Ludzie nauki

Słynni geniusze. Poznaj najbardziej inteligentnych ludzi świata

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Słynni geniusze. Poznaj najbardziej inteligentnych ludzi świata

Geniusze i sławni naukowcy sprawili, że nasz świat stał się znacznie lepszy. Poznaj najbardziej inteligentnych ludzi świata, bez których rzeczywistość nie byłaby taka sama.

Stephen Hawking 

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć słynnego, nieżyjącego już, astrofizyka. Jest znany ze swoich teorii na temat czasu, wszechświata oraz zasłynął na polu fizyki teoretycznej. Mimo swojej choroby i kalectwa – cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne – napisał aż 7 bestsellerowych książek na temat astrofizyki oraz wszechświata. Wielokrotnie był żonaty i miał niezwykły dystans do własnej choroby. Do końca życia zajmował się nauką, wykładając na uniwersytetach jako gość honorowy oraz udzielając wywiadów. Jego iloraz inteligencji sięgał 160 punktów. 

Elon Musk

Elon Musk może pochwalić się IQ na poziomie 155 punktów. Jest znanym geniuszem, który już od wieku dziecięcego mocno interesował się nowymi technologiami. Obecnie to również znany miliarder oraz wizjoner. Jego trzecią i najbardziej znaną firmą jest SpaceX, która zajmuje się konstruowaniem oraz projektowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych. Jego wizje na temat przyszłości oraz plany są mocno skierowane na kolonizację Marsa. W 2009 roku SpaceX umieściło pierwszą w historii astronautyki prywatną satelitę na orbicie Ziemi. Nie można również pominąć wkładu Elona Muska z rozwój pojazdów elektrycznych – jako właściciel Tesla Motors przyczynił się do ogromnego rozwoju samochodów napędzanych za pomocą akumulatorów litowo-jonowych. Takie samochody stają się coraz bardziej popularne, również wśród klasy średniej. Obecnie pracuje nad zwiększeniem zasięgu samochodów, by mogły przejechać na jednym ładowaniu nawet 1000 kilometrów.

Albert Einstein

Słynny fizyk i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki również został uznany za jednego z najinteligentniejszych ludzi na świecie. Jego IQ sięgało poziomu 162 punktów. Co ciekawe, liczba ta stanowi jeden z progów geniuszu intelektualnego, pozwalającego przystąpić do MENSY. 

Einstein był genialnym naukowcem, a także wizjonerem – zrewolucjonizował mechanikę, a także teorię pola. Opisał prawa efektu fotoeletrycznego, a jego badania miały ogromny wpływ na mechanikę kwantową. Słynny wzór E = mczostał potwierdzony później przez reakcje subatomowe –  otworzyło to epokę jądrową oraz energetykę na całkiem nowe możliwości pozyskiwania energii. Dzięki badaniom Einsteina astrofizyka mogła rozkwitać i stać się poważną dziedziną nauki.

Alux.com – 15 Things You Didn’t Know About Albert Einstein

Kim Ung-yong

Południowokoreański fizyk urodzony 7 marca 1963 roku. Znalazł się w Księdze rekordów Guinessa na liście najinteligentniejszych ludzi świata. Już będąc dzieckiem, posiadał IQ równe 210. Jako małe dziecko posługiwał się aż czterema językami, w tym angielskim oraz niemieckim. W wieku 6 lat studiował fizykę, która stała się jego głównym zainteresowaniem. Stopień naukowy doktora uzyskał, mając jedynie 16 lat. 

Terence Tao

Australijski matematyk i fizyk. Już w wieku dziewięciu lat rozpoczął studia na Uniwersytecie Flindersa w Adelajdzie. W wieku 16 lat uzyskał licencjat, a rok później tytuł magistra na Flinders University. W wieku 31 lat został nagrodzony medalem Fieldsa za całokształt swoich osiągnięć naukowych – zajmuje się głównie fizyką i obecnie pracuje nad równaniami różniczkowymi. Został doceniony także za swoją bardzo innowacyjną analizę harmoniczną oraz twierdzenie Greena-Tao, mówiące, że ciąg wszystkich liczb pierwszych zawiera dowolnie długie ciągi arytmetyczne.

Zdjęcie główne: Bettmann/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*