Człowiek

Kto może zostać nauczycielem języka angielskiego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kto może zostać nauczycielem języka angielskiego?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pragniesz zostać nauczycielem języka angielskiego, jednak nie posiadasz wykształcenia filologicznego? A może ukończyłeś filologię angielską, ale brak Ci przygotowania w zakresie nauczania innych? Każdy ma własną ścieżkę prowadzącą do realizacji wymarzonej kariery, warto jednak zastanowić się, jakie cechy charakteru i jakie przygotowanie formalne potrzebne jest do tego, aby zostać nauczycielem języka angielskiego.

Każda osoba pragnąca rozpoczęcie kariery zawodowej jako nauczyciel języka angielskiego, powinna wziąć pod uwagę wymagania, które stawiane są przed osobą wykonująca ten zawód.

Przede wszystkim pasja

Bardzo często mówi się o tym, że praca nauczyciela to przede wszystkim misja. Jednym z najważniejszych atrybutów dobrego nauczyciela jest zamiłowanie do przedmiotu, którego naucza. Nauczyciel z pasją ma większą szansę zarazić uczniów sympatią do przedmiotu, którego naucza. Samo ukończenie studiów nie wystarczy bo nauczanie języka obcego to ciągłe doskonalenie własnych umiejętności i pogłębianie wiedzy. Należy więc nieustannie doskonalić się we własnej dziedzinie. Ponadto, dobry nauczyciel musi posiadać wiedzę z zakresu psychologii, rozwoju emocjonalnego dziecka i jego procesów poznawczych czy metodyki. Tak więc, krótko mówiąc, musi wiedzieć nie tylko czego uczyć, lecz musi przede wszystkim wiedzieć jak uczyć. Niezwykle ważny jest również obszar związany z przekazywaniem własnej wiedzy. Podsumowując, jeśli masz powołanie do nauczania, jesteś pasjonatem angielskiego i jesteś nastawiony na nieustający rozwój, to pora pomyśleć o wymogach formalnych.

Wymagania formalne    

Musisz dobrze znać język i mieć przygotowanie pedagogiczne. Nie oznacza to jednak wcale, że musisz być absolwentem filologii angielskiej. Jeśli ukończyłeś studia licencjackie lub magisterskie w innej dziedzinie, możesz skorzystać z oferty różnego rodzaju kursów, jest ich naprawdę bardzo dużo. W dzisiejszych czasach można je również ukończyć online, co jest dużym ułatwieniem i skraca czas potrzebny np. na dojazdy. W Internecie znaleźć można szeroką ofertę darmowych i płatnych szkoleń i webinariów z zakresu tak nauczania języka angielskiego, jak i obszarów związanych z psychologią czy metodyką. Na początku wspomnieliśmy jednak o tym, że musisz znać dobrze język angielski, a co to właściwie znaczy? Najpopularniejszym systemem określania poziomu znajomości języka obcego jest Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), czyli Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Skala ta została opracowana przez Radę Europy i ma zastosowanie na terenie wszystkich krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.  System CEFR uwzględnia różne kompetencje – mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Zgodnie ze skalą wyróżnia się sześć poziomów zaawansowania:  podstawowy – A1 (początkujący) i A2 (podstawowy), średniozaawansowany – B1 (niższy średniozaawansowany) i B2 (wyższy średniozaawansowany), zaawansowany – C1 (zaawansowany) i C2 (biegły). Szczegółowy opis wymaganiach, oraz egzaminów, które należy zdać aby nauczać języka angielskiego znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Ciągłe doskonalenie 

Podsumowując, nie musisz być absolwentem filologii angielskiej, aby nauczać języka angielskiego. Pamiętaj jednak, że jest to praca bardzo odpowiedzialna, że nauczając będziesz miał ogromny wpływ na życie swoich uczniów. Możesz ich zarazić własną pasją, bądź też zniechęcić. Co jednak najważniejsze, powinieneś nieustannie dążyć do perfekcji i korzystać z bogatej oferty kursów, które sprawią, że będziesz coraz lepszy w tym, co robisz. Bo pragnąc nauczać innych, przede wszystkim musimy sami być otwarci na ciągły rozwój.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Patrycja 19.04.2022

    Zgadzam się z artykułem, jestem dokładnie takim przykładem 🙂 Skończyłam studia wyższe z zupełnie innego obszaru niż filologia czy pedagogika, ale z angielskim miałam styczność codziennie, mam też certyfikat C1. W moim mieście w szkole było sporo wakatów i koleżanka zasugerowała, że dobrze bym się sprawdziła w roli nauczyciela angielskiego. Zrobiłam podyplomowo przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka obcego na WSKZ, już w trakcie studiów warunkowo kuratorium umożliwiło mi podjęcie pracy. Całe studia były online więc dwie prace i nauka nie stanowiły problemu 😉 Teraz zdecydowałam się uczyć angielskiego na pełen etat 🙂