Człowiek

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz układać płytki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz układać płytki?

Artykuł sponsorowany

Większośc wykończeniowych prac remontowych w domu można z powodzeniem wykonywać samodzielnie. Jest jednak kilka czynności, do których należy przygotować się wyjątkowo. Jedną z nich jest między innymi układanie podłogi, gdyż jej pokrycie musi być położone równo i bardzo dokładnie, co wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Płytki ceramiczne są szczególnie wymagające, dlatego sprawdź, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem tego zadania.   

Wybór kafelków zgodnie z przeznaczeniem   

Zanim zaczniesz układać płytki, musisz wybrać i kupić odpowiedni model. Kafelki podłogowe i ścienne różnią się od siebie klasą wytrzymałości, ścieralności oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Różnie znoszą także duże obciążenia. Płytki przeznaczone na podłogę, projektowane są z myślą o utrzymywaniu masy mebli oraz codziennym kontakcie z podeszwami butów. Z kolei płytki ścienne nie muszą być odporne na te sposoby eksploatacji, dlatego nie nadają się do układania na posadzce. Jeśli wybierzesz kafelki niezgodnie z ich przeznaczeniem, prawdopodobnie skończy się to ich szybkim pęknięciem i kolejnym remontem. 

Dodatkowo, warto też rozważyć dopasowanie rodzaju kafelków do pomieszczenia. Na przykład płytka łazienkowa, powinna być wysoce wodoodporna, ponieważ w łazience mogą pojawić się kałuże stojącej wody. Lepiej jest postawić na modele przystosowane do częstego kontaktu z wilgocią. Z kolei w przedpokoju, kuchni czy salonie, wspaniale sprawdzą się płytki drewnopodobne, które doskonale imitują panele podłogowe i są ich o wiele bardziej wytrzymałym odpowiednikiem.  

Klejenie płytek   

Zanim przejdziesz do właściwego klejenia kafelków, należy odpowiednio przygotować podłoże. Wszystkie nierówności podłogi powinny zostać wygładzone wylewką, z kolei na beton należy nałożyć warstwę specjalnego primera pod zaprawę i klej do kafelków. Kiedy już powierzchnia jest starannie przygotowana, możesz przystąpić do przygotowywania kafelków. Najpierw ułóż je w takiej konfiguracji, jak chcesz, żeby wyglądały finalnie. Dzięki temu lepiej rozplanujesz pracę oraz zużycie materiałów i osiągniesz najlepsze efekty. Zaplanuj układ płytek od razu z pomocą specjalnych separatorów, które ułatwią Ci zachowywanie równych odstępów między kafelkami na położenie fugi. Rozkładaj je ściśle według planu i nie odstępuj od swoich obliczeń, Tylko w taki sposób unikniesz komplikacji związanych z brakiem materiałów, docinania płytek oraz ich skuwania, by naprawić swoje błędy. Jeśli wybrane przez Ciebie płytki mają układać się w mozaikę sprawdź dokładnie, czy pasują one do wzoru i są prawidłowo docięte.  

Elementem, który doskonale kryje wszelkie błędy i niedociągnięcia przy kładzeniu płytek podłogowych, jest cokół. Ten drobny detal potrafi odmienić wnętrze, nadać mu elegancji i bardziej profesjonalnego wyglądu. W ten sposób możesz zamaskować małe niepowodzenia przy wykończeniu płytek przy granicy ściany. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Henry & Co.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*