Człowiek

Rachunek bankowy – co to jest?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rachunek bankowy – co to jest?

Chociaż Polacy są mocno ubankowionym społeczeństwem, nie każdy posiada rachunek osobisty. Warto jednak zmienić zdanie, ponieważ korzystanie z niego stanowi spore udogodnienie i zapewnia zgromadzonym pieniądzom bezpieczeństwo. Sprawdź, jak działa rachunek osobisty i czym wyróżniają się najlepsze konta bankowe.

Większość osób nie wyobraża sobie trzymania pieniędzy w przysłowiowej skarpecie – nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo, ale przede wszystkim wygodę. Posiadanie konta osobistego ma tę zaletę – szczególnie w przypadku dostępu do banku z poziomu smartfona – że w każdej chwili można dokonać zakupu, nawet bez fizycznego dostępu do portfela. 

Konto bankowe – jak działa?

Konto bankowe – z punktu widzenia jego posiadacza – działa bardzo prosto, szczególnie w przypadku dostępu do serwisu transakcyjnego. Wpływają na niego różne środki, np. w ramach wynagrodzenia o pracę. Ponadto pozwala na dokonywanie transakcji bezgotówkowych – wykonywanie przelewów online lub płacenie w sklepach internetowych. W ten sposób można opłacić wszystkie rachunki bez konieczności wychodzenia z domu.

Najlepsze konta bankowe, czyli jakie?

Warto pamiętać, że każdy może posiadać nawet kilka rachunków bankowych – pod tym względem nie istnieją żadne limity. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć kolejne konto osobiste – szczególnie, jeśli jest ono proponowane na korzystnych zasadach. 

Pamiętaj, że najlepsze konta bankowe powinny spełniać kilka istotnych kryteriów. Zalicza się do nich m.in.:

  • brak opłat za prowadzenie rachunku – ewentualnie możliwość jej uniknięcia poprzez spełnienie prostych warunków,
  • niskie opłaty za korzystanie z karty płatniczej lub możliwość jej zredukowania poprzez spełnienie konkretnych warunków,
  • darmowe przelewy – wszystkie lub chociażby część (zgodnie z ustalonym limitem),
  • dostęp do systemu bankowości elektronicznej,
  • możliwość skorzystania z dobrze oprocentowanego konta oszczędnościowego lub innych produktów bankowych na preferencyjnych warunkach.

Jak wynika z rankingu kont osobistych, warto zwrócić uwagę m.in. na oferty przygotowane przez:

  • BNP Paribas – 0 zł za prowadzenie konta i bezpłatne wypłaty z własnych bankomatów,
  • ING Bank Śląski – brak opłat za prowadzenie konta, możliwość uzyskania premii do 160 zł po spełnieniu prostych warunków,
  • mBank – brak opłat za prowadzenie konta i wypłaty z bankomatów, możliwość otrzymania premii do 300 zł po spełnieniu warunków,
  • Citi Handlowy – brak opłat za prowadzenie rachunku, możliwość zdobycia premii w kwocie do 200 zł po spełnienie prostych warunków.

Warto poświęcić choćby kilka minut na porównanie dostępnych ofert bankowych. Pozwoli to na wybór rachunku osobistego najlepiej wpisującego się w potrzeby i oczekiwania. Jeśli przeanalizujesz propozycje bankowe, wówczas masz szansę nie tylko sporo zaoszczędzić, ale i zyskać.

Zdjęcie główne: Sora Shimazaki/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*