Nowe technologie

Gdzie konieczna jest odzież robocza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Gdzie konieczna jest odzież robocza?

Artykuł sponsorowany

Na niektórych stanowiskach ubrania i obuwie robocze są wręcz koniecznością. Dzięki niej pracownicy chronieni są przed specyficznymi warunkami pracy lub niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dowiedz się, w jakich dokładnie miejscach konieczna jest odzież robocza. 

Ubrania i buty robocze to w wielu branżach konieczność. Dowiedz się, na jakich konkretnie stanowiskach pracownik musi zostać wyposażony w odzież roboczą.

Kiedy konieczna jest odzież robocza?

Odzież robocza jest wymagana zawsze wtedy, kiedy prywatne ubrania pracownika mogą ulec zniszczeniu podczas pracy, a także wtedy, gdy praca wymaga przestrzegania konkretnych wymogów technologicznych, sanitarnych lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto także pamiętać, że ciuchy robocze powinny być zawsze zapewnione przez pracodawcę, co zostało uwzględnione w Kodeksie Pracy.

Oznacza to, że na pracodawcy spoczywa obowiązek bezpłatnego wydania  ubrań roboczych lub odpowiedniego ekwiwalentu. Należy także pamiętać, że odzież i obuwie robocze muszą spełniać wymagania określone w Polskich Normach. Ponadto to na pracodawcy ciąży obowiązek utrzymania odzieży roboczej w odpowiednim stanie. Oznacza to, że to właśnie on odpowiedzialny jest za pranie, konserwację, naprawę, odpylanie oraz odkażanie.

Cechy odzieży roboczej

Jaka więc powinna być odzież robocza? Przede wszystkim wygodna i funkcjonalna, aby nie utrudniała pracownikowi ruchów i wykonywania obowiązków. Powinna być także wykonana z trwałych i dobrej jakości materiałów, aby skutecznie chroniła pracownika przed specyficznymi warunkami pracy lub niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – przykładem takiej odzieży są  płaszcze przeciwdeszczowe robocze. Pamiętaj także, że odzież robocza musi być idealnie wręcz dopasowana do pracownika. Ta za mała lub za duża będzie po prostu niewygodna, a co za tym idzie, zamiast ułatwiać wykonywanie obowiązków, będzie je utrudniać. 

Odzież robocza a odzież ochronna

Warto także pamiętać, że odzież robocza to nie to samo, co odzież ochronna. Czym więc jest odzież ochronna, nazywana często środkami ochrony indywidualnej? Jest to  ubiór i obuwie pracownicze, które ma na celu ochronę pracownika przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych czynników, które występują w jego środowisku pracy – mogą to być na przykład czynniki chemiczne, atmosferyczne, mechaniczne itp. 

W jakich branżach konieczna jest odzież robocza i ochronna?

Odzież robocza oraz ochronna jest niezwykle istotna w miejscu pracy. W jakich konkretnie branżach jest ona wymagana? Przede wszystkim w przypadku personelu medycznego, gastronomicznego, pracy w laboratoriach, pracy na budowie lub magazynie, lub pracy w bardzo trudnych warunkach.

Zdj. główne: Mufid Majnun/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*