GeografiaNatura

Wulkany – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wulkany – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Na świecie zarejestrowano ponad 1500 aktywnych wulkanów. Nikt nie wie, ile jest nieaktywnych. Mauna Loa na Hawajach ma objętość około 40 tysięcy km3. Powierzchnia nad poziomem morza zajmuje 5125 km2. To największy aktywny wulkan na świecie. Sprawdź, co warto wiedzieć o wulkanach!

Jaki jest najaktywniejszy wulkan na świecie?

Najaktywniejszym wulkanem jest Kilauea na Hawajach. Znajduje się w niemal ciągłej erupcji od 1983 roku. Większość wulkanów na Ziemi zlokalizowanych jest wokół Oceanu Spokojnego. To tam znajduje się większość stref subdukcji Ziemi, w którym jedna “płyta” skorupy ziemskiej wpycha się pod inną. Dolna płyta zaczyna się w końcu topić, a materiał wznosi się ponad górną warstwą, tworząc wulkaniczny łańcuch górski, takich jak Andy lub łańcuch wysp, takich jak Marianas, czy Aleuty.

Erupcja wulkanu

Kiedy gorące skały, zwane magmą i gazy przebijają się przez skorupę planety, następuje erupcja. Nagromadzony popiół  i lawa opływają otwór erupcyjny, tworząc wulkan. Niektóre wybuchają tylko przez kilka dni lub tygodni i więcej tego nie robią. Duże wulkany mogą wybuchać wiele tysięcy razy przez miliony lat.

Najpopularniejszy rodzaj lawy, czyli bazalt, ma zwykle temperaturę erupcji 1150-1200 stopni Celsjusza. Uważa się, że góra Pinatubo, która wybuchła na Filipinach w 1991 roku, obniżyła temperaturę na świecie średnio o 0,5 stopnia Celsjusza w ciągu trzech lat. Wyrzucony pył odbijał część światła słonecznego.

fot. ArtTower/Pixabay

Popularne rodzaje wulkanów

Chociaż wszystkie wulkany powstają z gorącej magmy docierającej do powierzchni Ziemi, wyróżniamy trzy główne rodzaje. Z wulkanów tarczowa wypływa lawa o niskiej lepkości, ciągnąca się przez dziesiątki kilometrów. Dzięki temu są bardzo szerokie i mają łagodnie opadające zbocza.

Stratowulkany składają się z różnych rodzajów wulkanu, wybuchów popiołów i skał. Osiągają olbrzymie wysokości. Z kolei wulkany stożkowe są zwykle mniejsze i pochodzą z krótkotrwałych erupcji. Mają stożek na wysokości około 400 metrów. 

Aktywny wulkan to taki, który wybuchł w czasach historycznych (w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat). Uśpiony wulkan to taki, który wybuchł w czasach historycznych i może to zrobić ponownie. Z kolei wymarłe wulkany to takie, które prawdopodobnie już nie wybuchną.

Chociaż powstanie niektórych wulkanów może trwać tysiące lat, inne rosną z dnia na dzień. Na przykład Paricutin w kształcie stożka pojawił się na meksykańskim polu kukurydzy 20 lutego 1943 roku. W ciągu tygodnia osiągnął 5 pięter, a pod koniec roku liczył już 336 metrów wysokości. Ostatecznie osiągnął 424 metry w 1952 roku.

Trzy czwarte wszystkich erupcji ma miejsce pod powierzchnią oceanu, a większość z nich jest aktywna i żaden geolog o tym nie wie. Zastanawiasz się, dlaczego tak jest? Wulkany występują na grzbietach środkowego oceanu, gdzie płyty oceanu się rozchodzą. Jeśli dodasz podwodne wulkany, otrzymasz szacunkową liczbę około 6000, które wybuchły w ciągu ostatnich 10 000 lat.

Skutki wybuchu wulkanów

Na świecie istnieje ponad 1500 aktywnych wulkanów. Wybuchający wulkan może wywołać tsunami, gwałtowne powodzie, trzęsienia ziemi, a także osuwanie się błota i skał. Ponad 80% powierzchni ziemi jest podłoża wulkanicznego. Dno morskie i niektóre góry powstały w wyniku niezliczonych erupcji wulkanów. Gazowe emisje utworzyły atmosferę ziemską.

Dźwięk wybuchu może być cichy i syczący lub rozchodzący się i potężny. Głośne pęknięcia wędrują setki kilometrów i powodują największe szkody, w tym utratę słuchu i rozbite szkło.

Około 70 000 ludzi zginęło od 1902 roku w wyniku erupcji wulkanów i związanych z nimi skutków, takich jak tsunami, głód, lawiny i choroby w obozach ewakuacyjnych. 

Wulkany są bardzo niebezpieczne. Jednym z najbardziej śmiercionośnych był Krakatoa, który wybuchł w 1883 roku, wywołując tsunami i uśmiercając 36 000 ludzi. Kiedy Wezuwiusz eksplodował w ‘79,  pogrzebał miasta Pompeje i Herkulanum. Uśmiercił wtedy 16 000 ludzi.

Geolodzy mierzą erupcje wulkanów za pomocą wskaźnika wybuchowości. Sprawdzają ilość uwolnionego materiału. Największą odnotowaną eksplozją była Toba. Wybuchła prawdopodobnie 73 000 lat temu. Uwolniła ponad 1000 kilometrów sześciennych materiału i utworzyła kalderę o długości 100 km i szerokości 30 km. Erupcja doprowadziła do epoki lodowcowej na całym świecie.

Fot. Reimund Bertrams/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*