Zdrowie i medycyna

Depresja. Co warto wiedzieć o niej wiedzieć i jak ją leczyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Depresja. Co warto wiedzieć o niej wiedzieć i jak ją leczyć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Szybki tryb życia, wysoki poziom stresu, nadmiar obowiązków i inne wyzwania sprawiają, że wiele osób cierpi na depresję. Niestety równie często nie jest ona w porę diagnozowana – pacjentom wydaje się, że przecież jakoś dają radę, przez co nie szukają w porę pomocy. Zobaczmy zatem, kiedy warto poszukać pomocy specjalisty i jak leczyć depresję, aby było to skuteczne.

Mężczyźni nie przyznają się do depresji

W naszym społeczeństwie o depresji mówi się coraz częściej, a mimo tego wciąż dla wielu osób pozostaje ona tematem tabu. Wydaje się być wstydliwa, przez co jest ukrywana – przed rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, a nawet sami spychamy ją na dalszy plan i udajemy, że wszystko jest w porządku. Z tego powodu sytuacja jeszcze bardziej się zapętla, a cierpienie pogłębia.

Warto przy tym napomknąć, że osobami, które częściej szukają pomocy specjalisty, są kobiety. Przyjęło się w naszym społeczeństwie, że depresja to kobieca choroba, przez co mężczyźni znacznie rzadziej są gotowi się do niej przyznać. Z tego też powodu przechodzą ją znacznie gorzej i rzadziej są skutecznie leczeni. Warto to zmienić, między innymi rozpoznając nawet drobne symptomy depresji u siebie lub swoich bliskich – i oczywiście reagując na nie.

Depresja i dystymia

Kolejnym ważnym tematem jest rozróżnienie depresji i dystymii. Depresja posiada obecnie swoje konkretne kryteria, które muszą być spełnione, aby można było mówić o jej występowaniu. Istnieją jednak sytuacje, w których pojawia się przewlekłe obniżenie nastroju (dłuższe niż 2 lata), które jednocześnie nie spełnia kryteriów depresji w jej klasycznym ujęciu. Cierpienie pacjenta może zostać wówczas zaklasyfikowane jako dystymia, czyli zaburzenie nastroju, które istotnie wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Warto poznać je bliżej, by także lepiej rozpoznać własny stan.

Klasyczny obraz depresji. Na jakie symptomy warto zwrócić uwagę?

Wielu z nas towarzyszy w życiu smutek, obniżenie nastroju czy spadek energii. Nie zawsze jest to jednak depresja. Należy bowiem wiedzieć, że depresja jest stanem przewlekłym, w którym występuje zespół objawów. Obecnie specjaliści przyjmują, że muszą wystąpić minimum trzy z podanych poniżej i utrzymywać się przez minimum dwa tygodnie, aby można było o niej mówić.

  1. Obniżenie nastroju, które utrzymuje się stale (lub niemal codziennie).
  2. Brak radości, niezdolność do jej odczuwania, utrata zainteresowań, również tym, co dawniej sprawiało przyjemność.
  3. Zmniejszenie energii, ciągłe zmęczenie.
  4. Osłabienie koncentracji i uwagi.
  5. Brak wiary w siebie, poczucie winy i bezwartościowości, obniżona samoocena.
  6. Pesymistyczne myślenie, zamartwianie się o przyszłość, postrzeganie przyszłości w ciemnych barwach.
  7. Zaburzenia snu lub apetytu.
  8. Częste myśli o śmierci i samobójstwie.

Jak wygląda leczenie depresji?

Po prawidłowym zdiagnozowaniu depresji należy podjąć się jej leczenia. Obecnie zazwyczaj stosowany jest model dwukierunkowy: pacjenci poddawani są psychoterapii, która wspierana jest przez leczenie farmakologiczne. Ścisła współpraca psychiatry i psychoterapeuty umożliwia pacjentowi skuteczne poprawienie własnej sytuacji życiowej i powrót do zdrowia.

fot. materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*