Inne

Jak skutecznie łączyć pracę zawodową ze studiami podyplomowymi?

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis
Jak skutecznie łączyć pracę zawodową ze studiami podyplomowymi?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chyba każdy, kto wspomina czasy studenckie, pamięta związany z nimi stres i presję czasu. Nauka nie jest łatwa, nawet gdy jest jedynym obowiązkiem w ciągu dnia. Bardziej jednak wymagające jest połączenie studiów podyplomowych z pracą. Młody człowiek jest już osobą dorosłą, zdobywającą wiedzę na studiach i jednocześnie staż pracy oraz doświadczenie zawodowe u pracodawcy.

Jak efektywnie połączyć studia podyplomowe z pracą, a przy tym nie zaniedbywać bliskich i siebie? Czy w ogóle jest to możliwe?
– Oczywiście, że tak! W tym artykule poznasz kilka praktycznych porad, które pozwolą ci lepiej zorganizować swój czas i sprawią, że połączenie nauki i pracy nie będzie czymś awykonalnym.

Po pierwsze – organizacja

Możesz mieć cały dzień i go zmarnować nie robiąc zaplanowanych rzeczy, ale także zaplanować sobie dzień w taki sposób, by było w nim miejsce zarówno na pracę jak i przyjemności.

Zwróć uwagę na poranki – nastawiając budzik zaledwie godzinę wcześniej jesteś w stanie przygotować posiłki na cały dzień, co pozwoli ci znacznie zaoszczędzić czas w drugiej części dnia. Nie musisz spędzać wielu godzin w kuchni, aby stworzyć pyszne i pełnowartościowe dania, a dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu posiłków, zaoszczędzisz czas zarówno na robieniu zakupów, jak i na zastanawianiu się nad tym, na co miałbyś ochotę. Dodatkowo, dzięki korzystaniu z lunch boxów nie będziesz niepotrzebnie wydawać pieniędzy na jedzenie na mieście, co pozwoli ci także zaoszczędzić pieniądze na drobne przyjemności.

Po drugie – odpoczynek

Odpoczynek jest ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem dla zdrowia i życia ludzi, ponieważ bez efektywnego odpoczynku nie będziesz w stanie efektywnie pracować i studiować. Brak regeneracji i odskoczni sprawi, że zamiast się rozwijać i czerpać przyjemność ze zdobywania wiedzy, stanie się ona ciężkim obowiązkiem, a praca – miejscem, z którego będziesz chciał uciec.

Zwróć uwagę, by odpoczynek był efektywny, tzn. taki, który pozwoli ci odpocząć zarówno psychicznie jak i fizycznie. Lepsze niż bezcelowe scrollowanie stron internetowych okażą się spacer, czy joga. Zamiast oglądania filmów wybierz sport, a zamiast zajadania stresów i emocji – gotowanie. Dzięki temu sam zauważysz zdecydowanie lepszy przepływ energii i mobilizację do pracy oraz nauki.

Drobne przyjemności

Nagradzaj siebie za wykonaną pracę. Nie musisz wydawać na to całej wypłaty – nieraz wystarczy wyjście do ulubionej kawiarni, na lody czy spacer. Pozwoli ci to zachować równowagę pomiędzy obowiązkami a podstawowymi potrzebami, dzięki którym zyskasz dodatkową motywację do dalszej pracy.

Przeznacz dla siebie 40 minut w ciągu każdego dnia – niech to będzie czas tylko dla ciebie, w czasie którego nikt nie będzie ci przeszkadzał. Wycisz telefon, wyłącz laptopa, odłóż książki i skup się tylko na sobie. Sprawi to, że bardziej zdasz sobie sprawę z tego, że jest czas na obowiązki i czas na odpoczynek. 

Pamiętaj o prawidłowym odżywianiu

Jedzenie powinno dawać Ci energię do działania. Jedząc słodycze i niezdrową żywność szybko nabawisz się niedoborów. Sprawią one też, że nie będziesz mieć energii do życia, a co dopiero do studiowania lub pracy. Nie zapominaj także o piciu wody, która stanowi podstawę dobrego samopoczucia.

Poza szkodliwymi skutkami zdrowotnymi ryzyko stanowi też kondycja psychiczna. Nie da się być zadowolonym, nie dbając o tak podstawową część życia jak odżywianie, dlatego pamiętaj, by w diecie znajdowały się wszystkie potrzebne produkty.

Sport

O kondycję pomoże zadbać Ci sport. Miej na uwadze, że studia nie wymagają od Ciebie dużego nakładu energii pod względem fizycznym. Jeśli Twoja praca nie ma charakteru fizycznego, tym bardziej zwróć na to uwagę. 

Nie musisz od razu biegać maratonów, czy zapisywać się na siłownię. Zwykły spacer, joga, czy 30 minut na macie kilka razy w tygodniu wystarczy, by zaspokoić minimalne zapotrzebowanie.

Znajdź pasję – odskocznię od obowiązków

Ważne jest to, by pasja nie była związana z obowiązkami. Pasja powinna pozwolić Ci się zrelaksować, a nie pracować. Może to być szydełkowanie, bieganie, rysowanie czy gotowanie – sprawdź, co lubisz robić i co sprawia Ci przyjemność, a potem wracaj do tego, gdy tylko dopadnie Cię zniechęcenie, chęć rezygnacji, przytłoczenie lub gdy zaczniesz zastanawiać się nad sensem pracy lub nauki.

Zdobywanie wiedzy i doświadczenia są drogą do osiągnięcia sukcesu

Pamiętaj, że celem jest zdobycie wiedzy, która będzie potrzebna w przyszłości, a zdobyte wykształcenie pozwoli Ci znaleźć wymarzoną pracę. Motywacja jest tym czymś, co pozwala zacząć, jednak to nawyki pozwalają wytrwać w drodze łączącej pracę z wykształceniem wyższym. Samodyscyplina jest trudna, ale to ona doprowadzi Cię do celu, polegającego na zdobyciu wykształcenia, tytułu zawodowego i wymarzonej pracy.

Zaplanuj, a następnie połącz studia z pracą

Zapoznaj się z programem nauczania, jaki oferuje wybrana przez Ciebie uczelnia. Dowiedz się, czy wymagane są praktyki wakacyjne, wypisz daty egzaminów i przeanalizuj grafik zajęć. Na zajęciach natomiast słuchaj uważnie i staraj się notować informacje, które przekazują nauczyciele, zadawaj pytania, ćwicz praktyczne umiejętności, które pozwolą na zdobycie określonych kwalifikacji w przyszłości.

Poświęć czas na praktykę zawodową i odbycie stażu, które pozwolą Ci nabyć i udoskonalić praktyczne umiejętności współpracy. Zaliczenie praktyk i stażu na studiach podniesie Twoje kwalifikacje, co z pewnością docenione zostanie przez przyszłych pracodawców. Studia podyplomowe to odbywające się w weekendy zajęcia, które wymagają niemałego nakładu pracy, nauki i wyrzeczeń.

Studia podyplomowe a praca

Studia podyplomowe mogą podjąć absolwenci studiów I stopnia (warunkiem jest przedstawienie dyplomu ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich) lub studiów II stopnia (studiów magisterskich – uzyskany dyplom magistra jest potwierdzeniem zdobytego wykształcenia). Po ukończeniu studiów podyplomowych i napisaniu pracy dyplomowej masz dużo większe możliwości znalezienia atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy. 

Dodatkowo wśród studentów spotkasz wiele ciekawych osób, w tym również pracowników i kolegów po fachu, z którymi z całą pewnością będziecie mieli o czym rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami uzyskanymi w czasie zatrudnienia – stażu pracy.

Co wlicza się do okresu pracy?

Czy okres studiów wlicza się do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu i wysokość emerytury? 

Zgodnie z kodeksem pracy, do okresu pracy wlicza się lata w ilości wskazanej poniżej, w zależności od ukończenia:

  • szkoły wyższej (studia) – 8 lat,
  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – wliczyć należy czas trwania nauki, jednak nie więcej niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej w tym dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – czas trwania nauki, jednak nie więcej niż 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej/szkoły policealnej – okres 4 lat/6 lat,

    z zastrzeżeniem, że okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

Przy ustalaniu stażu pracownika i przysługującego mu wymiaru urlopu uwzględnić należy rodzaj ukończonej szkoły, potwierdzony wydaniem świadectwa lub dyplomem ukończenia studiów lub szkoły. Podstawa prawna – kodeks pracy – stanowi również, że w sytuacji, gdy pracownik w trakcie zatrudnienia pobierał równocześnie naukę, obowiązkiem pracodawcy jest zaliczenie mu stażu pracy korzystniejszego dla pracownika. Wykształcenie wpływa również na wysokość otrzymanej w przyszłości emerytury (im wyższe zarobki, tym wyższa emerytura).

Czy warto jednocześnie pracować i studiować? – Podsumowanie

Studia I i II stopnia, w tym studia podyplomowe, są bardzo ważne z punktu widzenia pracowników, jak i pracodawców.
Zyskuje pracownik i pracodawca. Studia wliczają się do okresu zatrudnienia pracownika (stażu pracy) i podnoszą jego kwalifikacje (warunkiem jest ich ukończenie – po studiach podyplomowych otrzymujesz świadectwo, a po uczelni wyższej – dyplom uczelni, potwierdzający wykształcenie na ukończonym kierunku studiów).
Pracodawca natomiast dzięki połączeniu studiów podyplomowych/zaocznych z nabytym w tym czasie doświadczeniem pracownika, zyskuje niezastąpionego eksperta w danej dziedzinie.

Zdjęcie główne: SHVETS production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*