Nowe technologie

Pierwsze robotaksówki pojawiły się na ulicach Chin i Stanów Zjednoczonych!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Pierwsze robotaksówki pojawiły się na ulicach Chin i Stanów Zjednoczonych!

Na rynku pojawiła się sieć autonomicznych pojazdów AutoX, które według wstępnych szacunków już za dwa lata będą wozić klientów po ulicach chińskich miast.

Samochód sterowany zdalnie, bez obecności człowieka nie jest nowym konceptem, ale teraz samochody obsługiwane przez komputerowy algorytm wyjechały na ulice. Dotychczas podczas jazdy robotaksówki musiał być obok kierowca, który w razie konieczności przejmował obowiązek prowadzenia. Firma do testów wypuściła 100 samodzielnych taksówek, z których 25 jest testowanych na drogach Schenzen. Do obecnie działających robotaksówek mogą wejść jedynie pracownicy firmy AutoX lub na osoby specjalnie zaproszone np. VIP-y lub dziennikarze. Chińska firma zakłada, że za 2-3 lata do autonomicznych taksówek będą mogli wsiadać zwykli klienci.

Samodzielne taksówki w Stanach Zjednoczonych

W USA firma, która zajmuję się takimi samochodami jest korporacja Waymo. Firma ogłosiła pierwsze publiczne testy auta w październiku, a do rozpoczęcia pandemii autonomiczne samochody z obecnością zapasowego kierowcy zajmowały 5-10% przejazdów. teraz firma ogłosiła, że w najbliższym czasie w pełni funkcjonujące robotaksówki wyjada na ulice miasta Phoenix w stanie Arizona i będą mogły być używane przez każdego chętnego klienta.

Fot. AutoX

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*