uzębieniu są ukryte.
 2. Odsłonięcie powierzchni nośnej implantu – Dzieje się tak po upływie od 3, do 6 miesięcy od wszczepienia. Wówczas w odkrytą powierzchnię implantu zostaje wkręcona śruba gojąca, jej zadaniem jest wspomaganie zregenerowania się błony śluzowej w okolicy implantu.
 3. Zakładanie właściwej korony zęba – Jest to ostatni etap leczenia i ma on miejsce około 2 tygodnie później niż zagojenie się tkanek z etapu drugiego. Koronę taką uzyskuje się po pobraniu wycisków, które wykonywane są na pierwszej wizycie. Jej zadaniem będzie zastąpienie naturalnego zęba. Co za tym idzie, korona musi być wykonana w taki sposób, aby jak najlepiej odzwierciedlać wygląd i kolor zęba naturalnego. Pomiędzy koroną, a implantem umieszcza się łącznik, dzięki któremu uzyskuje się stabilizację. Lekarz również podczas wizyty udziela rad i wskazówek, na temat tego jak odpowiednio dbać o implanty. Ustalana jest także ilość wizyt kontrolnych.

Czy zabieg wszczepienia implantu jest bezpieczny

Implanty stomatologiczne są bezpieczną metodą na wypełnienie ubytków zębowych. Może jednak dojść do sytuacji, że implant zrośnie się z kością, co będzie wymagało jego usunięcia. Prawidłowo wykonany zabieg nie jest jednak inwazyjny i można być zupełnie spokojnym. 

Profesjonalnie przeprowadzony zabieg wstawiania implantów sprawia, że pacjent może cieszyć się z jego efektu przez wiele lat, a nawet do końca życia, jednak jest warunek… Po wstawieniu implantów regularne kontrole i wizyty w gabinecie stomatologicznym są zdecydowaną koniecznością. 

Czy implanty to najlepsza metoda w przypadku utraty zębów

Na wstawianie implantów decyduje się coraz więcej osób. Odbudowują one fizjologiczne warunki odpowiedzialne za przenoszenie sił na kość, podczas spożywania i żucia pokarmów. Są estetyczne, a zarazem tworzą bardzo dobre podparcie dla warg, czy chociażby policzków. Zastosowanie implantów nie wpłynie na zmianę mowy, czy artykulacji, co często można zaobserwować u pacjentów, którzy stosują protezy. Implanty zębowe zapewniają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. 

Leczenie implantologiczne – dlaczego jest drogie

Cena takiego leczenia często nie należy do najniższych, chociażby z uwagi na fakt, z czego wykonane są implanty. W gabinetach stomatologicznych najczęściej wykorzystuje się dwa rodzaje implantów. Należą do nich:

 • implanty cyrkonowe (inna nazwa to implanty zębowe bez metalu),
 • implanty tytanowe.

Decydując się na zabieg wstawiania implantów, musisz liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów. Poniżej znajdziesz przykładowe ceny konsultacji implantologicznej, implantacji, poszczególnych implantów, podniesienia dna zatoki szczękowej oraz sterowanej regulacji kości, pochodzące z oferty Centrum Stomatologicznego Kliniki Kwiatek z Poznania.

Wstępna konsultacja implantologiczna – 100 zł.

Implantacja od 2800 zł do 3700 zł.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – od 1400 zł do 2000 zł.

Sterowana regulacja kości – od 800 zł

Podsumowanie

Wykonanie zabiegu wszczepiania implantów nie należy do najtańszych opcji, jednak z całą pewnością jest to metoda godna rozważenia. Wstawianie implantów stomatologicznych jest w pełni bezpieczne, jeżeli oczywiście przeprowadzone zostanie w specjalistycznej klinice. Po wykonaniu zabiegu należy pamiętać o systematycznych wizytach u specjalisty, aby zadbać o swoje zdrowie i sprawić, że implanty będą świetnie wyglądać przez wiele lat.  

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Największe zwierzęta świata – poznaj rekordzistów ze świata fauny
Największe zwierzęta świata – poznaj rekordzistów ze świata fauny
Krótka historia gier komputerowych
Krótka historia gier komputerowych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*