Inne

Nauka języków obcych. Na jakie metody warto postawić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Nauka języków obcych. Na jakie metody warto postawić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sprawne posługiwanie się językami obcymi to przepustka do lepszych zarobków i otwarcie się na świat. Już sama znajomość języka angielskiego sprawia, że nasze życie staje się bogatsze, zarówno pod względem możliwości zawierania znajomości, jak i rozrywkowym, kulturowym czy zawodowym. Co ważne, nauka języków obcych wcale nie musi być trudna i kosztowna. Wystarczy postawić na sprawdzone metody, które od lat pozwalają ludziom na szybkie nabycie umiejętności sprawnej komunikacji w różnych językach. Jakie to metody? Już wyjaśniamy!

Pierwsza zasada nauki języków – podejście to podstawa

Zanim przejdziemy do konkretnych metod nauki języków obcych, warto poruszyć pewną istotną kwestię, przez którą wiele osób ma wręcz psychiczne blokady uniemożliwiające podjęcie nauki. Wynika to zazwyczaj z przekonania, że nauka języków obcych jest czymś trudnym i tylko osoby z naturalnymi zdolnościami językowymi są w stanie to zrobić.

Jest to oczywiście błędne przekonanie, bo praktycznie każdy, kto sprawnie mówi w języku polskim, jest w stanie nauczyć się języka obcego przynajmniej w takim stopniu, który umożliwi podstawową konwersację. Tak naprawdę wszystko zależy tylko od tego, jaką metodę nauki wybierzemy i ile czasu na nią poświęcimy, a następnie jak często będziemy wykorzystywać dany język. Przy czym tak jak w wielu życiowych sytuacjach, w przypadku nauki innego języka również najlepiej sprawdzają się najprostsze sposoby. A jednym z najbardziej skutecznych są tanie i proste w użyciu fiszki językowe.

Fiszki do nauki języków

Sposób nauki z fiszek nie jest niczym nowym. Metodę tą udoskonalił i opracował niemiecki publicysta Sebastian Leitner. Stworzył on tzw. systematykę psychodydaktyczną bazującą na nauce z fiszek skategoryzowanych w specjalne kartoteki. Współcześnie do nauki z fiszek wykorzystuje się specjalne pudełka z przegródkami, co pozwala na wdrożenie nauki z fiszek bazującej na poznawaniu nowego materiału i powtórkach zorganizowanych według stopnia zapamiętania wcześniej już poznanych informacji.

Jak się okazało, metoda ta idealnie sprawdza się przy nauce języka. Fiszki językowe pozwalają na skuteczne zapamiętywanie takich informacji jak:

  • słówka
  • zwroty
  • zasady gramatyczne

Przy czym fiszki językowe są oferowane w specjalnych zestawach, co pozwala na naukę zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym. Poszczególne zestawy fiszek językowych obejmują nie tylko różne języki, ale także różny zakres tematyczny słownictwa. Dostępne są przykładowo fiszki języka angielskiego obejmujące słownictwo biznesowe lub medyczne. Zatem zakres nauki jest naprawdę szeroki. Równocześnie jest ona prosta i tania.

Aplikacje mobilne do nauki z fiszek

A co z nauką wymowy w takiej sytuacji? W przypadku fiszek w postaci kartoników to zawsze mamy do czynienia z transkrypcją fonetyczną w danym języku oraz możliwością pobrania plików audio z nagraniami native speakerów. Na tym jednak nie koniec, ponieważ fiszki językowe dostępne są również w postaci aplikacji mobilnej np. Fiszki Go. Wtedy można uczyć się języka przy wykorzystaniu smartfona lub tableta, z równoczesną opcją natychmiastowego odsłuchania danego słówka czy zwrotu.

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*