GeografiaNatura

Najbardziej niezwykłe kaniony świata

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najbardziej niezwykłe kaniony świata

Na świecie istnieje wiele ciekawych i malowniczych kanionów, ale wybraliśmy te, które bez wątpienia zachwycą każdego, bez względu na to czy interesuje się geografią i przyrodą, czy nie. Oto podróż do wnętrza kanionów! 

Amerykańskie giganty

Zapierające dech w piersiach wytwory sił natury, które powstały miliony lat temu i wciąż zachwycają ludzi swoim ogromem i kolorami skał – tak w skrócie możemy opisać kaniony. Są one elementami przyrody i tworzą różnorodne krajobrazy na prawie wszystkich kontynentach. W jeszcze prostszym ujęciu są to tzw. wąwozy lub gardziele, powstałe w wyniku wypłukiwania przez wodę kolejnych warstw osadów. Kaniony charakteryzują się stromymi zboczami i wąskim dnem. Odwiedzając różne malownicze kaniony, od razu zachwycisz się bezlitosnym działaniem sił natury, która poprzez zmianę kształtu skorupy ziemskiej stworzyła wyjątkowe dzieła. Występowanie kanionów dotyczy terenów głównie suchych, rzadko kiedy widujemy je na wilgotnych obszarach.

Mało kto nie widział ujęć amerykańskich kanionów podczas oglądania westernów lub filmów przyrodniczych. Stany Zjednoczone mogą się poszczycić wieloma ogromnymi kanionami, które stanowią wyjątkowy mikroświat i zachwycają swoim wyglądem. Jeżeli odwiedzimy Arizonę, natrafimy na Kanion Antylopy wyrzeźbiony w kruchym piaskowcu. Kanion typu szczelinowego jest wyjątkową formacją skalną, która gwarantuje niecodzienne doświadczenia. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na przejście po dnie. Swoją wycieczkę warto rozpocząć od południa. Wtedy to będziemy mieli okazję ujrzeć, jak słońce oświetla wnętrze kanionu i tworzy niezwykłe zjawisko wizualne. Im późniejsza pora dnia, tym w kanionie robi się ciemniej. 

Skoro jesteśmy już w Arizonie, to nie sposób ominąć chyba najbardziej znanego kanionu na świecie. Chodzi oczywiście o Grand Canyon, czyli Wielki Kanion Kolorado. Obserwując jego zbocze, możemy zaobserwować przekrój geologiczny i zobaczyć na własne oczy historię naszej planety. Każda warstwa skalna ma inną barwę i możemy prześledzić okres od proterozoiku po trias w erze mezozoicznej. Warto odwiedzić specjalną platformę widokową o nazwie „Skywalk”, która została umieszczona na zachodniej części kanionu. To z pewnością doświadczenie dla odważnych, most ustawiony został bowiem na wysokości 1219 m nad ziemią. Pod nim znajduje się ogromna przepaść widoczna dla zwiedzających, gdyż oddziela ją od nich tylko szklana tafla. 

Od Azji po Europę 

Kanion w kształcie litery V cały pokryty japońskimi azaliami? Poznajmy Takachicho, kanion, który powstał dzięki działaniu rzeki Gokasa-gawa. Ściany kanionu porasta bujna roślinność, przy długości około 600 metrów robi to niesamowite wrażenie. Szczególnie wart jest odwiedzenia w sezonie, kiedy jego zbocza zachwycają kwitnącymi azaliami. A jeśli ktoś nie ma ochoty na kwiaty, za to chciałby się spotkać z najrzadszym gatunkiem orłów, musi odwiedzić Serbię. A dokładnie kanion Uvac, który jest równocześnie rezerwatem przyrody. Kanion cechuje się krajobrazem obfitym w jaskinie, różne kształty przy ostrych zakrętach i tajemniczych uskokach. Dzięki temu, że zwiedzający nie wszędzie mają dostęp, kanion zachwyca roślinnością na terenach, które należą wyłącznie do matki natury.

A może odwiedzimy kanion, który jest obecnie nazywany najpiękniejszym na starym kontynencie? Francuski Verdon wypełniony jest wodami rzeki o tej samej nazwie. Woda ma kolor turkusowo-zielony, dzięki czemu kanion nabiera wyjątkowych cech wizualnych. Verdon to miejsce dla miłośników wspinaczki. Znajdą oni tutaj 1500 tras wspinaczkowych na skałach wapiennych – wyjątkowo niebezpiecznych. 

Na sam koniec odwiedzimy Hiszpanię. A dokładnie niezwykły kanion Ronda, który znajduje się w mieście. Obydwie strony łączy linowy most, a zabudowania znajdują się tutaj nawet na skraju klifu! Ronda jest wyjątkowo wąskim kanionem, w swojej najszerszej części ma 68 metrów. Ale za to głębokość 120 metrów robi wrażenie. Zwłaszcza jeśli ktoś mieszka nad samym zboczem i codziennie obcuje z przerażającą wysokością.

Przeczytaj też: https://brainboss.pl/natura/oto-najwieksze-pustynie-swiata/

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*