Świat zwierząt

Jakie zabawki powinien mieć kot?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie zabawki powinien mieć kot?

Artykuł sponsorowany

Zabawa to w życiu kota domowego jeden z najważniejszych elementów dnia. Dzięki niej zwierzę może spełniać swoje naturalne potrzeby i instynkty, a dzięki temu podnieść jakość swojego życia. Nieodpowiednia lub za krótka zabawa, albo jej całkowity brak, prowadzą do poważnych konsekwencji behawioralnych dla kota. Przekonaj się, jakie zabawki powinny znaleźć się w każdym domu, w którym mieszka kot.   

Drapak  

Najbardziej podstawową potrzebą kota jest drapanie, a co za tym idzie, najbardziej podstawową zabawką dla kota, jest drapak. Tę potrzebę zwierzak będzie spełniał bez względu na to, czy będzie miał do tego wyznaczone miejsce, czy też nie. Jeśli chcesz ochronić swoje meble i tapety przed kocimi pazurami, zainwestuj w dobry i stabilny drapak.  

Najlepszym, bo wielofunkcyjnym rodzajem drapaka jest kocie drzewko, czyli konstrukcja, która jednocześnie umożliwia drapanie, wspinanie się, obserwację z wysokiego punktu oraz odpoczynek, czyli bardzo ważne dla kota zajęcia. Wybierając kocie drzewko zwróć uwagę przede wszystkim na to, by było stabilne i nie chwiało się, gdy kot na nie skacze czy wspina się po palikach. 

Drugim ważnym aspektem jest materiał wykonania. Plusz, choć miły w dotyku, nie będzie najlepszym rozwiązaniem – niestety ten rodzaj materiału bardzo szybko linieje i staje się nieestetyczny, a do tego łatwo brudzi się od sierści, którą niezwykle trudno jest potem usunąć. 

Ostatnim kryterium, na jakie warto zwrócić uwagę, jest powierzchnia do drapania, jaką zapewnia drapak. Wbrew pozorom wiele drapako-drzewek jest tylko w niewielkim stopniu pokryta sizalem, przez co kotu trudniej jest czyścić na nich pazurki. W takiej sytuacji zwierzak może skusić się na łatwiejszą i lepiej dostępną opcję, na przykład obicie kanapy czy nogi od stołu.  

Wędki i różdżki   

Jedną z najbardziej popularnych zabawek dla kotów są wędki i różdżki. Zabawa tymi przedmiotami symuluje kotu warunki polowania i pozwala spełniać naturalne instynkty łowieckie. Zaniedbanie potrzeby polowania u kotów prowadzi do ogromnej frustracji, którą zwierzę może wyładowywać przez agresję, niszczenie sprzętów domowych czy załatwianie się poza kuwetą. Wędek i różdżek kot powinien mieć wiele, by często zmieniać je przy zabawie. Opiekunowie muszą pogodzić się z tym, że są to zabawki, które służą do niszczenia. Kot podczas zabawy powinien odgryzać piórka i rozszarpywać pluszowe zwierzątka czy sznurki. Na stronie https://animalo.pl/ znajdziesz wiele tanich zabawek dla kotów, dzięki czemu Twój zwierzak będzie miał szeroki wybór różdżek do niszczenia, a przez niską cenę, ten widok nie będzie dla Ciebie aż tak bolesny.   

Piłki i myszki   

Koty, podobnie jak psy, lubią gonić za przedmiotami. Uciekająca piłka, myszka czy rybka przypomina ofiarę i budzi w kocie instynkt łowczy, dzięki czemu zwierzak może polować. Warto postawić na hałasujące zabawki tego typu, zadbać o to, by był w nich dzwoneczek lub szeleszczące elementy, które urozmaicą kotu zabawę.   

Pamiętaj, by codziennie bawić się z kotem różdżką, wędką czy piłką co najmniej przez pół godziny. Po zakończonej zabawie zawsze nagradzaj kota skarmianiem, by jego “polowanie” kończyło się sukcesem. Zabawa bez nagrody jest dla kota bardzo frustrująca i może powodować problemy behawioralne.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Cong H

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*