Człowiek

Dyplom MBA — co daje?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Dyplom MBA — co daje?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ciągłe rozwijanie kompetencji zawodowych jest nieodłącznym elementem rozwoju kariery wielu osób pracujących na stanowiskach zarządzających np. średniego, czy wyższego szczebla. Aby swoją wiedzę rozwinąć i móc piąć się coraz wyżej w swojej karierze, warto rozważyć rozbudowę niektórych obszarów. Takową można uzyskać poprzez studia z zakresu MBA. Więcej na temat studiów MBA, oraz tego, co można osiągnąć po ich ukończeniu, przeczytasz w dalszej części tekstu.

Studia MBA — co warto o nich wiedzieć

Zanim przejdziemy do korzyści, jakie płyną z racji ukończenia studiów, warto przypomnieć w kilku zdaniach, czym charakteryzują się studia, na co muszą przygotować się studenci MBA itd.

Master of business administration, bo tak brzmi rozwinięcie nazwy MBA, są studiami przeznaczonymi dla kadry zarządzającej. Trwają one zazwyczaj dwa lub cztery semestry i aby móc się na nie dostać, należy posiadać ukończony I stopień studiów (nieważne jakiego kierunku). Bardzo często nauka odbywa się zdalnie, zatem jest to wygodne rozwiązanie dla większości osób chcących pogodzić naukę np. z pracą.

Studia podyplomowe MBA zazwyczaj charakteryzuje specjalny program MBA polegający na zajęciach rozwijających zdolności decyzyjne, analityczne, praktyczne, a także zarządzające studenta. Ponadto program studiów przewiduje ćwiczenia z różnego zakresu, które, chociażby wspomagają umiejętności prezentowania zdolności decyzyjnych i wielu innych. Nauka bardzo często prowadzona jest w dwóch językach — polskim i angielskim.

Trzeba wiedzieć, że studia MBA są drogą formą kształcenia. Kształcąc się na uczelniach w kraju, trzeba przygotować się na wydatki rzędu kilkunastu tysięcy złotych, a jeżeli chodzi o studia zagraniczne — nawet kilkuset tysięcy złotych.

Ukończenie studiów MBA wieńczy się dyplomem MBA, oraz uzyskaniem świadectwa. Warto jednak wiedzieć, co absolwenci studiów MBA mogą osiągnąć po zdobyciu wyżej wymienionego dyplomu MBA. Okazuje się, że jest to „klucz” do wielu nowych dróg w karierze. W dalszej części poradnika przeczytasz, co daje dyplom ukończenia studiów MBA.

Kobieta na studiach MBA

Rodzaje studiów MBA

Trzeba wspomnieć, że dana forma nauki występuje w kilku rodzajach. Poniżej sprawdzisz najpopularniejsze.

  1. MBA — kierunek dla kadry menedżerskiej.
  2. EMBA, Executive MBA– kierunek dla najbardziej doświadczonej kadry menedżerskiej.
  3. Global Executives — kierunek dla kadry menedżerskiej pracującej w instytucjach międzynarodowych.
  4. Branżowe i tematyczne — kierunek dla kadry menedżerskiej specjalizującej się np. w IT, HR.

Studia MBA i ich ukończenie

Ukończenie studiów Master of business administration jest koniecznie dla wszystkich, którzy zechcą zostać członkami zarządu w firmie, czy chcą zasiadać w np. w radach nadzorczych. Programy MBA zazwyczaj nastawione są na zdobycie wszelakich umiejętności praktycznych i nie tylko, które w przyszłości perfekcyjnie przydadzą się w pracy na wyższych szczeblach. Przykładowo, to właśnie studia MBA poruszają wiele tematów, których na próżno szukać na innych kierunkach.

Dlatego, jeżeli np. kandydat aspiruje do zasiadania w radach nadzorczych, które przykładowo związane są ze Skarbem Państwa — studia MBA są idealnym wyborem. Otóż nowe ustalenia prawne spowodowały, że absolwenci MBA posiadający dyplom ukończenia studiów mają możliwość zasiadania właśnie w wymienionych radach nadzorczych. Ponadto dyplom MBA i świadectwo zwalniają m.in. z egzaminów, które przeprowadzane są dla kandydatów zasiadania w radach nadzorczych.

Praca przy komputerze. Studiowanie MBA

Dyplom MBA to szansa na zmianę ścieżki kariery i nie tylko

Studia podyplomowe MBA to bardzo często punkt zwrotny w karierach absolwentów. Wielu studentów podejmuje się danych studiów po to, aby właśnie móc zmienić coś w swojej dotychczasowej karierze. Okazuje się, że jest tak głównie dlatego, iż studia MBA pozwalają na poznanie biznesu jakby „od góry”, ponadto pozwalają także wypracować u absolwenta holistyczne spojrzenie na ogólny biznes z uwzględnieniem zrozumienia roli poszczególnych jego działów.

Wiedza i przeróżne umiejętności zdobyte na studiach MBA mają bardzo uniwersalny charakter, który jest niezależny od sektora, obszaru geograficznego, czy nawet jakiejkolwiek branży. Uniwersalność ta pozwala na podjęcie np. nowej pracy w każdej dziedzinie gospodarki, z uwzględnieniem rozwijania własnej działalności gospodarczej. Ponadto wiele cennych kontaktów nabytych w czasie studiów Master of business administration poszerza możliwości nowych wyzwań i ścieżek w swojej dotychczasowej karierze.

Budynek, korporacja. Studia MBA i awans

Gdzie wybrać się na studia MBA

Już w XX wieku w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza uczelnia, która oferowała możliwość studiowania z zakresu MBA. Od tamtego czasu, kierunek ten jest stale rozwijany, co więcej, na całym świecie z roku na rok decyduje się na niego coraz więcej osób i w zasadzie każdym kraju np. Europy znaleźć można uczelnię oferującą możliwość studiowania MBA.

W Polsce studiowanie MBA na najwyższym poziomie także jest możliwe. Najważniejsze, aby postawić na odpowiednią uczelnię, gdzie program MBA i zajęcia prowadzone są w odpowiadający nam sposób. Wybierz najlepsze studia MBA dla siebie!

Czy warto iść na studia biznesowe Master of business administration

Jeżeli chcesz zgłębiać swoje doświadczenie zawodowe, otworzyć nowe ścieżki na drodze swojej kariery, być może otworzyć własny biznes i mieć duże zaplecze wiedzy na ten temat — odpowiedni kierunek studiów MBA jest dla Ciebie. Należy pamiętać jakie korzyści osiąga absolwent studiów MBA i co ogółem daje dyplom MBA.

Na pytanie, czy warto iść na studia MBA, najlepiej odpowiedzieć sobie samemu na podstawie własnych preferencji zawodowych, czy poszukiwania ofert na rynku pracy itp. Jedno jest pewne studia MBA, jak i dyplom ich ukończenia daje nowe, bardzo duże możliwości zawodowe.

Podsumowanie

Okazuje się, że istnieją studia dla osób na stanowiskach menedżerskich, które chciałyby pracować np. na wyższym, stanowisku. Są to studia Master of business administration. Ich ukończenie otwiera spektrum nowych możliwości! 

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*