Zdrowie i medycyna

Funkcje i właściwości odzieży medycznej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Funkcje i właściwości odzieży medycznej

Artykuł sponsorowany

Pracownicy służby zdrowia mają niezwykle odpowiedzialną, trudną i niebezpieczną pracę. Żeby mogli wykonywać swój zawód, potrzebują do tego odpowiednich warunków oraz odzieży. Ubrania lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych stale są brudne od krwi oraz płynów ustrojowych, co nie jest ani przyjemne, ani higieniczne. Zobacz, jakie funkcje pełni i jakie właściwości powinna mieć dobra odzież medyczna. 

Ochrona przed transmisją wirusów i bakterii poza miejsce pracy

Ubrania, które w pracy nosi pracownik ochrony zdrowia są w ciągłym kontakcie z Chorymi, a co za tym idzie, z chorobotwórczymi bakteriami i wirusami. Zmiana odzieży z codziennej na medyczną pozwala zatrzymać transmisję tych chorób poza teren szpitala. Gdyby lekarz wracał do domu w tych samych ubraniach, w których pracuje, mógłby zarazić domowników oraz rozprzestrzenić po drodze z pracy niebezpieczną chorobę. Dzięki ubraniom roboczym praca służb medycznych jest bezpieczniejsza i bardziej higieniczna. Poza tym, takie ubrania muszą być bardzo często prane, właśnie przez wzgląd na kontakt z Chorymi, więc szkoda swoich codziennych, ulubionych ciuchów na regularne pranie w 90 stopniach. 

Czy można w odzieży medycznej wyglądać dobrze?

Oczywiście, że tak! Istnieje odzież medyczna damska oraz męska. Ten podział jest o tyle ważny, że rozmiarówka dla obojga płci sporo różni się od siebie i ubrania uniwersalne po prostu by nie pasowały. Wszyscy pamiętają Zosię Burską z Leśnej Góry, która nosząc dopasowane spódnice medyczne eksponowała długie, szczupłe nogi. Rzecz jasna, jej stylizacja musiała spełniać potrzeby serialu, jednak każdy lubi w pracy czuć się dobrze w swoich ubraniach. Jeśli jesteś fanką dopasowanych fasonów i czujesz się pewnie w kobiecych ubraniach, nie tylko spódnice, lecz także sukienki medyczne to coś dla Ciebie. 

Odzież medyczna jest dostępna także w wielu wzorach i kolorach. To już nie tylko niebieskie, zielone bądź granatowe, gładkie koszulki w zestawie z luźnymi spodniami. Teraz ubrania dla służby ochrony zdrowia można kupić także w przepiękne kwiatki, motylki, motywy łowickie lub kaszubskie, można również znaleźć materiały z motywami z popularnych bajek, co jest wspaniałą propozycją dla pediatrów. 

Fot. Halfpoint/Adobe Stock

Jaka powinna być odzież medyczna?

Ubrania dla pracowników szpitala przede wszystkim muszą być wytrzymałe. To konieczność, jeśli mają być często prane w wysokich temperaturach, suszone bębnowo i wystawiane na wiele czynników, które przyspieszają niszczenie, w tym przecieranie się ubrań. Nie mogą więc być wykonane ze zbyt cienkiego materiału. Musi on jednak być na tyle cienki, by sechł szybko. Ubrania prane wieczorem, rano muszą być gotowe do ponownego założenia, więc grube i ciężkie materiały nie wchodzą w grę. Tkanina musi też być przewiewna i oddychająca, żeby odzież wygodnie się nosiła. Dwunastogodzinny dyżur w poliestrowych ubraniach, zwłaszcza latem, jest po prostu męczarnią, dlatego poszukaj takich ubrań, w których będziesz czuć się komfortowo. 

Chociaż szpital to nie wybieg modowy, w pracy każdy powinien czuć się pewnie i komfortowo. Dobrze dobrana i estetycznie wyglądająca odzież medyczna jest kluczem do tego, by wyglądać nie tylko profesjonalnie i schludnie, lecz także pięknie. Jeśli kochasz podkreślać swoją kobiecość lub wyrażać swój charakter przez wyraziste kolory i printy, w dzisiejszych czasach możesz robić to także jako lekarz, pielęgniarka lub ratowniczka. 

Zdjęcie główne: goodluz/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*