Inne

Kiedy opłaca się sprowadzać pojazd z zagranicy?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy opłaca się sprowadzać pojazd z zagranicy?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Posiadanie własnego auta to bez wątpienia ogromna wygoda i niezależność. Dzięki niemu szybko dostaniesz się do pracy, przewieziesz ciężkie zakupy czy zwiedzisz pobliskie kraje europejskie, jednak też ma on swoje wady. Zakup samochodu to bardzo często duży wydatek, dlatego wiele osób szuka sposobów, by nie przepłacać. Jeśli kupujesz auto używane, dochodzi też niski stopień zaufania do sprzedających, którzy nie zawsze są uczciwi. Szukając idealnego auta, często wybór pada na auta zza granicy. Na jakie koszty trzeba się przygotować i o czym warto pamiętać? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Auto zza granicy – gdzie szukać?

Zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę w celu sprowadzenia samochodu, dobrym pomysłem będzie przejrzenie ogłoszeń w różnych serwisach. Oczywiście dane auto może już nie być dostępne po Twoim przyjeździe lub różnić się znacząco po przyjrzeniu się mu z bliska, jednak dzięki temu będziesz wiedział, na jakie mniej więcej ceny samochodów musisz być przygotowany. Możliwości zakupu auta używanego za granicą są różne. Możesz skorzystać z pomocy pośrednika lub zdecydować się na samodzielne poszukiwania. W przypadku pierwszej opcji wystarczy, że określisz, jakie auto Cię interesuje, a firma zajmie się zarówno znalezieniem auta, jak i sprowadzeniem go. Nie musisz się martwić o żadne formalności, co jest bardzo wygodne, jednak wiąże się to z opłatami. Jeśli postawisz na drugą opcję, musisz ponieść koszty przejazdu za granicę, a także znać język obcy, który będzie niezbędny do swobodnej komunikacji oraz posiadać wiedzę na temat oceny stanu auta. Jeśli szukasz auta przez internet, korzystaj ze sprawdzonych stron, np. w przypadku Niemiec, czyli kierunku, który jest jednym z najchętniej wybieranych, można skorzystać z:

  • auto.de, 
  • autoscout24.de, 
  • mobile.de,
  • webauto.de, 
  • automarkt.de.

Więcej informacji na temat poszczególnych serwisów, znajdziesz na stronie internetowej Najtaniejuagenta.pl (https://najtaniejuagenta.pl/strony-z-autami-z-niemiec-top-5-niemieckich-serwisow/). 

Zakup auta zza granicy – jak to zrobić?

Jeśli już znajdziesz swoje wymarzone auto, musisz je przede wszystkim sprawdzić pod kątem technicznym. Niestety wszędzie można trafić na nieuczciwego sprzedawcę, który będzie chciał zarobić więcej na samochodzie w wątpliwym stanie, dlatego też sprawdź go samodzielnie na stronie www.historiapojazdu.gov.pl, uzyskując od obecnego właściciela numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. Dzięki temu dowiesz się na przykład czy nie została zgłoszona kradzież auta albo czy nie służyło ono jako taksówka. Stan można sprawdzić też przy pomocy mechanika lub osoby zaufanej, która zna się na motoryzacji. Kupując auto, zadbaj o prawidłowe skonstruowanie umowy kupna-sprzedaży w dwóch językach. Co zrobić po powrocie do kraju? Musisz przede wszystkim:

  • opłacić podatek akcyzowy;
  • przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży (musi to zrobić to tłumacz przysięgły), jeśli nie masz wersji w dwóch językach;
  • przeprowadzić badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów;
  • zarejestrować samochód w wydziale komunikacji;
  • wykupić ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie auta – jak nie przepłacić?

To ile zapłacisz za ubezpieczenie auta, będzie zależało od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, jaki zakres ochrony jest Ci potrzebny. Są osoby, które wykupują jedynie obowiązkowe OC, które zapewnia ochronę przed ponoszeniem kosztów napraw szkód, jakie powstały w wyniku ruchu naszego pojazdu, czy tzw. szkody parkingowej, o której więcej przeczytasz w tym poradniku, ale także takie, które potrzebują znacznie szerszego zakresu wsparcia. Jeśli zdecydujesz się na rozszerzenia polisy w postaci AC i Assistance, będziesz mógł skorzystać z pomocy także, gdy to Twoje auto ulegnie uszkodzeniu, zostanie skradzione lub całkowicie zniszczone. Konieczność holowania, wymiany pękniętej szyby, rozładowany akumulator, przebita opona, to wszystko może spotkać każdego z nas, bez względu na to, jak bardzo jesteśmy ostrożni, dlatego warto zastanowić się nad rozszerzeniem polisy. Oczywiście im większy zakres ochrony, tym cena ubezpieczenia może być większa, jednak są sposoby, by nie przepłacać. Jednym z nich może być porównywarka cen ubezpieczeń, dzięki której w parę chwil otrzymasz zestawienie z wielu towarzystw ubezpieczeniowych, co znacznie ułatwia podjęcie korzystnej decyzji. Możesz nie tylko znaleźć polisę bez konieczności wychodzenia z domu, ale także ją wykupić. Na cenę ubezpieczenia duży wpływ mają też niewątpliwie posiadane zniżki za bezszkodową jazdę, które mogą obniżyć koszt polisy nawet o 60%, jednak nie każdy je posiada. Co wówczas można zrobić? Dopisać innego kierowcę jako współwłaściciela pojazdu. Niestety wiąże się z tym zagrożenie, że utraci on swoje zniżki, jeśli ich nie ubezpieczył, gdy spowodujesz szkodę. Jeśli jesteś już właścicielem polisy ubezpieczeniowej, np. na życie lub mieszkaniowej, możesz zapytać u ubezpieczyciela czy udziela rabatów na zakup kolejnej polisy. Wiele firm daje taką możliwość, a rabaty mogą wynosić nawet 15%. 

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*