Zdrowie i medycyna

Jak dbać o sterylne warunki w gabinecie kosmetycznym?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o sterylne warunki w gabinecie kosmetycznym?

Artykuł sponsorowany

Sterylne warunki są potrzebne nie tylko w szpitalu, ale także w gabinecie kosmetycznym. Jeśli jesteś właścicielem takiego lokalu, do ciebie będzie należeć to zadanie. Zobacz, jak zadbać o sterylne warunki w firmie. 

Higiena rąk w salonie kosmetycznym

W gabinecie kosmetycznym personel musi być zobowiązany do wieloetapowej higieny dłoni, ponieważ przy kontakcie z krwią czy inną wydzieliną, dokładnie mycie rąk może nie wystarczyć.

Pracując w salonie kosmetycznym, zawsze musisz mieć krótko obcięte paznokcie, a jeśli na twoich dłoniach są jakieś skaleczenia — należy odpowiednio je zabezpieczyć plastrem lub bandażem. Podstawą w zachowaniu odpowiedniej higieny będą rękawiczki medyczne ochronne oraz stosowanie żeli lub sprayów antybakteryjnych, które znajdziesz na stronie https://dezynfekcja.pl/medisept-spray-do-dezynfekcji-rak-50ml,3,37556,10194.

Dezynfekcja i sterylizacja

Do dezynfekcji powierzchni nie zleca się stosować produktów zawierających aldehydy. Jeśli w twoim salonie jakiś obszar zostanie zabrudzony krwią lub inną wydzieliną, musi on zostać wyczyszczony środkiem do dezynfekcji pod postacią pianki lub chusteczek. Preparaty w sprayu pomogą ci w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. 

Pamiętaj, aby każdy specyfik wykorzystywać zgodnie ze wskazówkami producenta. Sumienie dezynfekuj kosmetyki, pędzle, gąbeczki do makijażu, siedziska, łóżka, narzędzia zabiegowe, meble, posadzki oraz klamki. Na rynku znajdziesz dużo środków do dezynfekcji narzędzi jak na przykład te ze strony https://medisept.pl/przeznaczenie/narzedzia/. 

Sterylizacja sprzętu to nic innego jak wyeliminowanie z jego powierzchni wszystkich drobnoustrojów, bakterii oraz ich form przetrwalnikowych. Używa się do tego hermetycznie zamkniętego pojemnika i wysokiej temperatury. Temu procesowi musisz poddać wszystkie narzędzia, które mają styczność z tkanką i które mogły naruszyć jej ciągłość, to jest nożyczki, pęseta czy cążki.

Stanowisko do sterylizacji powinno obejmować blat do gromadzenia skażonych materiałów, pojemnik do dezynfekcji, zlewozmywak lub dezynfektor, przestrzeń do pakowania i segregowania czystych narzędzi oraz miejsce do przechowywania sterylnych sprzętów. Najczęstszym narzędziem do wykonywania sterylizacji jest autoklaw. Narzędzie to pozwoli ci na szybką, bezpieczną i skuteczną sterylizację. Nie musisz inwestować w ten sprzęt, wystarczy, że podpiszesz umowę z firmą, która go posiada, na wykonywanie tej jednej usługi. 

Fot.: Antony Trivet/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*