Kosmos

Crew-1 sprowadzone na Ziemię. Lądowanie kapsuły odbyło się w nocy

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Crew-1 sprowadzone na Ziemię. Lądowanie kapsuły odbyło się w nocy

Po raz pierwszy od 53. lat wodowanie załogowej kapsuły przeprowadzono w nocy. Amerykańscy astronauci pobili także rekord najdłuższego przebywania w przestrzeni kosmicznej.

Misja Crew-1, w której skład wchodziło 4 astronautów rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Kapsuła Dragon „Resilience” została umieszczona na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i tam spędziła 168 dni. Amerykańska załoga spędziła tak długo w kosmosie po raz pierwszy w historii. Ostatni rekord należał do misji Skylab z 1974 roku. Załoga statku kosmicznego spędziła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 84 dni. Według udostępnionych przez NASA danych Crew-1 przemierzyła ponad 71 milionów mil i orbitowała wokół Ziemi prawie 3 tysiące razy.

Nocne lądowanie

Historyczna misja zakończyła się wodowaniem na wybrzeżu Panama City na Florydzie około godziny 3. w nocy. Ostatni raz amerykańska załoga lądowała w nocnych warunkach w 1968 roku misją Apollo 8. Nagranie z wyjątkowego wydarzenia można obejrzeć na profilu NASA na platformie YouTube. Niemal 2-godzinny materiał obejrzało już prawie 1,5 miliona użytkowników.

Fot. SpaceX/Wikimedia Commons/CC0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*