Ludzie nauki

Nikola Tesla – ciekawe fakty z życia genialnego wynalazcy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Nikola Tesla – ciekawe fakty z życia genialnego wynalazcy

Nikola Tesla jest jednym z najbardziej znanych i tajemniczych ludzi żyjących na kuli ziemskiej. To doskonały wynalazca, wizjoner oraz badacz. Jego życie prywatne jest jednak zagadką, ponieważ świat dowiedział się tylko tyle, ile sam Nikola chciał ujawnić. Obecnie ta niezwykła postać świata nauki, która budzi zainteresowanie wśród młodych ludzi, doczekała się wielu biografii oraz książek na temat swoich badań. 

Nikola Tesla – kim jest i skąd się wziął?

Nikola Tesla przyszedł na świat w 1856 roku w niewielkiej wiosce Smiljan znajdującej się w Cesarstwie Austriackim, które obecnie jest terytorium Chorwacji. Rozbieżności w określeniu daty narodzin są spowodowane tym, że urodził się równo o północy. Jest to genialny poeta, który odziedziczył imię po obydwu dziadkach. Rodzice byli wielebnymi ortodoksyjnego kościoła serbskiego. Przed tym, kiedy stał się naukowcem, pisywał do lokalnych gazet. Jego matka, choć nie była szczególnie wykształcona, zyskała przychylność społeczności jako osoba mądra i roztropna. Nikola Tesla uważał, że inteligencję i spryt odziedziczył właśnie po niej. Wychowany w literackiej atmosferze poeta komponował własne wiersze, które uważał jednak za zbyt osobliwe, by je upublicznić.

Wynalazki i eksperymenty Nikoli Tesli

Warto wiedzieć, że jednym z pierwszych wynalazków, jakimi zajmował się Nikola to koło wodne, gładkie i bez łopatek, które obracało się w wodzie bez żadnego trudu. Pomysł ten wykorzystywany był podczas budowy turbin. Ciekawostką jest fakt, że Tesla wykazywał chęć stworzenia własnego silnika, który napędzany był siłą „chrabąszczy”. Hobby Nikoli było rozkręcanie i ponowne skręcanie zegarków swoich dziadków. 

Niebezpieczne eksperymenty, które przeprowadzał popularny poeta, dotyczyły głównie wspinaczki na dach stodoły, gdzie przy pomocy parasola swojego ojca Nikola chciał odlecieć. Podczas skoku opór powietrza był jednak tak duży, że parasol wywinął się na drugą stronę, a młody wynalazca runął na ziemię z dużą siłą. Nie odniósł jednak żadnych obrażeń, co jest dość zaskakujące. O Nikoli można powiedzieć, że był bohaterem, ponieważ uratował paradę miejską, podczas której wystąpiła awaria urządzenia gaśniczego. Młody poeta szybko domyślił się, co było powodem awarii i szybko naprawił uszkodzony wąż, który był załamany w jednym miejscu. 

Fot. Dickenson V. AlleyRestored by Lošmi/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Najciekawsze aspekty życia Nikoli Tesli

Do jednych z najciekawszych aspektów życia Nikoli Tesli można zaliczyć jego pracę w Centralnym Biurze Telegraficznym w Budapeszcie. Wykonywał on tam naprawy usterek urządzeń elektronicznych oraz wdrażał nowoczesne rozwiązania ułatwiające pracę. Elektrownie we Francji i Niemczech zatrudniały go w celu wyszukiwania i naprawy ewentualnych problemów z działaniem całego systemu. Podróż do Ameryki była równie emocjonującym wydarzeniem w życiu Tesli, jak jego praca w elektrowniach. Pierwszą podróż zaproponował mu Charles Batchelor, który był bliskim współpracownikiem Edisona. Dostrzegał w nim potencjał, dlatego chciał, aby spróbował swoich sił w „wielkim świecie”. Ciekawostką jest sytuacja, podczas której Tesla zarobił swoje pierwsze pieniądze w Ameryce, naprawiając uszkodzoną maszynę szewca. Według opowiadań za ten wyczyn otrzymał wynagrodzenie w wysokości 20 dolarów. 

Po odejściu od spółki Edisona, Nikola Tesla założył własną firmę pod nazwą Tesla Electric Light & Manufacturing Company. Miał nadzieję, że pozwoli mu to rozwinąć skrzydła w zakresie wprowadzania na rynek rozwiązań opartych na prądzie zmiennym. Warto także wspomnieć, że Tesla był pionierem koncepcji o technologii łączności bezprzewodowej. Napisał wiele artykułów naukowych oraz sprawił, że rozwój nowoczesnych technologii z zakresu elektryczności nabrał niezwykłego pędu, który utrzymuje się do dzisiaj. Obecnie to najbarwniejsza i najpopularniejsza postać wśród światowych przedsiębiorców, naukowców i inwestorów zajmujących się elektrycznością. 

Dziś jego imieniem został nazwany pierwszy na świecie w pełni elektryczny samochód, stworzony przez Elona Muska. Przez wielu Tesla był niedoceniany, jednak takie pośmiertne wywyższenie sprawia, że wielu naukowców zaczyna przyglądać się jego dokonaniom.

Fot. Bettmann/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*