Nowe technologie

Rynek dronów rozwija się w błyskawicznym tempie. Jakie jest ich zastosowanie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rynek dronów rozwija się w błyskawicznym tempie.  Jakie jest ich zastosowanie?

Drony szturmem zdobyły branżę technologiczną i wszystko wskazuje na to, że na dobre zagościły w naszym życiu. Temat dronów na pewno Cię zainteresuje, ponieważ nie ograniczają się one jedynie do celów rozrywkowych, ale mają o wiele więcej ciekawych zastosowań.

Czym jest dron?

Drony są bezzałogowymi statkami powietrznymi, pilotowanymi zdalnie lub automatycznie. Na samym początku ich użytkowania znajdowały zastosowanie jedynie militarne, fotografując lub nagrywając obszary objęte zainteresowaniem wojska. Był to sprzęt niebywale kosztowny i unikatowy, lecz wraz z rozwojem technologii, stał się dostępniejszy dla zwykłych cywilów, obecnie stając się na tyle powszechny, że możliwe jest zakupienie go w praktycznie każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym. Modele dronów różnią się pod względem wielkości, ilości silników czy skrzydeł. Pierwsze drony powstałe na użytek wojska, przypominały wyglądem małe samoloty. Obecnie powszechniejsza stała się ich wersja z klasycznymi czterema śmigłami.

Wojskowe zastosowania dronów

Bezzałogowe statki powietrzne używane były w celach militarnych już podczas I wojny światowej. Ich zadaniem było trenowanie oddziałów przeciwlotniczych, które zestrzeliwały drony, traktując je jako swoje cele. Niemcy również używali dronów, tworząc za ich pomocą latające bomby nakierowywane na tereny aliantów. W obecnych czasach zdalnie pilotowane statki powietrzne są często wydajniejszą alternatywą dla załogowych samolotów wojskowych. Możliwe jest wyposażenie ich w sztuczną inteligencję, dzięki czemu potrafią kontaktować się z żołnierzami, rozpoznawać teren, namierzać cele, a także spełniać funkcję elektronicznych radiostacji, które zagłuszają wrogie odbiorniki. Drony mogą także służyć jako środek transportu, przenosząc ciężkie lub niebezpieczne ładunki. Szacuje się, że niemal 100 krajów korzysta z dronów wojskowych. 

TED – Meet the dazzling flying machines of the future | Raffaello D’Andrea

Najczęstsze zastosowania dronów

Jak zostało to wcześniej wspomniane, drony znalazły mnóstwo zastosowań pozamilitarnych. Oprócz celów typowo rozrywkowych można stosować je na różnych innych płaszczyznach, w wielu grupach zawodowych, choćby w branży filmowej, gdzie korzystają z dronów nie tylko amatorzy, ale też profesjonalni producenci filmowi. Dron daje możliwości wykonania niesamowitych ujęć, więc używają ich w swojej pracy także fotografowie, wykonując zdjęcia od góry, czy docierając do miejsc trudno dostępnych. 

Bezzałogowe statki powietrzne znajdują zastosowanie też podczas prac naukowych. Dzięki nim łatwiej obserwować i śledzić poczynania dzikich zwierząt, ocenić kondycję warstwy ozonowej, czy stopień zanieczyszczenia atmosfery. Nadzoruje się dzięki nim trakcje kolejowe i energetyczne, obszary leśne, a nawet kontroluje toksyczność dymu kominowego. Specjalnie wyposażony dron podlatuje do komina i pobiera próbkę dymu, która następnie trafia do analizatora. Statki powietrzne sprawdzą się także do inspekcji i kontroli np. dociepleń budynków, ponieważ drony można wyposażyć w kamery termowizyjne, potrafiące zmierzyć temperaturę danego obiektu.

Drony znajdą zastosowanie również w transporcie. Wykorzystywanie ich w tym celu zmniejsza koszty i czas dostawy, a także zmniejsza emisję spalin. Towary mogą zostać dostarczone w rekordowo krótkim czasie, należy jednak pamiętać, że sprawdza się to jedynie na krótkich trasach. Przeciętny zasięg drona to 500–700 metrów, przesyłka powinna wynosić nie więcej niż sama waga drona. Drony wykorzystuje się również podczas innych sytuacji kryzysowych, np. podczas poszukiwania zaginionych osób czy podczas ocen skutków klęski żywiołowych.

Czy latanie dronami jest legalne?

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda sytuacja prawna w przypadku użytkowania dronów, okazuje się, że przepisy zaostrzyły się w miarę upowszechniania tego sprzętu. W Polsce, od 2016 roku, bez licencji nie można latać nawet nad wsiami i wolno stojącymi budynkami, wymagane jest zachowanie odległości 100 metrów od zabudowań i 30 metrów od osób i pojazdów. Na szczęście obostrzenia dotyczą tylko modeli ważących powyżej 0,6 kg, mniejszymi egzemplarzami można poruszać się dalej, nawet po terenie miasta. Jednak należy pamiętać, że legalne jest wykorzystywanie dronów jedynie w celach rekreacyjnych, natomiast na każde komercyjne wykorzystanie drona trzeba mieć specjalne uprawnienie.

Fot. Thomas Ehrhardt/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*