Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Na całym świecie odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań na raka piersi. Jest to niezwykle poważna choroba, której rozwojowi można zapobiec, jeśli tylko wykryje się ją odpowiednio wcześnie. Na czym polega USG piersi i dlaczego warto wykonywać to badanie regularnie? Podpowiadamy!
Badanie ultrasonograficzne piersi polega na obrazowaniu ich wnętrza z wykorzystaniem fal akustycznych. Pozwalają one na przekształcane w impulsy elektryczne, które umożliwiają wyświetlenie obrazu struktury piersi. Badanie to jest całkowicie bezpieczne oraz bezbolesne, a także umożliwia otrzymanie wyniku właściwie natychmiastowo – jest on sporządzany na bieżąco.
Po raz pierwszy badanie USG piersi warto wykonać między 20. a 30. rokiem życia, a po przekroczeniu 30. roku życia wykonywać je mniej więcej co rok. Gdzie można wykonać badanie USG piersi? Kraków to jedna z miejscowości, w których często słyszy się to pytanie. W tym mieście w celu wykonania badania USG piersi warto wybrać się do Nova Clinic, gdzie badania diagnostyczne przeprowadzane są z najwyższą troską o pacjenta i w pełni profesjonalnie.
Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć zarówno łagodne zmiany, jak i nowotwory złośliwe. Dzięki wykryciu ich we wczesnym stadium możliwe jest ich usunięcie bądź obserwacja i zapobiegnięcie dalszym dolegliwościom związanych z ich rozwojem. Pamiętajmy o tym, że nawet łagodne zmiany mogą rozwinąć się i zmienić w nowotwory złośliwe, zagrażające naszemu życiu. To właśnie dlatego ich kontrola jest tak istotna!
Rak piersi to jeden z najczęściej dotykających kobiety nowotworów. Wiele z kobiet, u których zdiagnozuje się tę chorobę, umiera. Bardzo często właśnie dlatego, że diagnozę postawiono za późno, a nowotwór był już w zbyt późnym stadium rozwoju.
Nic dziwnego, że zarówno w mediach, jak i na ulicach nietrudno dopatrzyć się różnorodnych form propagowania podejmowania profilaktycznych działań, takich jak regularne wykonywanie badań piersi. Kampanie społeczne, publikacje, promowanie badań przez celebrytów – wszystkie te kroki mają na celu uświadomienie kobiet w różnych przedziałach wiekowych, jak ważna jest profilaktyka. Badanie USG piersi czy nawet przeprowadzanie badań samodzielnie – tego rodzaju kroki mogą pomóc nam zatrzymać nowotwór w jego wczesnym stadium.
Jedną z metod dowiedzenia się, czy z naszymi piersiami jest wszystko w porządku, jest tzw. samobadanie. Sposób ten umożliwia nam zauważenie zmian w wyglądzie, kształcie czy strukturze piersi. Polega na oglądaniu piersi oraz badaniu ich dotykiem i pozwala na samodzielne wykrycie zmian w wielkości, kształcie, koloru czy wciągnięć sutków. Samokontrola piersi ma na celu przede wszystkim dowiedzenie się, czy w obrębie piersi nie wyczuwamy zmian w postaci guzków.
Jeśli w trakcie samodzielnego badania piersi wykryliśmy jakieś zmiany w kształcie lub wielkości piersi, bądź odczuwamy ich ból, zauważamy wyciek z brodawki sutkowej czy powiększone węzły chłonne pod pachami, są to wyraźne wskazówki do wykonania badania USG. Mimo że samobadanie piersi jest przydatne, to nie jest ono tak dokładne, jak ich właściwe badanie za pomocą USG. Regularne badania USG pozwalają wykryć najmniejsze zmiany w strukturze piersi i zacząć leczenie jak najszybciej.Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym w Krakowie Nova Clinic, które specjalizuje się w diagnozowaniu chorób przewlekłych.
Fot.: MART PRODUCTION/pexels.com