NaturaŚwiat zwierząt

Poznaj najciekawsze owady na świecie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Poznaj najciekawsze owady na świecie

Świat owadów jest niezwykle interesujący. Te niewielkie stworzenia budzą w wielu osobach strach, a w innych fascynację.

W różnych zakątkach ziemi żyją jednak owady, które są bardzo ciekawe ze względu na ich piękny wygląd, a także cykl życia, który bywa nierzadko krótki. Poznaj najciekawsze gatunki! 

1. Nimfa stawowa

Ten niewielki owad występuje nad stawami i jeziorami Europy od kwietnia do września. Charakteryzuje się podłużną budową ciała oraz niebiesko-czarnym kolorem. Ta ważka osiąga ok. 3 cm, natomiast jej skrzydła mają rozpiętość aż 4 cm.

Owad ten wygląda zjawiskowo, błękitne i czarne pasy przeplatają się na jego ciele, co wygląda bardzo efektownie, kiedy jest w locie. Choć są to bardzo piękne owady, o nietuzinkowej urodzie, skrywają one jednak małą tajemnicę. Mianowicie, są drapieżnikami, które polują zarówno w locie, jak i poprzez nikczemne zasadzki. 

2. Kometa Madagaskaru 

Motyle od zawsze zachwycają ludzi swoimi pięknymi i kolorowymi skrzydłami. Nie inaczej jet w przypadku Komety Madagaskaru. To owad o pastelowym umaszczeniu i charakterystycznym, przedłużonym zakończeniu skrzydeł. Cechuje się czterema okręgami, które przypominają brązowe oczy.

Owad ten jest dość pokaźny, ponieważ jego rozpiętość skrzydeł osiąga nawet 18 cm. Wspomniany „tren” natomiast, występuje u samców, u których rozpiętość to 25 cm. Gąsienice tego motyla są bardzo wybredne, smakują wyłącznie aromatyczne liście weinmanii oraz gatunki mirowatych.

Dojrzewają w ażurowych kokonach, dzięki czemu nie przeszkadza im woda. Kiedy tylko opuszczą kokon, od razu poszukują partnera, ponieważ żyją bardzo krótko. Ten motyl, nazywany ćmą księżycową, żyje ok. tydzień, a co ciekawe, przez cały ten czas nic nie je. Dlaczego? Ponieważ ich ciała nie zostały wyposażone w otwór gębowy. Żyją wyłącznie dzięki zapasom, które gromadzą w stadium gąsienicy.

3. Mrówki miodne 

Mrówki miodne to bardzo ciekawa grupa owadów, których wygląd przypomina zatopione w bursztynie mrówki. Charakterystyczne dla tych owadów jest to, że gromadzą one pożywienie odwłokach robotnic. Najczęściej służą do tego młode osobniki, ponieważ są najbardziej elastyczne.

Kiedy mrówka wypełni się roztworem cukru, nie może poruszać się normalnie, dlatego przyczepia się do stropu mrowiska i zwisa tam do czasu nadejścia cięższych czasów. Wtedy zgromadzone przez nią zapasy stają się pożywieniem dla reszty mrówek. Co ciekawe, mrówki miodne są przysmakiem w Ameryce Południowej. Przed zjedzeniem poddawane są kilkuminutowemu prażeniu. 

4. Księżycówka amerykańska

Księżycówka amerykańska to imponujący motyl z rodziny pawicowatych. Zarówno larwy, jak i rozpiętość skrzydeł tych owadów osiąga nawet 13 cm. Owady te są bardzo ciekawe nie tylko ze względu na ich ubarwienie, które przypomina przepiękny żółtozielony liść. Motyle te określane są także mianem „żywej apteki”, ponieważ wytwarzają peptydy – cekropiny, mające grzybo- i bakteriobójcze właściwości. 

5. Mięsna mucha 

Wśród owadów znajdują się nie tylko piękne okazy. Wiele osobników jest także dość przerażających przez ich styl życia. Najlepszym przykładem takiego owada jest mięsna mucha. Jej wygląd jest niezbyt piękny, jednak o wiele straszniejsze jest to, w jaki sposób zdobywa pożywienie. Otóż mięsna mucha składa larwy w ludzkiej skórze! Po upływie około 8 tygodni młode osobniki wykluwają się, powodując duże i bolesne rany na skórze człowieka. 

6. Weta 

Czas na owada, który mrozi krew w żyłach. Olbrzymie osobniki wety (Deinacrida fallai) potrafią osiągnąć nawet 70 gramów! Choć wydaje się to niewiele, warto wiedzieć, że taki sam ciężar mają niektóre myszy. Grube i długie ciało wety zakończone jest długimi czółkami i nóżkami. Na szczęście jest to niegroźny dla ludzi owad, jednak jego wygląd już wystarczająco potrafi napędzić strachu. 

7. Straszyk olbrzymi 

Każdy z nas widział choć raz owada, który przypomina liść. Straszyk olbrzymi jest jednak niczym kameleon w zielonym środowisku. Choć owad ten jest olbrzymi, bo mierzy nawet 15 cm długości (samce są o połowę mniejsze), doskonale wtapia się w otoczenie liści.

Co ciekawe, owady te nie tylko upodabniają się do liści, lecz także są w stanie poruszać się w rytmie podmuchu wiatru tak jak delikatne i małe listki. Straszyk olbrzymi jest raczej bezpieczny dla ludzi. Jeśli czuje się niebezpieczne, ostrzega nas syczeniem. Kto nie posłucha ostrzeżenia straszyka, może zostać mocno podrapany.

Zdj. główne: Dylan Hunter/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*