Człowiek

Jak pokochać siebie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak pokochać siebie?

Artykuł sponsorowany

Współcześnie wielu ludzi ma duży problem z zaakceptowaniem i pokochaniem siebie. Odpowiedzialne za to są między innymi nieustanna presja społeczna zmuszająca do odnoszenia sukcesów, posiadania szeregu pasji i umiejętności, nieosiągalne kanony piękna promowane w mediach oraz przytłaczająca ilość obowiązków – obciążająca i odpowiedzialna praca, wymagający proces edukacji, konieczność stałego rozwoju osobistego. Jak zbudować miłość do siebie, jeśli nie jesteś w stanie spełnić wszystkich wymagań stawianych Ci przez świat?

Pierwsze kroki w budowaniu miłości do siebie

Jeżeli zastanawiasz się, jak pokochać siebie, musisz wiedzieć, że właśnie wykonałeś najważniejszy krok w procesie samoakceptacji: rozpoznałeś swój problem i zacząłeś aktywnie pragnąć jego rozwiązania. Chęć i motywacja to podstawowe motory napędowe każdego działania – a pokochanie siebie jest właśnie tym: działaniem i sumienną, rutynową pracą nad relacją z samym sobą. Jak jednak ją zacząć i co zrobić, kiedy już wiesz, że chcesz pokochać siebie? Zacznij od małych kroków. Miłość własna to samoakceptacja, wyrozumiałość, wybaczanie sobie błędów – słowem: traktowanie siebie z szacunkiem i dobrocią. Na początku drogi do pokochania siebie ważne jest jednak spokojne zastanowienie się, co to będzie oznaczało dla Ciebie. Zadaj sobie pytania: w jakich obszarach życia brakuje Ci miłości do samego siebie? W jakich sytuacjach nakładasz na siebie zbyt dużą presję i zbyt surowo się oceniasz? Znajdź miejsca, w których nie kochasz siebie i pomyśl, co możesz zrobić, by to zmienić. 

Krytykujesz się i zaniżasz swoją wartość, kiedy coś nie wychodzi Ci w pracy? Postaraj się ćwiczyć wybaczanie sobie błędów i optymistyczne myślenie. Spójrz na siebie z dystansu – czy najlepszemu przyjacielowi albo partnerowi powiedziałbyś to, co mówisz sobie? Jeśli nie, zastanów się, jak zareagowałbyś, gdyby to on popełnił błąd w pracy. Okazałbyś wsparcie? Postaraj się zrobić to samo dla siebie. Może jednak okazać się, że dbanie o siebie w taki sposób i traktowanie się jak najlepszego przyjaciela jest dla Ciebie zbyt trudne. Być może dobrze byłoby w takiej sytuacji skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże Ci przejść przez początek Twojej drogi, wskaże Ci nowe perspektywy i rozwiązania, których sam nie dostrzegasz.

Nad czym pracować, by pokochać siebie?

Są pewne elementy miłości do siebie, które warto trenować, by stawać się coraz bardziej akceptującym i wyrozumiałym. Należą do nich: samoświadomość (czyli poznanie siebie, umiejętność rozpoznawania swoich zalet i wad oraz obiektywnego patrzenia na swój charakter, umiejętności czy życiową sytuację), poczucie własnej wartości (czyli docenianie siebie, uznawanie się za wystarczająco dobrego i wartościowego człowieka), troska o siebie (czyli dbanie, by Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, samopoczucie oraz ogólny stan były dobre). Czy praca nad tymi obszarami jest łatwa? Z pewnością nie, warto jednak podjąć się jej wykonania, by zacząć się kochać. Pozwoli Ci to nie tylko lepiej organizować swoje emocje, stawiać czoła wyzwaniom i czerpać siłę z bycia dumnym z siebie, ale również odciąży Cię psychicznie i sprawi, że wreszcie rozwiniesz skrzydła.

Fot.: Vinicius Wiesehofer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*