HistoriaPolska

Jak modny był sarmatyzm? O wpływie kultury orientalnej na styl życia szlachty polskiej

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak modny był sarmatyzm? O wpływie kultury orientalnej na styl życia szlachty polskiej

Artykuł sponsorowany

Sarmatyzm, jako element szlacheckiej kultury polskiej XVII i XVIII wieku, znacząco wpłynął na styl życia, tradycje, a nawet na sposób kształtowania tożsamości narodowej. Szczególnie ciekawe jest to, jak głęboko zakorzeniły się w nim wpływy kultury orientalnej. Przyjrzyjmy się bliżej tej barwnej i fascynującej relacji między Polską a Wschodem, która znacząco odcisnęła swoje piętno na naszej historii i kulturze.

Ekscytujące przeżycie kultury orientalnej przez sarmatyzm

Sarmatyzm, jedyny w swoim rodzaju fenomen w historii Polski, jest zdecydowanie znakomicie zilustrowany przez zróżnicowanie kulturowe wskazujące na znaczący wpływ kultury orientalnej. Ta kultura nie tylko osiadła w stylu życia szlachty polskiej, ale także wywarła duży wpływ na sarmatyzm.

Szlachta polska zaadaptowała i przeżywała modę na orient, co przejawiało się w wielu aspektach ich życia codziennego. Wśród nich znaleźć możemy:

  • Stroje sarmackie: zauważalny wpływ tureckiego i perskiego piękna i luksusu w szlacheckim ubiorze był niemal wszechobecny. Bogato haftowane żupany, kołpaki zdobione strusimi piórami, to wszystko stanowi przykład fascynacji kulturą orientalną.
  • Dekoracje wnętrz: Orientalne dywany, meble inkrustowane kością słoniową i rzeźbione drewniane panele pokazywały ogromną sympatię do egzotyki.
  • Gastronomia: Wpływy wschodnie były zauważalne również w kuchni. Używanie orientalnych przypraw takich jak kumin, kolendra czy miód, stanowiło o dużym popycie i modzie na orientalne smaki.

Powyższe przykłady świadczą o sile kultury orientalnej, która zdołała wpłynąć na modyfikację tradycyjnego stylu życia polskiej szlachty, czyniąc z niej orientalną elitę kulturową.

Styl życia szlachty polskiej a inspiracje wschodnie

W kontekście sarmatyzmu, styl życia szlachty polskiej zdecydowanie był naśladownictwem wschodniej kultury. Trend ten miał wpływ na wielu aspektach codziennego życia, od mody przez język, aż po zasady etykiety.

Pierwszym i najważniejszym z tych aspektów była moda. Szlachta polska adoptowała orientalny styl ubioru, który obejmował m.in.:

  • żupany, długie okrycia z dekoracyjnymi haftami,
  • kontusze, szerokie płaszcze z szerokimi rękawami,
  • sukmana, krótsze, luźne ubranie z wysokim kołnierzem.

Innym przekładem inspiracji wschodnich były normy społeczne i językowe. Szlachta zasymilowała wiele wschodnich reguł etykiety, zasady gościnności i przyjęcia gości, a także zapożyczenia językowe ułatwiły komunikację z wschodnimi sąsiadami.

Konsekwencje kulturowego wpływu sarmatyzmu

Sarmatyzm, znanym również jako kultura orientalna, miał głęboki i trwały wpływ na styl życia szlachty polskiej. Ostatni, ale zdecydowanie nie ostatni, aspekt tego wpływu dotyczył konsekwencji kulturowych, którymi możemy się dzisiaj zająć. Ten wpływ sarmatyzmu był nie tylko intensywny, ale także trwał przez wiele stuleci, co pozwoliło im na stworzenie swoistej tożsamości narodowej.

Rzeczywiście, wpływy sarmatyzmu były tak silne, że wywarły one trwały wpływ na późniejszą kulturę i zwyczaje w Polsce. Możemy do nich zaliczyć:

  • podkreślony honor i duma wynikające z pochodzenia – to konsekwencja konsekwencji sarmatyzmu, która jest do dzisiaj widoczna w postawach wielu Polaków,
  • noszenie charakterystycznych ubrań, a zwłaszcza kontuszów, symbolizujących status społeczny,
  • kultywowanie tradycji gościnności, widocznej np. w zwyczaju powszechnego podawania gościom wódki przed posiłkiem.

Zatem sarmatyzm przekształcił polską kulturę w sposób głęboki i trwały, wpływając na style życia, zwyczaje i przekonania narodu polskiego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*