Nowe technologie

Jakie opakowania używane są w przemyśle?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie opakowania używane są w przemyśle?

Artykuł sponsorowany

Przemysł to nie tylko produkcja towarów, lecz także ich odpowiednie pakowanie, by nie uległy zniszczeniu w transporcie lub podczas przechowywania. Do tego niezbędne są specjalne opakowania i pudełka, które zapewniają produktom optymalne warunki. Nie zawsze wystarczy zwykły karton czy folia, by towary były prawidłowo zabezpieczone. Oto rodzaje opakowań, które najczęściej wykorzystuje się w przemyśle. 

Opakowania do żywności  

Przemysł spożywczy rządzi się swoimi prawami i obowiązują go bardzo specyficzne regulacje, które nie zawsze dotyczą innych dziedzin produkcji. Do pakowania żywności wykorzystuje się wyłącznie materiały przeznaczone do kontaktu z jedzeniem, takie, które nie wchodzą w reakcję z substancjami spożywczymi oraz nie reagują z różnymi odczynami pH.

Do pakowania żywności zazwyczaj stosuje się tani plastik, szkło lub aluminiowe puszki. Jeśli chodzi o produkty suche, takie jak mąka, cukier, makaron, ryż czy kasza, bardzo ważne jest zabezpieczenie ich przed wilgocią, która szybko prowadzi do zepsucia. Zamknięte w swoich indywidualnych opakowaniach, suche produkty są pakowane zbiorczo.

Pudła do pakowania suchej żywności powinny być dodatkowo zabezpieczone specjalnymi pakietami pochłaniającymi wilgoć. W ten sposób nawet długi czas przechowywania nie zaszkodzi towarom. Jeśli chodzi o mokre produkty, puszki i słoiki, są to ciężkie ładunki, dlatego bardzo ważne jest, by wybierać wysokiej jakości, wytrzymałe kartony, które nie zniszczą się pod ciężarem. 

Opakowania w przemyśle gastronomicznym  

Gastronomia również musi stosować się do wytycznych dotyczących pakowania żywności. Gotowe, często gorące potrawy muszą być zabezpieczone przed utratą temperatury oraz świeżości, a przy tym pozostać bezpieczne dla zdrowia. Nadal popularne niestety styropianowe pudełka, zwane potocznie laptopami, z uwagi na swój kształt, są skuteczne w utrzymywaniu ciepła, ale niestety, badania pokazują, że oddają do żywności szkodliwe substancje.

Na szczęście odchodzi się od nich na rzecz dużo zdrowszych opakowań z papieru, pulpy trzciny cukrowej albo drewna. Są one nie tylko bezpieczniejsze dla zdrowia, lecz także dużo bardziej ekologiczne, co staje się bardzo dużym plusem w oczach większości konsumentów. Takie przyjazne dla środowiska pudełka do żywności bez problemu kupisz niedrogo w Internecie, oferuje je hurtownia opakowań jednorazowych.

Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny i musisz używać produktów jednorazowego użytku, postaraj się, by były one ekologiczne i kompostowalne. 

Opakowania do produktów gospodarczych  

Produktami, które potrzebują szczególnego opakowania, są środki chemiczne z zakresu chemii domowej. Żrące substancje zawarte w płynach do toalet, środkach do czyszczenia rur czy odkamieniaczach muszą być zapakowane w specjalne, wytrzymałe i trwałe opakowania. Zazwyczaj stosuje się plastikowe butelki i pudełka lub szkło, które jest odporne na rozmaitą chemię.

Produkty mocno kwasowe oraz mocno zasadowe, które mogą być problematyczne w przechowywaniu, należy zawsze dostarczać do konsumenta w sprawdzonym, atestowanym pojemniku czy opakowaniu z instrukcją, by nie przelewać ani nie przesypywać środka do innych naczyń. 

Opakowania w przemyśle są niezwykla ważne, zarówno dla bezpieczeństwa towaru, jak i konsumentów. Odpowiednie zapakowanie towaru zapewnia jego jakość oraz zachowuje świeżość.

Zdj. główne: Claudio Schwarz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*