Zdrowie i medycyna

Pierwszy przypadek HIV na świecie mógł pochodzić z Kamerunu. Kim był pacjent „zero” zdaniem badaczy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Pierwszy przypadek HIV na świecie mógł pochodzić z Kamerunu. Kim był pacjent „zero” zdaniem badaczy?

Zdaniem kanadyjskiego badacza, który od wielu lat zajmuje się epidemią AIDS, pierwszym zakażonym był żołnierz biorący udział w I Wojnie Światowej.

Profesor Jacques Pepin epidemiolog z Université de Sherbrooke w Kanadzie od lat bada historię genezy wirusa HIV. Z jego najnowszych badań wynika, że pierwszym człowiekiem, którego dotknęła bakteria był głodujący żołnierz, który błąkał się po kameruńskich lasach Moloundou. Mężczyzna miał upolować szympansa, wtedy wirus przeskoczył z ciała zwierzęcia na człowieka. Przyczyn dalszego rozwoju epidemii, szczególnie tej w obecnym Kongo, naukowiec doszukuje się w kolonializmie, prostytucji i powszechnym głodzie. Do tej pory w wyniku zachorowania na AIDS zmarło 33 miliony osób na cały świecie.

Leczenie choroby

Przez dziesiątki lat lekarzom nie udawało się znaleźć skutecznego sposobu na pokonanie AIDS. Przełom nastąpił w 2008 roku, gdy zamieszkały w Berlinie Timothy Ray Brown został pierwszym wyleczonym pacjentem na świecie. W wprowadzeniu terapii pomogła białaczka, która umożliwiła przeczep szpiku kostnego z rzadką mutacją. W marcu ubiegłego roku ogłoszono, że drugi pacjent został wyleczony z AIDS. Mężczyzna również cierpiał na nowotwór.

Doctor Mike – Second Man „CURED” of HIV

Fot. Darwin Laganzon/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*