Człowiek

12 ciekawostek o wątrobie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
12 ciekawostek o wątrobie

Wydawałoby się, że w XXI wieku ciało człowieka nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Tymczasem jednym z najbardziej zagadkowych narządów wewnętrznych jest wątroba: największy organ, spełniający szereg ważnych funkcji. Sięgnij po garść ciekawych informacji na temat pracy tego narządu!

Wątroba – organ wielozadaniowy

Wątroba to bardzo skomplikowany organ, spełniający szereg funkcji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do jej zadań należy przykładowo wytwarzanie i magazynowanie energii, produkcja białek pełniących funkcje istotne dla funkcjonowania organizmu, przetwarzanie leków czy wspieranie układu immunologicznego na poziomie lokalnym i układowym.

Drugi pod względem wielkości narząd

Ludzka wątroba waży średnio tyle samo, co mały Chihuahua, do 1200 gram. Znajduje się pod samą klatką piersiową, z prawej strony ciała. Wątroba ma cztery płaty, a jej struktura jest elastyczna. Pod względem wielkości ustępuje miejsca tylko skórze.

Filtruje i detoksykuje

Narządy ludzkie spełniają zwykle konkretne funkcje w organizmie. Gruczoły stanowią wyspecjalizowane typy organów, które usuwają określone substancje z krwi lub je filtrują/przetwarzają. Pod tym względem wątroba robi i jedno, i drugie.

Krwawy organ

Wątroba zawiera około 10% ogółu krwi krążącej w organizmie człowieka. Pompuje też około 1,5 litra krwi na minutę.

Pierwszy przeszczep wątroby

Pierwszego przeszczepu wątroby u człowieka dokonał już w 1963 roku doktor Thomas Starzl na Uniwersytecie w Colorado w Denver. Osiągnięcie lekarza zostało jednak przyćmione podaniem niewłaściwego leku immunosupresyjnego. W efekcie pacjent przeżył zaledwie kilka tygodni po operacji.

Narząd zdolny do samoregeneracji

Wątroba posiada wyjątkową zdolność do samodzielnej regeneracji. Ba! Jej masa odrasta nawet wówczas, gdy z narządu pozostanie zaledwie 25 procent. Kiedy dawca oddaje ponad połowę swojej wątroby biorcy, narząd powraca do swojej pierwotnej wielkości w ciągu… dwóch tygodni!

Mózg zależy od wątroby

Wątroba jest głównym narządem regulującym poziom glukozy i amoniaku we krwi. Jeśli poziom tych substancji wychodzi spod kontroli, może dojść do powikłania znanego jako encefalopatia wątrobowa, prowadząca niekiedy do śpiączki.

Innymi słowy, jeśli człowiek chce, żeby jego mózg pracował jak należy, powinien się zatroszczyć o kondycję wątroby.

Chora wątroba może nie dawać objawów

Choroby wątroby są szczególnie trudne w rozpoznawaniu. Wiele schorzeń, począwszy od zapalenia wątroby, a skończywszy na marskości, nie daje żadnych objawów w początkowych stadiach.

„Naturalne” suplementy

Wielu ludzi sądzi, że jeśli lek składa się z „naturalnych” składników, to jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Tymczasem uczeni ustalili, że zioła i wszelkie leki roślinne są przetwarzane przez wątrobę w takim samym stopniu, co zwykłe farmaceutyki.

Wielkość wątroby zależy od masy ciała

Organizm potrzebuje około jednego grama wątroby na każdy kilogram masy ciała, aby organ mógł skutecznie pełnić swoje funkcje.

Żółć

Wątroba to istna fabryka wytwarzająca żółć. Jej dzienna produkcja wynosi od 700 do 1000 ml. Żółć gromadzi się w małych kanalikach, skąd wpływa do przewodu żółciowego wspólnego, a stamtąd do dwunastnicy lub pęcherzyka żółciowego. Żółć jest kluczową substancją w ciele, odpowiedzialną za rozkład i przyswajanie tłuszczy.

Wątroba występuje u wszystkich kręgowców

Każdy kręgowiec posiada wątrobę, bez której nie mógłby żyć. Każda wątroba posiada też jednakową strukturę i pełni te same funkcje. 

Zdj. główne: julien Tromeur/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*