Kosmos

Krater na Marsie zmienił swój wygląd

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Krater na Marsie zmienił swój wygląd

Badacze z NASA porównali fotografie zrobione w 2011 i 2020 roku. Wynika z nich, że „Happy face” zmienił kształt swojej twarzy.

Nazwa marsjańskiego krateru pochodzi od jego charakterystycznego wyglądu, przypominającego uśmiechniętą emotikonę. Zmiany jakie zaszły w budowie krateru oznaczają, że na Czerwonej Planecie wciąż działa erozja termiczna, a powierzchnia planety podlega przemiano geologicznym. W ciągu 9 lat „Happy face” powiększyły się usta i nos, który powstał w wyniku połączenia dwóch depresji. Badacze zajmujący się Marsem podkreślają, że regularne monitorowanie zmian na planecie pozwala na określenie długoterminowych trendów klimatycznych.

Spotkanie live z naukowcami NASA

Na 18 lutego zaplanowano dotarcie łazika marsjańskiego do jego atmosfery i lądowanie na Czerwonej Planecie. Z tej okazji NASA zorganizowało wirtualne spotkanie z badaczami zajmującymi się misją MARS2020. W rozmowie wezmą udział inżynierowie, naukowcy, projektanci techniczni i kierownicy wyprawy. Wydarzenie rozpocznie się 27 stycznia o 4:30 PM EST, czyli około 13:30 czasu polskiego.

NASA – Perseverance Mars Rover Pre-Landing News Conference

Fot. Aynur Zakirov/Pixabay 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*