Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nadciągająca katastrofa klimatyczna, rosnąca populacja ludzi i zmniejszające się zasoby słodkiej wody w przyszłości postawią nas w obliczu kryzysu żywnościowego. Można zapobiec mu, stosując alternatywne formy upraw roślin. Jedną z nich są uprawy wertykalne. Dowiedz się, na czym polegają i jak wyglądają farmy wertykalne.
Uprawy wertykalne prowadzi się bez zasadzania roślin do gleby. Miejscem uprawy są kontenery morskie lub specjalnie zaaranżowane do tego pomieszczenia, w których wykorzystuje się specjalistyczne elementy infrastruktury oraz utrzymuje się dogodne do wzrastania roślin warunki atmosferyczne. Dzięki wykorzystaniu małej powierzchni, zamkniętego obiegu wody oraz odnawialnych źródeł energii, uprawy wertykalne sprawiają, że rolnictwo staje w zasadzie neutralne dla środowiska naturalnego, a jednocześnie dostarcza więcej pożywienia niż tradycyjne uprawy, w których rośliny wzrastają w glebie.
Aby uprawa wertykalna mogła działać prawidłowo, konieczne jest zaaranżowanie właściwej przestrzeni. Obecnie najczęściej wykorzystuje się do tego kontenery morskie lub różnego rodzaju pomieszczenia, np. magazyny. Poza tym konieczne jest zastosowanie specjalistycznej technologii. Co się na nią składa?
Co warto wiedzieć o rolnictwie wertykalnym? Jest to metoda, dzięki której uprawy roślin niemal całkowicie redukują swój wpływ na środowisko naturalne. Do upraw wertykalnych niepotrzebna jest gleba, którą zastępuje się podłożem z keramzytu, włókna kokosowego, konopi czy wełny mineralnej. Dzięki temu zapotrzebowania na powierzchnię maleje wielokrotnie, a do gleby nie przedostają się nawozy i inne zanieczyszczenia. Zamknięty obieg wody pozwala ograniczyć jej zużycie nawet o 95%, a odnawialne źródła energii niemal całkowicie zredukować koszty zasilania farm.
Zdj. główne: materiały od klienta