Wydawałoby się, że w XXI wieku ciało człowieka nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Tymczasem jednym z najbardziej zagadkowych narządów wewnętrznych jest wątroba: największy organ, spełniający szereg ważnych funkcji. Sięgnij po garść ciekawych informacji na temat pracy tego narządu!
Wątroba to bardzo skomplikowany organ, spełniający szereg funkcji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do jej zadań należy przykładowo wytwarzanie i magazynowanie energii, produkcja białek pełniących funkcje istotne dla funkcjonowania organizmu, przetwarzanie leków czy wspieranie układu immunologicznego na poziomie lokalnym i układowym.
Ludzka wątroba waży średnio tyle samo, co mały Chihuahua, do 1200 gram. Znajduje się pod samą klatką piersiową, z prawej strony ciała. Wątroba ma cztery płaty, a jej struktura jest elastyczna. Pod względem wielkości ustępuje miejsca tylko skórze.
Narządy ludzkie spełniają zwykle konkretne funkcje w organizmie. Gruczoły stanowią wyspecjalizowane typy organów, które usuwają określone substancje z krwi lub je filtrują/przetwarzają. Pod tym względem wątroba robi i jedno, i drugie.
Wątroba zawiera około 10% ogółu krwi krążącej w organizmie człowieka. Pompuje też około 1,5 litra krwi na minutę.
Pierwszego przeszczepu wątroby u człowieka dokonał już w 1963 roku doktor Thomas Starzl na Uniwersytecie w Colorado w Denver. Osiągnięcie lekarza zostało jednak przyćmione podaniem niewłaściwego leku immunosupresyjnego. W efekcie pacjent przeżył zaledwie kilka tygodni po operacji.
Wątroba posiada wyjątkową zdolność do samodzielnej regeneracji. Ba! Jej masa odrasta nawet wówczas, gdy z narządu pozostanie zaledwie 25 procent. Kiedy dawca oddaje ponad połowę swojej wątroby biorcy, narząd powraca do swojej pierwotnej wielkości w ciągu… dwóch tygodni!
Wątroba jest głównym narządem regulującym poziom glukozy i amoniaku we krwi. Jeśli poziom tych substancji wychodzi spod kontroli, może dojść do powikłania znanego jako encefalopatia wątrobowa, prowadząca niekiedy do śpiączki.
Innymi słowy, jeśli człowiek chce, żeby jego mózg pracował jak należy, powinien się zatroszczyć o kondycję wątroby.
Choroby wątroby są szczególnie trudne w rozpoznawaniu. Wiele schorzeń, począwszy od zapalenia wątroby, a skończywszy na marskości, nie daje żadnych objawów w początkowych stadiach.
Wielu ludzi sądzi, że jeśli lek składa się z „naturalnych” składników, to jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Tymczasem uczeni ustalili, że zioła i wszelkie leki roślinne są przetwarzane przez wątrobę w takim samym stopniu, co zwykłe farmaceutyki.
Organizm potrzebuje około jednego grama wątroby na każdy kilogram masy ciała, aby organ mógł skutecznie pełnić swoje funkcje.
Wątroba to istna fabryka wytwarzająca żółć. Jej dzienna produkcja wynosi od 700 do 1000 ml. Żółć gromadzi się w małych kanalikach, skąd wpływa do przewodu żółciowego wspólnego, a stamtąd do dwunastnicy lub pęcherzyka żółciowego. Żółć jest kluczową substancją w ciele, odpowiedzialną za rozkład i przyswajanie tłuszczy.
Każdy kręgowiec posiada wątrobę, bez której nie mógłby żyć. Każda wątroba posiada też jednakową strukturę i pełni te same funkcje.
Zdj. główne: julien Tromeur/unsplash.com