NaturaŚwiat roślin

7 ciekawostek o kaktusach

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
7 ciekawostek o kaktusach

Kaktusy to popularne rośliny, które można spotkać niemal w każdym domu. Istnieje wiele rozpowszechnionych przekonań na temat kaktusów, ale czy aby wszystkie są prawdziwe?

Kaktusy rosną nie tylko na pustyniach

Na pustyniach występuje rzeczywiście najwięcej gatunków tej rośliny. Jednocześnie są to egzemplarze najdorodniejsze, a to z racji tego, że rosnące pośród piasków kaktusy magazynują w swoich łodygach, a czasem nawet korzeniach, największą ilość wody.

Poza tym kaktusy nierzadko można spotkać na sawannach, wybrzeżach morskich, w górach, a nawet lasach tropikalnych. Większość z nich upodobała sobie tereny Ameryki Centralnej i Południowej. Kaktusy doskonale zadomawiają się na nowych obszarach. Niedawno zostały sprowadzone do Australii, gdzie szybko się zaaklimatyzowały.

Kaktusy – rodzaje i ich zróżnicowany wygląd

Wszystkie kaktusy należą do grupy sukulentów – roślin zdolnych do magazynowania wody. Charakteryzuje je również obecność areoli, z których wyrastają ciernie i kwiaty. Poza tym wszystkie kaktusy dzielą się na trzy duże rodziny: pereski, tudzież kaktusy liściaste, bardzo podobne do drzew lub krzewów; opuncje, usiane kępkami włosków zakończonych ostrym haczykiem, i w końcu cereusy przypominające świece. Kaktusy różnią się też między sobą wielkością – można spotkać wśród nich zarówno giganty, jak i całkiem małe, kilkumilimetrowe egzemplarze.

Areole na kaktusie ułożone są z zachowaniem żelaznej logiki

Wbrew pozorom areole na grzbietach kaktusowych żeber ułożone są dokładnie na zwojach logarytmicznej spirali. Większość wyrastających z nich cierni skręca ponadto zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zdecydowanie mniejsza część – w odwrotnym kierunku. Stosunek jednych do drugich stanowi stałą wartość i wynosi 0,617647. To prawie złoty podział!

Ciernie kaktusów są ostrzejsze niż igły do szycia

Jeśli porównać pod mikroskopem cierń i stalową igłę do szycia, można zaobserwować, że natura naprawdę bardzo się postarała. Igła w zestawieniu z cierniem kaktusa wygląda w powiększeniu jak słabo zaostrzony kij.

Kaktusy czasem kwitną

Kaktusy kwitną dość rzadko – to prawda. Ale jeśli już wydadzą kwiaty, są one wspaniałe – różnej wielkości (od kilku milimetrów do 20 cm) i soczystej barwy. Mimo to są one bardzo mało trwałe i efektowne przez około kilka godzin, choć niektóre egzemplarze potrafią cieszyć oko przez kilkanaście dni.

Jeden motyl potrafi zniszczyć całą plantację kaktusów

Kaktusy mają też swojego szkodnika – jest nim motyl z rodziny omacnic. Owad ten potrafi w ciągu kilku lat zniszczyć całą plantację tych roślin… co wykorzystali Australijczycy, gdy opuncjami zaczęło się truć bydło. Zwierzęta padały w straszliwych męczarniach z powodu silnego podrażnienia żołądka i jelit. Dopiero zwykły motyl pomógł rozprawić się z kaktusem i wskrzesić podupadłe fermy.

Z kaktusów można przyrządzić smaczne dania

Nieprawdą jest, że z kaktusów nie ma żadnego pożytku. Wiele odmian wydaje duże owoce, z których przyrządza się dżemy, kompoty i galaretki. W Paragwaju i Boliwii dusi się je z mięsem. Mieszkańcy tych krajów bardzo lubią też duszone i pieczone łodygi kaktusów.

Kaktusy służą nierzadko jako surowiec farmaceutyczny, są też uprawiane w formie szpalerowej jako ogrodzenie, a po wstępnej obróbce – stosowane jako pasza dla zwierząt.

Zdjęcie główne: Rainier Ridao/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*