Nowe technologie

Jak działają farmy wertykalne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak działają farmy wertykalne?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nadciągająca katastrofa klimatyczna, rosnąca populacja ludzi i zmniejszające się zasoby słodkiej wody w przyszłości postawią nas w obliczu kryzysu żywnościowego.  Można zapobiec mu, stosując alternatywne formy upraw roślin. Jedną z nich są uprawy wertykalne. Dowiedz się, na czym polegają i jak wyglądają farmy wertykalne.

Uprawy wertykalne – element zielonej rewolucji

Uprawy wertykalne prowadzi się bez zasadzania roślin do gleby. Miejscem uprawy są kontenery morskie lub specjalnie zaaranżowane do tego pomieszczenia, w których wykorzystuje się specjalistyczne elementy infrastruktury oraz utrzymuje się dogodne do wzrastania roślin warunki atmosferyczne. Dzięki wykorzystaniu małej powierzchni, zamkniętego obiegu wody oraz odnawialnych źródeł energii, uprawy wertykalne sprawiają, że rolnictwo staje w zasadzie neutralne dla środowiska naturalnego, a jednocześnie dostarcza więcej pożywienia niż tradycyjne uprawy, w których rośliny wzrastają w glebie.

Uprawa wertykalna – z czego się składa?

Aby uprawa wertykalna mogła działać prawidłowo, konieczne jest zaaranżowanie właściwej przestrzeni. Obecnie najczęściej wykorzystuje się do tego kontenery morskie lub różnego rodzaju pomieszczenia, np. magazyny. Poza tym konieczne jest zastosowanie specjalistycznej technologii. Co się na nią składa?

  • Wertykalne konstrukcje uprawowe – aby uprawa roślin w ułożeniu pionowym była możliwa, koniecznie trzeba wyposażyć farmę w wertykalną zabudowę upraw, czyli uprawowe wieże i półki.
  • Oświetlenie – sztuczne oświetlenie zastępuje słońce. Jego przewagą jest jednak to, że można dostosować intensywność światła i długość jego fali do takich wartości, jakie preferuje dany gatunek roślin.
  • Systemy kontroli warunków – dzięki temu, że na farmach wertykalnych możliwe jest kontrolowanie warunków panujących na danej uprawie, można dokonać ustawień natężenia światła, temperatury i wilgotności, a także dozowania pożywek w taki sposób, aby były optymalne dla danego gatunku. Pozwala to maksymalnie wykorzystać potencjał genetyczny roślin.
  • Stacje wysiewowe – są to miejsca, w których przeprowadza się inkubację sadzonek przed przeniesieniem ich do konstrukcji wertykalnej.
  • Systemy nawadniające – glebę zastępuje się różnego rodzaju systemami, polegającymi na umieszczeniu korzeni roślin w specjalnym podłożu lub natlenionym roztworze wodnym z pożywkami.
  • Automatyka uprawowa – inteligentne systemy, które sterują uprawą w celu utrzymania optymalnych warunków.

Jakie korzyści płyną z upraw wertykalnych?

Co warto wiedzieć o rolnictwie wertykalnym? Jest to metoda, dzięki której uprawy roślin niemal całkowicie redukują swój wpływ na środowisko naturalne. Do upraw wertykalnych niepotrzebna jest gleba, którą zastępuje się podłożem z keramzytu, włókna kokosowego, konopi czy wełny mineralnej. Dzięki temu zapotrzebowania na powierzchnię maleje wielokrotnie, a do gleby nie przedostają się nawozy i inne zanieczyszczenia. Zamknięty obieg wody pozwala ograniczyć jej zużycie nawet o 95%, a odnawialne źródła energii niemal całkowicie zredukować koszty zasilania farm.

Zdj. główne: materiały od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*