Zdrowie i medycyna

Teleradiologia – sposób na szybki opis badań obrazowych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Teleradiologia – sposób na szybki opis badań obrazowych

CDC/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Badania obrazowe, czy to najczęściej wykonywane RTG, czy też bardziej precyzyjne, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, dostarczają lekarzowi wielu istotnych informacji na temat zdrowia pacjenta i badanych narządów wewnętrznych. Samo badanie musi jeszcze zostać właściwie zinterpretowane, a opis najczęściej nie jest przygotowywany od razu. Opisy wykonywane są przez specjalistę radiologa. Czy proces przygotowywania interpretacji można przyspieszyć?

Jak wygląda proces opisu badań obrazowych?

Wykonanie badania tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego odbywa się w czasie rzeczywistym. Do ich przeprowadzenia konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, a badania są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Czas niezbędny do wykonania badań zależy od specyfiki, w szczególności badanego obszaru. Najczęściej nie trwają one długo, obraz badanego obszaru prezentowany jest na monitorze operatora, dzięki czemu monitoruje on czy obraz jest czytelny, aby specjalista nie miał trudności z jego odczytem. Po zakończeniu badania obraz jest utrwalany i przekazywany do interpretacji.

Jak długo trwa wykonanie opisu? Wiele zależy od tego czy w danej placówce zatrudniony jest specjalista. Często jednak lekarz posiadający kompetencje pełni dyżury w poszczególnych przychodniach, co wydłuża czas oczekiwania na wynik. W niektórych sytuacjach może to być nawet okres kilku tygodni, co mocno opóźnia proces diagnostyki i rozpoczęcie właściwego leczenia.

Czy proces opisu można przyspieszyć?

Do samego przygotowania opisu nie potrzeba wiele czasu. Specjalista posiadający odpowiednie przygotowanie merytoryczne i doświadczenie może opracować interpretację w stosunkowo krótkim czasie. W wielu placówkach wykonujących badania TK i MR problemem jest właśnie dostęp do odpowiedniego specjalisty. Współczesny rozwój technologii sprawia, że wynik można uzyskać znacznie szybciej. Rozwój komunikacji na odległość oraz możliwość przesyłania plików w formie cyfrowej odgrywa tu dużą rolę. Utrwalony w formacie cyfrowym obraz przesyłany jest przy pomocy specjalnego systemu do opisu. Systemy, takie jak https://eurodiagnostic-polska.pl/ to platformy, dzięki którym wynik może zostać szybko skonsultowany.

Zalety korzystania z teleradiologii

Teleradiologia zyskuje z roku na rok coraz większą popularność. Pomaga nie tylko w przyspieszeniu wykonania opisów, ale też pozwala szybko zasięgnąć opinii innego specjalisty, np. w przypadku wątpliwości. Wśród ekspertów znajdują się także lekarze z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Dużą zaletą korzystania z systemu teleradiologii jest to, że wszelkie działania realizowane są z zachowaniem najwyższych standardów. Specjaliści podczas oceny przesłanych obrazów wykorzystują wysokiej jakości sprzęt, dzięki któremu mogą bardzo precyzyjnie ocenić dostarczony wynik badania obrazowego.

System do przesyłania zdjęć oraz zwrotu wyników jest rozwiązaniem w pełni bezpiecznym. Wszystkie dane i informacje są w pełni zaszyfrowane i zabezpieczone zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Dostępność lekarzy  w ramach platformy jest duża, co pozwala na uzyskanie szybkiego wyniku. Jeśli czas odgrywa szczególną rolę, podczas przesyłania obrazów można nadać odpowiedni priorytet. Wówczas możliwe będzie uzyskanie opisu jeszcze szybciej.

Wdrożenie i korzystanie z systemu teleradiologii niesie ze sobą szereg korzyści, zarówno dla lekarza zlecającego badanie, jak i pacjenta. Przyspieszenie procesu diagnostycznego pozwala na postawienie trafnego rozpoznania oraz rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*