Zdrowie i medycyna

Jak przewlekły stres wpływa na zdrowie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przewlekły stres wpływa na zdrowie?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W XXI wieku żyjemy w ciągłym biegu, gdzie stres staje się nieodłączoną częścią naszego życia. Niewiele osób wie, że ciągły stres może wpływać destrukcyjnie na zdrowie, prowadząc do wielu schorzeń. Dlaczego warto dbać o równowagę psychiczną? O tym będzie ten artykuł.

Jakie są skutki przewlekłego stresu?

Długotrwale odczuwany stres może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Dotyczą one nie tylko układu nerwowego, ale również układu pokarmowego, krwionośnego, immunologicznego i innych. Pod wpływem stresu coraz więcej osób zapada na choroby serca, co w konsekwencji może prowadzić do zawału. Osoby odczuwające przewlekły stres mogą uskarżać się na kołatanie serca, bóle mięśni czy duszności. Takie objawy warto skonsultować z lekarzem.

Długotrwały stres może prowadzić do wrzodów żołądka, a także zespołu jelita drażliwego, które objawia się zgagą, wzdęciami, biegunką czy bólami brzucha. Stres zwiększa również ryzyko otyłości, co może skutkować cukrzycą.

Dodatkowo osoba odczuwająca stałe napięcie może zauważyć mocno wypadające włosy, a także odczuwać napięciowe bóle głowy. Niestety stres wpływa również na układ odpornościowy, przez co organizm jest narażony na ciągłe infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Warto wiedzieć, że stres nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia psychicznego. Ciągłe tłumienie emocji, nadmierny lęk i napięcie mogą prowadzić do depresji, nerwicy, apatii i innych problemów.

Jesteś zainteresowany tym, jak styl życia wpływa na zdrowie? Przeczytaj również artykuł: „Dieta a choroby cywilizacyjne, czyli jak codzienne wybory żywieniowe wpływają na Twoje zdrowie”.

Inne problemy będące wynikiem przewlekłego stresu

Należy pamiętać, że ciągle odczuwany stres może przekładać się na problemy w życiu prywatnym i zawodowym. Stałe podenerwowanie, napięcie i lęk mogą przejawiać się demotywacją, irytacją, złością czy trudnościami w relacjach, co może doprowadzić do utraty pracy czy partnera. Każda osoba, która czuje się stale zdenerwowana, a przewlekły stres towarzyszy jej na co dzień, powinna zadbać o swój układ nerwowy. Nieleczony stres powoduje również problemy z libido czy bezsennością, otyłość, wysokie ciśnienie, zmęczenie, problemy z koncentracją, problemy skórne, dolegliwości bólowe całego ciała. Lista jest naprawdę długa, stąd warto już dziś zadbać o ograniczenie stresu.

Jak radzić sobie z przewlekłym stresem?

Walka z przewlekłym stresem powinna odbywać się poprzez eliminację źródła przewlekłego stresu. Ważna jest zdrowa dieta, w tym przynajmniej 5 porcji świeżych warzyw i owoców dziennie. Można pomyśleć też o suplementach diety z witaminami, minerałami i białkiem, zwłaszcza jeśli zmagamy się z chorobą lub jesteśmy w czasie rekonwalescencji, np. Supportan DRINK. Takie produkty doskonale odżywiają organizm.

Każda osoba, która mierzy się z ciągłym stresem, musi o siebie zadbać, stawiając na wypoczynek, odpowiednią ilość snu oraz aktywność fizyczną. W redukcji stresu pomoże także pozytywne myślenie, uśmiech i życzliwość w stosunku do innych ludzi. Warto przynajmniej dwa razy w roku udać się na krótki urlop, podczas którego można naładować baterie.

Dodatkowo, na stronie zywieniemaznaczenie.pl można znaleźć wiele cennych informacji odnośnie tego, jaki wpływ na nasze samopoczucie ma jedzenie, które codziennie spożywamy. Warto o siebie zadbać, a w przypadku dalszych problemów skorzystać z pomocy psychologa, który poprzez rozmowy czy specjalną terapię pomoże pokonać wiele problemów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*