GeografiaNatura

Popularne gorące źródła w Europie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Popularne gorące źródła w Europie

Gorące źródła to najlepsze miejsce na relaks w czasie urlopu. Zapoznaj się z listą najpiękniejszych i najbardziej dobroczynnych dla zdrowia termalnych źródeł, które obdarują Cię rozkosznym ciepłem. Zanotuj sobie te miejsca i pakuj walizki!

Termalne jezioro Hévíz, Węgry

Wyjątkowe termalne źródło położone na południe od Budapesztu. Hévíz o powierzchni 47,5 tys. m² jest największym w całej Europie termalnym jeziorem. Akwen jest stale zasilany przez gorące źródła, dlatego całkowita wymiana wody w tym miejscu dokonuje się w ciągu niecałej doby. Temperatura wody wynosi średnio 27º C zimą i 34º C latem. Poza przyjemnym ciepłem, woda w jeziorze jest bogata w wapń, magnez, siarkę i substancje gazowe, niosące szereg korzyści dla zdrowia. Kurort słynie z leczniczych błot obfitujących w potas i sód, a także z czystego powietrza i przepięknych, odprężających pejzaży.

Abano Terme, Włochy

Termalne źródła Abano Terme należą do najgorętszych w Europie – ich temperatura sięga 87°C. Ponoć sam Herkules miał wypoczywać w tutejszych uzdrawiających wodach po dokonaniu wszystkich swoich wyczynów. Jakkolwiek by było, słowo Abano oznacza dosłownie „bez bólu” i ta wielce obiecująca nazwa już od kilkudziesięciu lat przyciąga ludzi cierpiących na osteoporozę, reumatyzm i inne choroby zapalne. Niewątpliwym atutem kurortu jest to, że tutejsze hotele posiadają własne baseny z wodą termalną, a także łaźnie, w których można zażyć kąpieli błotnych.

Bad Ischl, Austria

Kurort uzdrowiskowy położony w Alpach Salzburskich nad rzeką Traun. Na terenie miasta bije 17 gorących i zimnych źródeł termalnych. Gdy na początku XIX wieku ustalono, że pod względem składu mineralnego źródła te są mocno zbliżone do wody morskiej, a nawet wykazują silniejszy efekt leczniczy, Bad Ischl zaczął przyciągać austriackich arystokratów. Korzyści dla zdrowia płynące z pobytu w Bad Ischl wynikają nie tylko z leczniczych zabiegów, ale też z wędrówek po górskich szlakach na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza.

Pieszczany, Słowacja

Położone w odległości 86 km od Bratysławy, Pieszczany słyną z borowin siarkowych. To jedno z najlepszych gorących źródeł na Słowacji. Większość basenów termalnych leży na wyspie uzdrowiskowej w ocienionym drzewami parku, który nastraja kuracjuszy do błogiego relaksu. Do zabiegów stosuje się tutaj schłodzone wysoko zmineralizowane wody głębinowe o temperaturze sięgającej 69 °C.

Santorini, Grecja

Palea Kameni to miejsce pozbawione komercyjnego „uroku”, choć znajduje się na najpopularniejszej greckiej wyspie. Są tutaj skały barwy miedzi i głębokie wody pełne siarkowej zawiesiny, którą bywalcy ochoczo wcierają sobie w ciało. Do Palea Kameni można dostać się łodzią. Płynąc wzdłuż brzegu, dotrzesz do zatoki Palea Kameni, gdzie wody z gorących źródeł wpływają do morza.

Bath, Wielka Brytania

W antyku znajdował się tu popularny ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy rzymskich, zmęczonych ochroną Wału Hadriana. Bath zdobył tytuł najgorętszych źródeł Wielkiej Brytanii w 2006 roku, a wszystko dzięki otwarciu nowego, otwartego dla wszystkich kąpieliska. Zaprojektowany przez Nicholasa Grimshawa kompleks termalny posiada buchający parą otwarty basen na dachu, z którego otwiera się wspaniały widok na gregoriańskie miasto.

Zdj. główne: Linda Gerbec/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*